Termomodernizacja krok po kroku

Na pewno każdy z nas słyszał o różnych programach dofinansowania do wymiany kopciuchów. Wiele osób skorzystało z tej możliwości. Jednak czy sama wymiana pieca załatwia sprawę komfortu cieplnego w budynku i niższych rachunków za ogrzewanie? Nie, bo nawet najwydajniejszy kocioł na niewiele się zda, jeśli wytworzone przez niego ciepło będzie uciekać przez ściany czy dach budynku. Dlatego też tak ważne jest, by przed wymianą źródła ciepła dokładnie docieplić przegrody zewnętrzne, bo sama wymiana pieca, bez termomodernizacji budynku, może nawet doprowadzić do wyższych rachunków za energię cieplną.

Jaka więc powinna być kolejność działań termomodernizacyjnych?  Proces termomodernizacji powinien być realizowany kompleksowo, a jego szczegółowy przebieg zależy od stanu danego domu. Dlatego warto zatrudnić fachowca, który dokona audytu energetycznego, a następnie określi zakres prac. Kolejnym etapem powinna być izolacja przegród zewnętrznych budynku. Dotyczy to głównie ścian zewnętrznych oraz dachu, chociaż niezbędne może okazać się także zaizolowanie stropów oraz podłóg. Jeśli to konieczne, należy też dokonać wymiany nieszczelnych okien oraz drzwi, gdyż nowe i energooszczędne są w stanie znacząco ograniczyć utratę ciepła. Należy zwrócić uwagę na dobre wykonawstwo na etapie układania izolacji, by wyeliminować tzw. mostki termiczne. Dopiero po ociepleniu budynku przystępujemy do wymiany źródła ciepła i poprawy sprawności instalacji grzewczej.

Tylko taka kolejność działań modernizacyjnych gwarantuje obniżenie kosztów ogrzewania. Jeśli najpierw wymienimy piec, a dopiero później zdecydujemy się na termomodernizację, to może się okazać, że nasz piec jest przewymiarowany, co spowoduje wzrost kosztów ogrzewania.

Obecnie w nowych domach coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii: panele solarne i fotowoltaiczne, pompy ciepła czy energię wiatrową. Aby te rozwiązania były efektywne, budynek musi być dobrze zaizolowany. Odpowiednia kolejność działań w procesie termomodernizacji pozwala nawet trzykrotnie zmniejszyć moc eksploatacji pompy ciepła i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych, co przekłada się na niższe koszty inwestycji oraz na szybszy czas jej zwrotu.

Termomodernizacja – same korzyści

Raz wykonana inwestycja, przez kolejne lata niesie za sobą same korzyści. Dzięki termomodernizacji wzrasta efektywność energetyczna budynku, dlatego zużywamy mniej energii niezbędnej do ogrzewania czy klimatyzacji. Przekłada się to na mniejsze rachunki, co w dzisiejszych czasach wysokich cen za energię cieplną jest niezwykle istotne. Szacuje się, że budynki po przeprowadzonej termomodernizacji zużywają nawet o 60 proc. mniej energii.

W budynku poprawia się komfort cieplny, zarówno zimą, jak i latem. Zimą warstwa izolacji zapobiega utracie ciepłą, zaś latem, podczas upalnych dni, chroni budynek przed nadmiernym nagrzewaniem.

Termomodernizacja niesie także wymierne korzyści ekologiczne. Mniej zużytej energii niezbędnej do ogrzania budynku to mniej wydobycia surowców. Termomodernizacja to także mniejszy smog. Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Posiadają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. A takich domów w Polsce, zgodnie z danymi GUS, jest ponad 3,6 mln.

Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynku to również poprawa komfortu użytkowania budynków, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego.

Dlaczego wełna mineralna jest najlepsza do termomodernizacji domów?

Do wykonania warstwy docieplającej można stosować różne materiały. Dużą popularnością cieszy się wełna mineralna. Nie bez powodu. Oprócz komfortu termicznego, zapewnia również komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe. Ponadto, naturalna wełna mineralna (sprawdź na: https://badz-madry.pl/), która jest materiałem paroprzepuszczalnym, zwiększa także w budynku komfort cieplno-wilgotnościowy przyjazny dla samopoczucia oraz zdrowia.

Zdecydowana korzyść z ociepleń z wełny mineralnej to ograniczanie ry­zyka pożarowego w budynku. Wełna szklana i skalna to materiały niepalne, co wyróżnia je spośród innych izolacji. Minimalizują niebezpieczeństwo powstania pożaru, a w razie jego wystąpienia dają więcej czasu na przeprowadzenie akcji ratunkowej, co jest istotne dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Dzięki swojej sprężystości i włóknistej budowie o otwartej strukturze wełna mineralna bardzo dobrze tłumi hałas. Spośród wszystkich popularnych izolacji wyroby z wełny mineralnej są najlepsze do zastosowań związanych z izolacyjnością akustyczną i pochłanianiem dźwięku.

Co istotne, wyroby z wełny mineralnej, dzięki swej trwałości, zachowują swoje właściwości izolacyjne przez cały okres użytkowania. Raz zainwestujemy w termomodernizację i mamy korzyści przez wiele kolejnych lat.

Więcej na temat termoizolacji znajdziesz na stronie www.badz-madry.pl.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny