Kilka słów o pleksi dachowej

Ogólna charakterystyka oraz rodzaje pleksi na dach

Materiały z tworzyw sztucznych posiadają kilka zalet, które pozytywnie wpływają na wybór klienta. Przeźroczyste pokrycia dachowe lub półprzeźroczyste są w stanie wpuścić od 20% do 90% promieni słonecznych. Pozwala to zwiększyć doświetlenie pomieszczenia czy tarasu zachowując przy tym funkcję zadaszenia. Z powodzeniem można je wykorzystać do zastąpienia starych płyt czy przeźroczystego eternitu.

Pokrycia dachowe z pleksi są przy tym bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne (za wyjątkiem wszelkich zarysowań). Z powodzeniem mogą być wykorzystane do zabudowy werand, balkonów czy jako wszelkiego rodzaju zadaszenie. Pleksi dachowa wykorzystywana jest nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również w przemyśle, rolnictwie czy budownictwie ogólnodostępnym. Producenci pokryć dachowych z pleksi wprowadzają na rynek coraz to nowsze materiały między innymi odporne na promieniowanie UV czy działanie wilgoci oraz skrajne temperatury. Pleksi odporna jest na korozję, co jest jej dużą zaletą, ponieważ może być z powodzeniem rozkładana w miejscach, gdzie korozja ta może wystąpić.

Pleksi na dach można podzielić na dwie kategorie: pleksi falista oraz pleksi trapezowa. Różnica między nimi to kształt profilu. Zgodnie z nazwą pleksi trapezowa ma profil w postaci wyraźnych trapezów. W przypadku pleksi falistej spodziewać się możemy płynnych fal. Przeźroczyste pokrycia dachowe produkowane są podczas obróbki cieplnej, która formuje odpowiedni kształt płyty. Przykładowo biorąc pod uwagę płyty faliste to często produkowane są one tak zwaną metodą dwuosiowego orientowania. Polega to na mechanicznym rozciąganiu wzdłuż i w poprzek podgrzanej masy. Planujesz wykończenie dachu? Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty wykonawców z twojej okolicy.

Cena oraz opinie pokryć dachowych z pleksi

Koszt wykonania zadaszenia wykorzystując pokrycia dachowe z pleksi (jak również przeźroczysty eternit) oparty jest na kilku składowych. Na rynku jest dużo producentów oferujących pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych, dlatego też zróżnicowanie cenowe jest duże. Do kosztów materiału należy doliczyć cenę za usługę w przypadku wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej.

Przykładowe ceny płyt falistych i dachowych

Nazwa produktu

Przykładowa cena za całość

Płyta PCV falista 1 x 2 m transparentna Castorama

49,98 zł

Płyta PCV SALUX falista bezbarwna - 90x200x0,8mm

54 zł

Płyta PCV SALUX trapezowa bezbarwna - 109x200x0,8mm

55,35 zł

Płyta PCV SALUX falista bezbarwna - 90x250x0,8mm

67zł

Płyta PCV SALUX trapezowa bezbarwna - 109x300x0,8 mm

83 zł

Pleksi na dach nad tarasem i inne zastosowania oraz pokrycia dachowe z pleksi
Pleksi na dach i ich zastosowanie oraz polecane pokrycia dachowe z pleksi

Pleksi na dach charakteryzuje się niską ceną, porównując choćby koszty zabudowy tarasu poliwęglanem. Cena idzie jednak w parze z wyglądem i walorami dekoracyjnymi, co widoczne jest w opiniach klientów. Pomimo tego, że montaż plexi na tarasie czy wiacie jest tanią alternatywą bardziej wyszukanych materiałów, to jedno jest pewne. Taki rodzaj pokrycia dachowego z pleksi jest w pełni funkcjonalny i spełnia swoją podstawową rolę, czyli zadaszenie i ochrona.

Pleksi dachowa - porady praktyczne

Kilka zasad dotyczących użytkowania pleksi na dach

Chcąc prawidłowo zamontować pokrycia dachowe z pleksi, należy trzymać się pewnych ogólnych zasad. Pozwoli to sprawnie i bezproblemowo położyć pleksi z gwarancją wytrzymałości na lata. Pleksi trapezowa oraz pleksi falista nie powinna być używana do ułożenia dachu, który ma spadek mniejszy niż 6 %. Taka sytuacja uniemożliwia zmywanie dachu przez wodę deszczową. Dlatego zalecany jest spadek minimum 10 % i więcej.

Po zakupie pleksi na dach, a jeszcze przed ich montażem ważne jest odpowiednie jej składowanie. Należy to robić w miejsc suchym i zaciemnionym. Należy unikać przechowywanie płyt w stosie oraz rozkładania ich na rozgrzanym podłożu. Płyty dachowe (pleksi dachowa czy przeźroczysty eternit) powinny mieć dostęp do swobodnego przepływu powietrza.

Montaż pleksi dachowej – kilka szczegółów

Płyty można swobodnie docinać przy pomocy piłki ręcznej do metalu lub piłki mechanicznej z wykorzystaniem tarczy karborundowej (około 2500 obrotów/min). Nie jest to czynność specjalnie trudna czy wymagająca dużych umiejętności. Dopasowane do siebie płyty montuje się za pomocą tulejek dystansowych z tworzywa sztucznego. Odpowiednie ułożenie płyt jest po części gwarancją sukcesu. Pleksi na dach powinno się układać prawidłowo wykorzystując zasadę „pod wiatr”. Polega ona na wykładaniu płyt w kierunku odwrotnym do wiejących wiatrów od dołu do góry.

Otwór montażowy powinien być bezsprzecznie wywiercony. Należy unikać przebijania, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na trwałość płyty. Taki otwór powinien również być w odległości minimum 40 mm od brzegu płyty.

Biorąc pod uwagę fakt, iż płyty mogą zmieniać swoją długość przy zmianie temperatury, to należy przypilnować, aby otwór na śrubę mocującą był o 3-5 mm większy niż średnica śruby. Pozwoli to uniknąć deformacji płyty przy połączeniach z innymi elementami. Odległość między każdą ze śrub mocujących to około 50 cm.

ikona podziel się Przekaż dalej