Floks - charakterystyka rodzaju

Floks - Phlox, znany również jako płomyk, jest rodzajem roślin, które należą do rodziny wielosiłowatych - Polemoniaceae. Do tego rodzaju zaliczanych jest ponad 80 gatunków roślin, które naturalnie występują na terenach Ameryki Północnej. Co więcej, jeden z gatunków występuje również na Syberii.

Warto wiedzieć, że te rośliny występują głównie na wilgotnych łąkach, skalistych terenach górzystych i w widnych lasach. Niestety na terenie Polski nie występuje ani jeden gatunek tego rodzaju, natomiast wiele z nich, tak jak aksamitka rozpierzchła, wprowadzonych jest do uprawy jako rośliny na skalniak i rośliny ozdobne.

Powinniśmy wiedzieć, że floksy to kwiaty wieloletnie i rośliny zielne, które czasem drewnieją u nasady. Do floksów zaliczane są również jednoroczne rośliny. Pędy tych roślin są prosto wzniesione i mogą osiągnąć nawet do 1 m wysokości. Zdarza się także, że w przypadku niektórych gatunków i odmian, pędy są płożące.

Floks - Phlox, ma z reguły naprzeciwległe krótkoogonkowe lub siedzące liście, które są całobrzegie i pojedyncze. Ich kształt jest od okrągławych do równowąskich. Owocem floksów są jajowate lub kuliste torebki, w których znajdują się trzy komory, a w nich jedno lub kilka nasion.

Jednak najbardziej ozdobnym elementem, jaki posiada floks, ale i aksamitka rozpierzchła, jest kwiat. Kwiaty floksów są promieniste, pięciokrotne i skupione w kwiatostanach, choć możemy spotkać się również z gatunkami o pojedynczych kwiatach. Kielich pojedynczych kwiatów może być rurkowaty lub dzwonkowaty. Warto zaznaczyć, że barwa kwiatów również może być różna, ponieważ znane są gatunki o białych, żółtych, różowych, czerwonych, fioletowych, a nawet i niebieskich kwiatach. Wszystko jednak zależy od tego, jaki gatunek i odmianę wybierzemy jako roślinę na skalniak. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o floksach.

Płomyk wiechowaty - co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie

Floks wiechowaty - cechy charakterystyczne i jego odmiany

Floks wiechowaty - Phlox paniculata, znany jest również jako płomyk wiechowaty. Jest to bylina, charakteryzująca się sztywnymi pędami, które mogą dorastać nawet do około 120 cm wysokości. Warto wiedzieć, że płomyki wiechowate kwitną latem, a ich kwiaty są jaskrawe, dzięki czemu w naszych ogrodach pojawia się niewiarygodnie dużo motyli. Warto zaznaczyć, że barwa kwiatów zależy od tego, na jaką odmianę tej rośliny na skalniak się zdecydujemy, natomiast kolorem typowy jest barwa purpurowofioletowa lub purpuroworóżowa.

Jeśli chcemy zdecydować się na konkretną odmianę floksa wiechowatego - Phlox paniculata, musimy wziąć pod uwagę, że istnieje około 200 odmian tej rośliny. Odmiany różnią się przede wszystkim barwą kwiatów, ale również wysokością pędów i terminem kwitnienia. Poznajmy więc kilka odmian tych kwiatów wieloletnich.

Zacznijmy więc od najwcześniej kwitnącej odmiany, jaką jest 'Mikes Favourite' o białych kwiatach z fioletowym oczkiem, dorastająca do 40-50 cm wysokości i kwitnąca w okresie VI-VII. Od VI doVIII kwitną odmiana 'Peppermint Twist' o różowych kwiatach z białymi paskami i wysokością 50-70 cm, a także odmiana 'Prospero, dosięgająca do 10 cm wysokości i charakteryzująca się jasnofioletowymi kwiatami z białymi smugami.

Z kolei od VII do IX kwitną odmiany 'Fujiyama' dorastająca do około 70-100 cm, mająca śnieżnobiałe kwiaty, a także odmiana 'Twister' o białych kwiatach z różowymi smugami, dorastająca do około 40-50 cm wysokości. Inne odmiany rozpoczynają swoje kwitnienie w VII, a kończą w VIII.

Do tych odmian należy odmiana 'Blue Boy' o niebieskich kwiatach i około 70-100 cm wysokości, 'Bright Eyes' o jasnoróżowych kwiatach z ciemnoróżowym oczkiem i około 50-70 cm wysokości, a także 'Jade', dorastająca do 40-50 cm wysokości i charakteryzująca się białymi kwiatami o zielonych brzegach. Do tych odmian należy również 'Orange Perfection', dorastająca do 70-100 cm wysokości i cechująca się pomarańczowymi kwiatami. Co więcej, spotkamy tu też odmianę 'Starfire', której kwiaty są intensywnie czerwone i jadalne, a wysokość wynosi 70-100 cm.

Floks wiechowaty - jak przebiega uprawa, pielęgnacja, przycinanie i nawożenie floksów

Decydując się na uprawę floksów, powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób podejść do pielęgnacji, przycinania, rozmnażania i nawożenia floksów. Zacznijmy więc od tego, że młode rośliny na skalniak powinny być sadzone jesienią. Ważne jest jednak, by gleba pod uprawę floksów była żyzna i umiarkowanie wilgotna.

Pamiętajmy też o tym, że przy większej wilgotności powietrza kwitnienie będzie bardziej obfite. Dodatkowo powinniśmy również wziąć pod uwagę to, że stanowisko pod uprawę tych roślin powinno być słoneczne lub lekko ocienione i dodatkowo osłonięte od wiatrów. Pamiętajmy, że floksy, nie powinny być uprawiane w podmokłych i gliniastych miejscach, bo tam narażone są na choroby.

Nie zapominajmy o ściółkowaniu płomyków wiechowatych korą lub torfem, ponieważ tak unikniemy zbyt szybkiego wysychania gleby. Co więcej, musimy zadbać o regularne podlewanie kwiatów, zwłaszcza w okresie suszy. Ze względu na to, że floksy to rośliny, które rozwijają się dość szybko, wymagają one nawożenia. Jednak musimy uwzględnić to, że nie reagują one dobrze na nawożenie nawozami mineralnymi, przez co do tego elementu pielęgnacji, musimy korzystać z nawozów organicznych.

Jeśli jesteśmy zmuszeni do przesadzenia floksów wiechowatych, powinniśmy zabieg ten przeprowadzić w okresie wiosennym, a dokładniej od III do V. Właśnie wtedy możemy przeprowadzić cięcie odmładzające lub rozmnażanie rośliny poprzez jej podział. Nie zapominajmy, że przed zimą powinno ściąć się pędy floksów nisko nad ziemią.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Floks czy też płomyk wiechowaty w czasie kwitnienia, a także uprawa i pielęgnacja
Jak wygląda płomyk wiechowaty, czyli floksy i ich uprawa oraz pielęgnacja

Inne popularne floksy - floksy szydlaste, floksy kanadyjskie i floksy gwiaździste

Floksy szydlaste - co warto o nich wiedzieć

Floks szydlasty - Phlox subulata, jest mało wymagającą rośliną ogrodową, która pochodzi z Ameryki Północnej. Charakterystyczne dla niego jest to, że tworzy niskie i zwarte kobierce, osiągające do około 10 cm wysokości. Pędy tworzące darń są płożące i zimozielone. Floks ma także wąskolancetowate liście, które są owłosione.

Floksy szydlaste charakteryzują się bardzo pięknym kwitnieniem, które następuje w okresie od IV do V. Kwiaty występują licznie na roślinie, są drobne i mogą przybierać białe, różowe lub fioletowe zabarwienie. Podczas kwitnienia tych roślin ogrodowych, możemy zaobserwować, że tworzą one barwne kobierce.

Nie zapominajmy o tym, że również floksy szydlaste - Phlox subulata, dostępne są w różnych odmianach. Do najbardziej popularnych zaliczają się 3 odmiany, a dokładniej odmiana 'Amazing Grace', której kwiaty są białe i widoczne jest na nich różowe oczko, a także odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach, czyli 'Atropurpurea' oraz odmiana 'G.F. Wilson', której kwiaty zabarwione są na szaroniebiesko.

Floksy gwiaździste i floksy kanadyjskie - kolejne floksy, o których nie warto zapominać

Floksy gwiaździste - Phlox drummondii, tak, jak i inne floksy, są bardzo atrakcyjnymi roślinami do naszych ogrodów. Charakteryzują się one zwartym i wzniesionym pokrojem. Ich kwiaty są różnobarwne, intensywnie wybarwione, a ich budowa jest gwiazdkowata, stąd właśnie też nazwa rośliny. Kwiaty te kwitną od VII do jesieni i nadają się na obwódki i rabaty.

Innymi i bardzo atrakcyjnymi floksami są floksy kanadyjskie - Phlox divaricata, które w Polsce uprawiane są jako rośliny ozdobne. Kwiaty te są bylinami i występują naturalnie na słonecznych stanowiskach, gdzie osiągają od 25 do 40 cm wysokości. Kwiaty tych floksów są niebieskie i pachnące.

Charakterystyczne dla nich jest to, że pojawiają się one od 3 do 10 na wierzchołkach pędów. Te niebieskie i pachnące kwiaty pojawiają się na roślinach w okresie od kwietnia do czerwca. Ten gatunek floksów znajduje swoje zastosowanie jako roślina ozdobna, która sadzona jest na rabatach, ale również można użyć jej jako rośliny okrywowej lub nawet kwiatów ciętych.

ikona podziel się Przekaż dalej