Piwonia lekarska – krótka charakterystyka rośliny

Roślina pochodzi z Europy Południowej, a jej nazwa Paeonia Officialis wywodzi się od imienia greckiego lekarza Pajerona. Medyk miał uleczyć rany Aresa i Hadesa podczas wojny trojańskiej. Dziś piwonia jest rozpoznawalna głównie poprzez ozdobne kwiaty, jednak jej właściwości lecznicze również są warte uwagi.

Piwonia lekarska posiada duże, pełne kwiaty o kilku wariantach kolorystycznych. W ogrodach znajdziemy kwiaty zabarwione na czerwono lub różowo. Ciekawostką jest również piwonia biała, czyli odmiana z rodziny Alba Plena. Roślina lubi stanowiska mocno nasłonecznione, ale poradzi sobie również w miejscu delikatnie zacienionym. Do jej najważniejszych wymagań należy zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgoci. Korzenie rośliny nie lubią nadmiernej ilości wody, a zatem ich uprawa nie powinna wiązać się z obfitym podlewaniem.

Paeonia Officinalis dobrze rośnie na glebach od lekko kwaśnej do lekko zasadowej. Jej pędy nienajlepiej radzą sobie z silnymi opadami atmosferycznymi i są podatne na połamania. Dlatego piwonia lekarska powinna być wysadzana w miejscach zabezpieczonych przed intensywnymi porywami wiatru oraz przed ulewami.

Medycyna naturalna docenia piwonie lekarską ze względu na korzeń oraz kwiaty, które mają właściwości lecznicze. Popularnym wyrobem okazuje się wyciąg z piwonii, nalewka oraz bądź napar. W ofercie sprzedaży znajdziemy także krople na bazie piwonii.

Piwonia lekarska – właściwości lecznicze

Medycyna naturalna wykorzystuje piwonie lekarską do łagodzenia wielu dolegliwości zdrowotnych. Na uwagę zasługuje wysoki poziom garbników i flawonoidów zawartych w roślinie. W korzeniach odnajdziemy także dużą dawkę składników mineralnych, a w tym magnezu, potasu, miedzi i żelaza.

Kwiaty stają się jednym z głównych składników w nalewkach. Wyciąg z piwonii działa moczopędnie i uspokajająco. Co więcej, kwiaty mogą także działać rozkurczowo i odtruwająco. Medycyna naturalna przypisuje im także właściwości poprawiające regulację ciśnienia krwi.

Piwonia lekarska (np. piwonia biała) może być także doceniana ze względu na korzeń, który również posiada ciekawe właściwości lecznicze. Medycyna naturalna przypisuje mu działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Co ciekawe, korzeń może także poprawiać kondycję skóry i regulować trawienie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Polecane nawozy dla Twoich kwiatów - sprawdź je!

Omawiając właściwości lecznicze rośliny, warto przeanalizować jej zastosowanie przy wybranych problemach zdrowotnych. Nalewka czy wyciąg z piwonii mogą być stosowane w celu załagodzenia niestrawności i nieżytu dróg oddechowych. Medycyna naturalna wykorzystuje także roślinę w celu łagodzenia bólu związanego z artretyzmem i chorób hemoroidalnych. Nalewka jest także polecana w przypadku choroby wieńcowej czy w łagodzenia różnego rodzaju nerwobóli. Niektóre źródła podają, że właściwości lecznicze rośliny mogą wpłynąć na ustabilizowanie masy ciała i wspomagają procesy odchudzania.

Odwar i wyciąg z piwonii

Piwonia lekarska (czyli tzw. piwonia zwisła) może być przetworzona na wiele sposobów. Jej właściwości lecznicze uzyskamy dzięki wykonaniu domowego odwaru lub wyciągu z piwonii. Procedura przygotowania tego typu produktów nie jest szczególnie skomplikowana.

Duży kwiat różowej piwonii lekarskiej rosnącej w ogrodzie, a także zastosowanie lecznicze rośliny, ceny, uprawa, pielęgnacja i wymagani
Piwonia lekarska krok po kroku, czyli sadzenie, ceny, właściwości lecznicze, zastosowanie, pielęgnacja oraz uprawa w ogrodzie

Wyciąg z piwonii uzyskuje się poprzez kwiaty. Piwonia zwisła Paeonia Officinalis kwitnie w okresie na przełomie maja i czerwca. Jest to najlepszy okres na zebranie kwiatostanu i sporządzenie naparu. Aby uzyskać wyciąg z piwonii, należy zebrać kilka kwiatów, a następnie dokładnie umyć i rozdrobnić płatki. Przygotowane płatki zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy w zamkniętym pojemniku aż do całkowitego wystudzenia. Aby uzyskać bardziej intensywny wyciąg z piwonii, wystarczy zwiększyć liczbę płatków lub ograniczyć ilość wrzątku.

Po trzydziestu minutach wyciąg z piwonii jest już gotowy. Możemy wykorzystać go zewnętrznie do łagodzenia stanów zapalnych czy w celu poprawy cery. Wyciąg z piwonii pomaga zwalczyć wypryski i zapobiega ich ponownemu powstawaniu.

Piwonia zwisła może być też wykorzystana do stworzenia odwaru. Nasza piwonia biała czy różowa posiada zwarty, dość twardy korzeń. Należy wykopać niewielką część (około 3 gram), a następnie dokładnie wyczyścić i rozdrobnić. Korzeń umieszczamy w małym garnuszku, a następnie zalewamy ok. 150 – 200 ml wody. Tak przygotowany odwar gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po pełnym wystudzeniu należy odcedzić odwar i przelać go do szczelnego pojemnika. Przegotowany korzeń posiada szerokie właściwości lecznicze. Przygotowana do takiej formy piwonia zwisła może posłużyć do łagodzenia chorób układu pokarmowego, reguluje procesy trawienne i działa łagodząco przy infekcji górnych dróg oddechowych.Nalewka z piwonii – cena i metody przygotowania domowymi sposobami

Nalewka z piwonii to kolejny popularny produkt, który możemy przygotować domowymi sposobami. Do wykonania nalewki będzie potrzebne około 100 gram korzeni Paeonia Officinalis. Nalewka może zostać sporządzona z dowolnej odmiany rośliny lekarskiej (np. piwonia biała czy czerwona). Wykopane korzenie dokładnie czyścimy i rozdrabniamy. Następnie umieszczamy rozdrobniony korzeń szczelnie zamykanym naczyniu i zalewamy alkoholem. Do wykonania nalewki wystarczy około 400 – 500 ml alkoholu maksymalnie 60 %. Zbyt wysokoprocentowy alkohol doprowadzi do „zamknięcia” korzeni i utrudni wydobycie cennych wartości. Macerowanie powinno trwać około dwóch do trzech tygodni. Po tym czasie nalewka jest już gotowa. Wystarczy ją przecedzić i odlać do docelowego naczynia.

Jak widzimy, piwonia lekarska posiada wiele możliwości zastosowania. Sadzonki nie powinny być zbyt drogie w zakupie. Cena jednej sadzonki zazwyczaj waha się w przedziale 30 – 70 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny