Choć kredyt ze stałym oprocentowaniem (RRSO 13,50%, kalkulacja dokonana na 21.09.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu) nie jest żadną nowością, stosunkowo niedawno zaczął cieszyć się popularnością i częściej pojawiać się w ofertach banków. Wszystko za sprawą stopniowo rosnących stóp procentowych od 2021 roku, a co za tym idzie – wzrastających miesięcznych rat kredytowych. 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – na czym polega? 

Oprocentowanie kredytu jest jednym z najważniejszych elementów, od którego zależą miesięczne raty oraz całkowita kwota do spłaty. Jeśli parametr ten ma charakter stały, wówczas nie będzie się on zmieniać w przypadku zmian stóp procentowych. 

Jeżeli więc zdecydujesz się na taki kredyt, stałe oprocentowanie spowoduje „zamrożenie” wysokości raty. Pozostanie ona na niezmienionym poziomie, mimo że stopy procentowe będą rosnąć lub maleć – w zależności od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. 

Przykład. Załóżmy, że decydujesz się na kredyt gotówkowy. Stałe oprocentowanie obowiązuje przez cały okres spłaty. Miesięczna rata została oszacowana na poziomie 400 zł. I właśnie taką kwotę będziesz spłacać – niezależnie od tego, czy zmieniają się stopy procentowe. Dla porównania – miesięczna rata kredytu ze zmiennym oprocentowaniem będzie ulegać wahaniom, w zależności od aktualnych stóp procentowych. Przez kilka miesięcy możesz płacić 400 zł, a w kolejnych miesiącach na przykład 350 zł. Potem jednak rata może znów wrócić do wyższego poziomu – choć nie jest to regułą (wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej). 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – zalety 

Niezmienne oprocentowanie obowiązujące przez cały okres spłaty przekłada się na stałą miesięczną ratę i to właśnie jest główną zaletą takiego finansowania. Co to dla ciebie oznacza? Nie musisz obawiać się, że zaskoczy cię zwiększona kwota raty, gdy dojdzie do podwyżek stóp procentowych. Z góry wiesz, ile zapłacisz każdego miesiąca, dzięki czemu lepiej przygotujesz się do wydatku i z łatwością zaplanujesz miesięczny budżet. 

Dodatkowe plusy kredytu ze stałym oprocentowaniem to:

  • poczucie bezpieczeństwa finansowego,
  • brak ryzyka, że na skutek nieprzewidzianego wzrostu miesięcznej raty, dojdzie do zachwiania płynności finansowej. 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – minusy 

Stałe oprocentowanie, mimo że pozwala na utrzymanie wysokości raty na niezmiennym poziomie, ma swoje minusy. Główną niedogodnością jest ryzyko, że w trakcie spłaty zobowiązania dojdzie do obniżki stóp procentowych – na tyle, że rata przy kredycie ze zmiennym oprocentowaniem będzie dużo niższa. W rezultacie możesz mieć przeświadczenie, że przepłacasz za kredyt. 

Pozostałe wady kredytu ze stałym oprocentowaniem to m.in.:

  • nieco wyższe koszty – zwykle takie finansowanie ma trochę wyższe oprocentowanie niż kredyt ze zmienną wysokością raty,
  • krótszy termin spłaty – tego typu kredyty gotówkowe często udzielane są na okres do 24 miesięcy; nie jest to jednak regułą, bo na rynku pojawiają się też oferty z dłuższym terminem spłaty.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – czy to się opłaca?

Jeśli chcesz wziąć kredyt, stałe oprocentowanie może być korzystne. Takie rozwiązanie warto rozważyć wówczas, gdy:

  • chcesz mieć pewność, że wysokość miesięcznej raty utrzyma się na stałym poziomie,
  • planujesz skorzystać z finansowania z długim terminem spłaty – właśnie wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że stopy procentowe mogą wzrosnąć, a ty unikniesz podwyżki raty,
  • aktualnie stopy procentowe są niskie i istnieje ryzyko, że dojdzie do ich wzrostu. 

Takie finansowanie będzie opłacalne przede wszystkim w niestabilnych czasach. Przewidywalne koszty przyczynią się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Twój miesięczny budżet będzie dobrze zaplanowany i mniejsze będzie ryzyko zachwiania płynnością, spowodowaną nagłym wzrostem miesięcznej raty. 

Pamiętaj! Jeżeli uznasz, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest dla ciebie korzystny, porównaj aktualne oferty. Sprawdź maksymalny okres finansowania i wysokość dostępnej kwoty – dzięki temu wybierzesz rozwiązanie najlepiej wpisujące się w twoje potrzeby. 

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

ikona podziel się Przekaż dalej