Jak tworzy się pleśń w doniczce? Przyczyny grzybów i pleśni w ziemi doniczkowej

Biała pleśń na ziemi z kwiatami pojawia się w następstwie wystąpienia kilku współistniejących ze sobą warunków. Pierwszym i najważniejszym okazuje się wysoka wilgotność ziemi w doniczce. Niektóre kwiaty doniczkowe wymagają regularnego nawadniania, jednak zbyt mokra ziemia łatwo pleśnieje lub pokrywa się nalotami grzybowymi.

Pleśń w doniczce pojawia się także pod wpływem zbyt skąpego doświetlenia ekspozycji z kwiatami. Niewielka liczba promieni słonecznych naraża kwiaty doniczkowe na różnego rodzaju choroby i infekcje namnażające się w ziemi. Jedną z nich jest właśnie fakt, że słabo doświetlona ziemia szybko pleśnieje lub pokrywa się grzybem.

Biała pleśń pojawia się także w miejscach rzadko wentylowanych i chłodnych. Jej zwalczanie polega na poprawie mikroklimatu w pomieszczeniu i bezpośrednio w doniczce. Na szczęście istnieją domowe sposoby i specjalne preparaty chemiczne, które pomagają skutecznie usunąć pleśń wśród kwiatów doniczkowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy różne specyfiki, a także środek do usuwania farby. Szeroka dostępność produktów jest istotna, bowiem spleśniała i zgrzybiała ziemia nie jest jedynie problemem estetycznym. Infekcja dociera do korzeni kwiatów doniczkowych i utrudnia im pobieranie substancji odżywczym. Infekcja w kwiatku może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Narażone na działanie pleśni i grzybów są nie tylko kwiaty, ale i alergicy, którzy mogą źle reagować na jakość powietrza.

Jak usunąć pleśń w doniczce z kwiatami? Domowe sposoby na zwalczanie pleśni i grzybów

Zwalczanie pleśni lub grzybów możemy przeprowadzić wieloma metodami. Wiele osób decyduje się na domowe sposoby walki z nalotem w ziemi. Biała pleśń lub grzyb w kwiatku źle znoszą posypywanie cynamonem. Niekiedy jest to wystarczające działanie, które pozwala uchronić kwiaty doniczkowe.

Jeśli ziemia pleśnieje w sposób bardziej intensywny, możemy wykorzystać bardziej zaawansowane, domowe sposoby. Jak usunąć problem z kwiatów doniczkowych. Ziemia może być regularnie zraszana preparatem grzybobójczym, pozwalającym na stałe zlikwidować problem. Domowe sposoby na preparat grzybobójczy polegają na sporządzeniu wywaru z czosnku, pokrzywy lub cebuli. Wywar z tych roślin posiada właściwości grzybobójcze i pomaga zlikwidować biały nalot na ziemi z kwiatami. Domowe sposoby są jednocześnie bezpieczne dla samych kwiatów oraz osób znajdujących się w pomieszczeniu. Dlatego jest to zalecana metoda walki z problemem. Przy okazji wyszukiwania odpowiednich środków możemy dowiedzieć się, ile rośnie trawa w donicy.

Dla przykładu, grzybobójczy wywar z czosnku powstaje z zastosowaniem kilku prostych zasad. Na pół ząbka czosnku przypadają cztery szklanki wody. Ząbek czosnku dokładnie rozdrabniamy i pozostawiamy w przegotowanej, chłodnej wodzie. Po ok. 24 godzin wywar jest gotowy do użycia. Możemy spryskiwać nim podłoże, a także całą roślinę. Wywar będzie skutecznie zwalczał pleśń w doniczce, ale może też pomóc w walce z przędziorkami, mszycami oraz tarcznikami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Pleśń w donicce z kwiatkiem o zielonych liściach, a także przyczyny i skutki, zapobieganie, zwalczanie i porady
Pleśń w doniczce z kwiatami krok po kroku, czyli przycyzny i skutki, zapobieganie oraz porady krok po kroku

Niestety domowe preparaty nie zawsze są w pełni skuteczne na rozwiniętą pleśń w kwiatku i w doniczce. Dlatego problem możemy też zlikwidować przy użyciu preparatów chemicznych. Pleśń w kwiatku można usuwać przy pomocy środków grzybobójczych. Przed użyciem warto zapoznać się z instrukcją obsługi preparatu i stosować go według zaleceń producenta. Właściwie wprowadzony specyfik pozwoli skutecznie zlikwidować problem i sprawić, że pleśń nie pojawia się więcej na roślinie ani w doniczce.

Jak zapobiegać pleśnieniu ziemi w kwiatach doniczkowych?

Ziemia pleśnieje przy sprzyjających warunkach, dlatego problem możemy zlikwidować na stałe, dbając o mikroklimat wokół kwiatów doniczkowych. Pierwszym krokiem jest częstsze wentylowanie pomieszczeń. Świeże powietrze o umiarkowanej wilgotności sprawia, że ziemia nie pleśnieje.

Kolejny krok zmierzający do tego, by na stałe zlikwidować problem pleśni to zwiększenie temperatury wokół rośliny i delikatne jej doświetlenie. Tym sposobem możemy na stałe usunąć problem, a przy okazji poprawić wzrost roślin doniczkowych. Pamiętajmy także, że ziemia pleśnieje przy zbyt suchym podłożu. Dlatego rezygnacja ze zbyt obfitego nawadniania może okazać się bardzo dobrym pomysłem.

Po zwalczeniu problemu z pleśnią możemy także odnowić donice. W ofertach sprzedaży znajdziemy środek do usuwania farby. Możemy zastosować go na donicach drewnianych i metalowych, pomalowanych powłokami olejnymi. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno środek do usuwania farby zmywacza, jak i środek do usuwania farby w postaci żelu. Wybór będzie uzależniony do specyfiki odnawianej donicy.

ikona podziel się Przekaż dalej