Lampa sufitowa jako uniwersalne oświetlenie wnętrz

Czym właściwie jest plafon?

Plafon, czyli innymi słowy lampy sufitowe są produktami ponadczasowymi i mogą skutecznie doświetlać różnego typu pomieszczenia. Tego rodzaju oświetlenie znajduje się bezpośrednio przy suficie, nie zajmuje zbyt dużo miejsca i generuje światło rozproszone.

Wybierając lampy sufitowe jako oświetlenie w domu mamy do dyspozycji wiele możliwości aranżacyjnych. W ofertach sprzedaży znajdziemy plafony o różnorodnej stylistyce, jakości wykonania oraz wydajności oświetlenia. Dzięki temu możemy wykorzystać je jako źródło światła głównego bądź dodatkowego. Współczesne plafony elegancko komponują się z aranżacjami zainspirowanymi stylem nowoczesnym, minimalistycznym czy śródziemnomorskim. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także stylizowane produkty, które dobrze podkreślą aranżację dworkową, glamour czy feng shui. Wybór jest tak duży, że każdy inwestor znajdzie rozwiązanie dopasowane do planowanej stylistyki swojego wnętrza.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się plafony LED oraz stylizowane lampy sufitowe. W dalszej części artykułu opiszemy właściwości, a także możliwości ich zastosowania. Lampa sufitowa, w tym także lampy wiszące, to dobre rozwiązanie praktycznie do każdego pomieszczenia.

Gdzie najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe?

Jak już wspomnieliśmy, plafon znajduje się bezpośrednio przy suficie i generuje przyjemne dla oka, rozproszone światło. Możemy wykorzystać te właściwości podczas tworzenia aranżacji sypialni, kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego.

Lampa sufitowa umieszczona w sypialni nie będzie oślepiać leżących na łóżku użytkowników. Ciepłe światło uprzyjemni relaks i pomoże odprężyć się po trudach dnia. W większych sypialniach plafon może pełnić rolę oświetlenia dodatkowego. W mniejszych aranżacjach dobrze sprawdzi się, jako główne źródło światła.

Plafony nowoczesne dobrze sprawdzą się także w kuchniach i salonach. Rozproszone źródło światła możemy wykorzystać tutaj do podkreślenia stylistyki aranżacyjnej pomieszczeń. Szczególnie popularne stają się nowoczesne plafony LED, które wprowadzają do wnętrza przyjemne światło i korzystne walory dekoracyjne. Sprawdź także nasze inspiracje na oświetlenie sufitu podwieszanego.

W ofertach sprzedaży z pewnością znajdziemy też plafony, które pasują do pokoju dziecięcego. Dużym atutem owego rozwiązania jest uzyskanie przyjemnego, wydajnego źródła światła. Należy także dodać, że plafon w pokoju dla dzieci jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Umieszczone bezpośrednio przy suficie lampy sufitowe będą znacznie trudniejsze do uszkodzenia i rozbicia niż lampa wisząca. Dlatego okażą się dobrym rozwiązaniem do pokoju użytkowanego przez dzieci w różnej grupie wiekowej.

Opisując zastosowanie plafonów nie można pominąć najważniejszych właściwości tego produktu. Oświetlenie sufitowe (np. plafony LED czy plafon ring) nie zajmuje zbyt dużej przestrzeni. Dodatkowo wizualnie zwiększa wysokość pomieszczeń i dodaje im wrażenia przestronności. Dzięki owym właściwościom plafon sufitowy dobrze sprawdzi się w małych korytarzach i pokojach o znacznie ograniczonej powierzchni. Będzie też niezastąpionym elementem wyposażenia bardzo niskich wnętrz, w których nie sprawdziłaby się lampa wisząca.

Najpopularniejsze rodzaje plafonów

Plafony LED i żarówki LED

Oświetlenie LED jest coraz chętniej wybierane zarówno do domów i mieszkań, jak i do biur oraz budynków użyteczności publicznej. Nic w tym dziwnego, bowiem żarówki LED zapewniają wydajne oświetlenie, nie generując zbyt wysokich kosztów za energię elektryczną. Obecnie jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, które możemy wykorzystać w pomieszczeniach.

Plafony LED i żarówki LED świetnie sprawdzają się w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym oraz ekologicznym. Oprawa sufitowa może przybierać najróżniejsze kształty i rozmiary, zapewniając równomierne oświetlenie wnętrza. Warto także dodać, iż dobrze dobrane plafony LED uatrakcyjnią wygląd wnętrza, a jednocześnie zapewnią elegancki efekt dekoracyjny.

Plafony LED wykorzystują wydajne diody o różnej intensywności oraz barwie oświetleniowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać je do każdego pomieszczenia. Ledowa oprawa sufitowa sprawdzi się zarówno na korytarzu, jak i w łazience, kuchni czy salonie.

Plafony nad schodami czy w korytarzu to świetne rozwiązanie na doświetlenie wszystkich wnętrz. Jest to bardzo dobre i stosunkowo tanie rozwiązanie
Plafony - zobacz, które najlepiej doświetlą twoje wnętrza

W ofertach sprzedaży znajdziemy także wielopunktowe plafony LED, które oddają dużą ilość promieni świetlnych. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w roli głównego oświetlenia pomieszczeń o większym metrażu. Możemy je dopasować do wyglądu lamp podłogowych czy ściennych karniszy. W ten sposób całe oświetlenie stworzy jedną, spójną całość, która nada pomieszczeniu wrażenia harmonii oraz elegancji.

Co ciekawe, żarówki LED i plafony LED sprawdzą się także w przypadku aranżacji zainspirowanych stylem klasycznym, glamour i śródziemnomorskim. Wybór plafonów jest tak duży, że bez większego problemu dopasujemy je do własnych oczekiwań i oczekiwanego efektu dekoracyjnego.

Stylizowana lampa sufitowa

Wbrew pozorom lampa sufitowa nie musi przybierać prostej formy. Coraz większą popularnością cieszą się także plafony o bardziej złożonych, niecodziennych kształtach. Ozdobna oprawa sufitowa może być tak elegancka, jak dobrej jakości lampa wisząca.

Do dyspozycji klientów pozostaje wiele interesujących możliwości. Jednym z nich są plafony z kryształami. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w salonach, kuchniach oraz na korytarzach zainspirowanych stylem glamour. Kryształowe lampy sufitowe będą dobrym uzupełnieniem niskich pomieszczeń i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się lampa wisząca.

Ciekawym rozwiązaniem są także postarzane lampy sufitowe. Ich wygląd przywodzi na myśl klasyczne, dworkowe aranżacje. Dobrze dobrany plafon będzie zatem praktycznym uzupełnieniem pomieszczeń zainspirowanych stylem pałacowym i klasycznym.

Stylizowane lampy sufitowe dają nam niemal nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się także plafon ring marki Azzardo.  Jest to designerska oprawa sufitowa, która pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Firma Azzardo stworzyła tutaj plafon w kształcie ringu, który świetnie sprawdzi się na sufitach oraz ścianach. Wykonana z akrylu oprawa oddaje rozproszone promienie świetlne. Co więcej, oświetlenie wyróżnia się spośród innych rozwiązań i wpływa na wizualne uatrakcyjnienie powierzchni salonu, korytarza czy kuchni. Tego rodzaju lampy możemy bez problemu wykorzystać jako główne bądź dodatkowe źródło światła. Zastosowanie ogranicza się jedynie do naszych potrzeb, rozmiarów pomieszczenia i założeń aranżacji pomieszczenia.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Plafony jako oświetlenie główne i dodatkowe

Lampy sufitowe jako główne źródło światła

Najważniejszą rolą głównego źródła światła jest równomierne doświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie główne powinno znajdować się przy suficie. Najczęściej zostaje ulokowane w centralnej części wnętrza, co zapewnia optymalny efekt oświetleniowy.

Lampy sufitowe mogą być wydajnym, głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Jest to szczególnie popularne w korytarzach, kuchniach oraz łazienkach o niewielkiej powierzchni użytkowej. W ich przypadku plafon sufitowy wydajnie oświetli wnętrze światłem rozproszonym i zwiększy walory wizualne pomieszczenia.

W ofertach sprzedaży znajdziemy plafon jednopunktowy. Jest to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością. Jednak w większości sklepów odnajdziemy także lampy sufitowe na dwie lub trzy żarówki LED. Dzięki temu będziemy w stanie wydajnie oświetlić pomieszczenia o większym metrażu. Większe lampy sufitowe są rozwiązaniem uniwersalnym, które świetnie sprawdza się jako główne źródło oświetlenia pomieszczeń.

Plafon jako oświetlenie dodatkowe

Plafony LED mogą zostać wykorzystane jako oświetlenie dodatkowe. Dobrze dobrana lampa sufitowa podkreśli stylistykę pomieszczenia, a jednocześnie wprowadzi przyjemny nastrój. Plafon zastosowany jako oświetlenie dodatkowe może być umieszczony w dowolnej części pomieszczenia. Może doświetlać strefę wypoczynku, być umieszczony w aneksie kuchennym bądź znajdować się bezpośrednio nad tymi fragmentami aranżacji, które chcemy wyeksponować. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone.

Plafon możemy uzupełnić o żarówki LED o odpowiedniej barwie. W ofertach sprzedaży znajdziemy ciepłe, zimne oraz neutralne żarówki LED. Plafon z żarówką ciepłą będzie podkreślał przytulny nastrój pomieszczenia. Ciepłe żarówki LED nie są tak intensywne, jednak skutecznie poradzą sobie jako oświetlenie dodatkowe do salonu czy sypialni.

Drugim rozwiązaniem są żarówki LED o barwie zimnej. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się jako oświetlenie mebli, obrazów czy wybranego fragmentu aranżacji. Oprawa sufitowa wyposażona w zimne żarówki LED najlepiej poradzi sobie w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Zimne światło elegancko skomponuje się z metalowymi elementami wyposażenia pomieszczenia.

Trzecie rozwiązanie to oprawa sufitowa wyposażona w neutralne żarówki LED. Wykorzystując barwę neutralną uzyskujemy lampy sufitowe, które najskuteczniej oświetlają pomieszczenie. Barwa oświetlanych przedmiotów jest najbardziej zbliżona do naturalnej. Dzięki temu plafon dobrze sprawdzi się jako dodatkowe źródło oświetlenia górnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny