Płoty - rodzaje, ceny, materiały, opinie, wiodący producenci, porady

Płoty okalające posesje spełniają szereg ważnych zadań. Po pierwsze chronią nasz teren przed wtargnięciem osób trzecich oraz dzikich czy bezpańskich zwierząt. Mogą też zasłaniać widok na dom i jego bezpośrednie otoczenie. Poza tym ogrodzenie jest też dekoracją posesji. Zatem wybór właściwej wersji jest kwestią wartą przemyślenia. Szczególnie, że dostępnych opcji jest całkiem sporo. Opisujemy więc, z jakich materiałów powstają płoty i jakie są ich ceny.

Ogrodowe i posesyjne płoty z drewna

Płoty drewniane cieszą się niesłabnąca popularnością. Mimo tego, że wymagają cyklicznej konserwacji. Ma ona za zadanie uchronić drewno przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Klasycznym rozwiązaniem są płoty sztachetowe. Składają się z przęseł skonstruowanych z dwóch poziomych desek i kilku pionowych. Całość montuje się na słupkach wmurowanych lub wkopanych w ziemię. Segmenty świerkowe tego typu kosztują od około 120 do 220 zł/mb, za wytrzymalsze wersje dębowe zapłacimy około 200-280 zł/mb. Ciekawym rozwiązaniem jest też parkan drewniany z deskami montowanymi poziomo. Powstaje najczęściej z drewna dębowego, sosnowego i olchowego.

Sporym uznaniem cieszą się ogrodowe płoty drewniane panelowe. Są to ramy wypełniane cieńszymi elementami a następnie montowane do słupków drewnianych lub metalowych. Panele mogą być pełne, wtedy będą całkowicie przesłaniać widok na posesję. Inną opcją jest płot ażurowy lub częściowo ażurowy. Przęsła o standardowych wymiarach 180x180 cm dostępne są między innymi w sieci marketów Obi. 

Ich cena utrzymuje się w przedziale 90-180 zł. Warto też przemyśleć zastosowanie rozwiązania łączonego. Pomiędzy murowanymi słupkami montuje się przęsło z naturalnego materiału. Taki parkan drewniany odznacza się wysokimi walorami dekoracyjnymi.

Metalowy płot ogrodzeniowy

Płoty z drewna już za nami czas, więc na ogrodzenia metalowe. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie stalowej siatki plecionej. Rozpina się ją pomiędzy metalowymi słupkami. Za metr siatki powlekanej zapłacimy około 10 zł. Jednakże taki płot nie jest specjalnie ładny, nie chroni też zbyt dobrze posesji. Nieco lepszą opcją jest siatka zgrzewana na każdym łączeniu. Jest stabilniejsza a zarazem trudniejsza do sforsowania. Oczywiście za metr bieżący tego materiału zapłacimy więcej. Ceny rozpoczynają się w okolicach 10-20 zł i sięgają do około 200 zł. Siatki są łatwo dostępne, możemy kupić je w marketach Obi czy Castoramie.

Podobnie jak płoty drewniane, ogrodzenia metalowe występują w wersjach panelowych. Owe panele mogą mieć wypełnienie z siatki(40-100 zł/mb.). Trwalsze i ładniejsze są odmiany wykonane z metalowych prętów. Ich cena to 150-450 zł za przęsło. Najbardziej efektownie prezentują się panele kute kosztujące około 150-300 zł. To oczywiście nie ostatnie propozycje. Do dyspozycji mamy całe ogrodzenia kute. Odznaczają się ogromnymi walorami dekoracyjnymi. Warto też zainwestować w kompletny system ogrodzeniowy. Składa się ze wszystkich niezbędnych elementów. Popularni producenci to Polbram, Joniec, Wiśniowski.

Płot ogrodzeniowy z betonu, cegieł i naturalnego kamienia

Do ogradzania posesji coraz częściej wybiera się płoty betonowe. Największa popularnością cieszą się dwie odmiany. Pierwszą są płyty betonowe montowane na konstrukcji aluminiowej lub w murze. Drugą są prefabrykowane panele betonowe imitujące rozmaite faktury. Montuje się je na betonowych słupkach, najczęściej na podmurówkach. Warto tu dodać, że mogą to być wersje pełne, lecz występuje też płot ażurowy. Ceny paneli utrzymują się w przedziale 20-45 zł. Oczywiście istnieją pewne alternatywy. Są nimi ogrodzenia z wylewanego betonu, bloczków czy też gazonów ogrodowych.

Co zrobić, jeśli powyższe propozycje specjalnie nas nie przekonały? Cóż, w takiej sytuacji można zdecydować się na ogrodzenie murowane. Tu również mamy spore pole manewru, bowiem istnieje kilka materiałów do wyboru. W sklepach odnajdziemy klasyczne lub klinkierowe cegły. Bardzo ciekawe są bloczki łupane. Do tego dochodzi też wykorzystanie naturalnego kamienia. Popularnością cieszy się granit(350 - 2500zł/tona w zależności od jakości), kamień polny(40 - 100zł/tona) i piaskowiec(200- 1500zł/tona). W sprzedaży znajdziemy również porfir i sejnit. Za pierwszy z wymienionych zapłacimy 150-400zł/tona, drugi kosztuje od 250 do 500 zł za tonę.