Plexi — cechy, zastosowania i koszt płyt pleksi
Szkło akrylowe, czyli popularna plexa lub szyby plexi to materiał znany od dziesięcioleci, jednakże dopiero niedawno zaczął być szerzej używany w budownictwie, przemyśle i aranżacji wnętrz. Skąd się wzięła jego nagła popularność? Powodów jest wiele, a do najważniejszych z pewnością należą: cena, jakość, trwałość i bezpieczeństwo.
Niskie koszty produkcji akrylu
W porównaniu cenowym szyby plexi wypadają lepiej od swoich klasycznych odpowiedniczek, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę ich trwałość. "Pleksa" jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne, a tego nie można powiedzieć o zwykłej szybie. Oczywiście, tradycyjne szkło może zostać poddane procesowi hartowania, ale to sprawia, że wzrośnie jego cena i w zestawieniu z szybą akrylową będzie ona po prostu nieatrakcyjna dla odbiorcy.
Jakość szyby plexi, a jej cena
Stosunek jakości do ceny w przypadku szkła akrylowego jest więcej niż dobry. Jest to produkt wytrzymały, który nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem lat, więc może być stosowany przez długi czas. Ponadto plexa jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe, więc nie zżółknieje, nawet jeśli zostanie postawiona w miejscach silnie nasłonecznionych. Dodatkowo, jednym z jej najistotniejszych plusów jest fakt, że szkło akrylowe nie posiada delikatnego zielonego zabarwienia, jak to wygląda w przypadku klasycznej szyby, dzięki czemu nie zniekształca barwy światła, które przez nie przechodzi oraz warto wspomnieć również o tym, że na powierzchni plastikowego szkła powstają mniejsze refleksy świetlne. Jednym z minusów tzw. "plexiglass" może być fakt dość łatwego powstawania rys na powierzchni tego materiału, ale te znikają po krótkotrwałym polerowaniu. Zresztą, nie są one problemem w większości przypadków, gdyż stosuje się je zazwyczaj w miejscach nie narażonych na takie uszkodzenia.
Trwałość materiału akrylowego
Trwałość szyb z plexiglasu wynika z wysokiej jakości tego materiału. Są one odporne na różnego rodzaju działania zewnętrzne, takie jak działanie pogody czy środków chemicznych, a przez to bezpieczne i zachowują przy tym właściwości zwykłego szkła, czyli przede wszystkim wysoką przejrzystość. Dzięki temu mogą być stosowane jako balustrady balkonowe lub daszki ochronne nad drzwiami do klatki schodowej, gdyż zapewnią odpowiednią ilość naturalnego światła i skutecznie opierają się gradobiciu lub silnemu deszczowi.
Czy płyta plexi jest bezpieczna?
Jakość, trwałość i całkowite bezpieczeństwo w przypadku uszkodzenia szyby plexi sprawia, że jest to produkt bezpieczny w użytkowaniu, więc z powodzeniem można go używać w kabinach prysznicowych, jako szyba do ramki na zdjęcie lub jako przeszklenia w drzwiach wewnętrznych. W przypadku ewentualnego zniszczenia szkło akrylowe rozpadnie się na tępo zakończone kawałki, które ograniczają ryzyko zranienia. Co więcej, plexa jest bardzo lekkim materiałem, więc może być zawieszana na ścianach np. w formie antyramy, nawet w wielkich formatach.
Popularne zastosowanie szyby z plexi
Kilka z najpopularniejszych zastosowań szyb z plexi już wymieniliśmy, ale popularność tego materiału wynika również z jego uniwersalności. Szkło akrylowe może służyć także jako:
- dekoracje (np., w zegarach),
- klosze lamp i reflektorów,
- okna w samochodach, samolotach, jachtach,
- osłony balkonowe,
- ekrany akustyczne,
- przeszklenia lad sklepowych
- oraz w tysiące innych
Warto jednak pamiętać o niskiej temperaturze topnienia pleksy, więc produkty z niej wyprodukowane powinny znajdować się z dala od źródła ognia lub wysokiego ciepła (np. kuchenek gazowych lub kominków domowych).
Gdzie kupić płytę pleksi?
Płytę plexi możesz kupić w setkach sklepów stacjonarnych, gdzie najczęściej dostępne są w dużych formatach, gotowych do samodzielnego docięcia. Dostępne są również w internecie. Jednym z ciekawszych sklepów internetowych w których znajdziemy ofertę płyt plexi — zarówno mlecznych jak i przezroczystych — jest sklep www.szklonawymiar.pl, w którym mamy możliwość zamówić jedną lub więcej z takich płyt na wymiar: oferta tego sklepu pozwala nam wybrać dowolną grubość akrylu oraz zamówić płytki w takim rozmiarze, w jakim potrzebujemy, docięte dokładnie co do 1/10 milimetra i z dostawą kurierską.
artykuł sponsorowany