Nowoczesna płyta bitumiczna

Ondulina na dach – zalety

Faliste płyty bitumiczne Onduline (zwane powszechnie onduliną) wybierane są przez klientów z wielu powodów:

  • ich cena jest relatywnie niska
  • można samodzielnie je montować
  • są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych
  • wykazują odporność na grzyby i związki chemiczne
  • lekkie i wytrzymałe zarazem
  • bardzo szczelne
  • wykazują dużą elastyczność i sprężystość
  • ich położenie nie wymaga wzmacniania więźby dachowej
  • sprawdzają się również w przypadku renowacji starych dachów
  • są bezpieczne dla zdrowia i środowiska, nie zawierają szkodliwego azbestu
  • dzięki tym pokryciom dachowym można zadbać o wentylację we wnętrzu budynku

Czym w istocie są tego typu płyty dachowe, gdy chodzi o wykonanie? To kilkanaście warstw włókien organicznych, które zostały nasączone masą asfaltowa, w dalszej kolejności zaś pomalowane. W rezultacie swoim wyglądem do złudzenia przypominają klasyczne blachodachówki.

Pokrycie dachowe ondulinowe niegdyś stosowane było głównie na budynkach gospodarczych czy garażach, dziś coraz częściej wykorzystywane jest również w przypadku budynków mieszkalnych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o ondulinie na dach.

Płyta falista bitumiczna – ceny

Jak już wspominaliśmy, jedną z istotnych zalet ondulinowych pokryć dachowych jest ich przystępna cena. Przykładowo za brązowe pokrycie dachowe w Castoramie zapłacimy niecałe 28 zł (0,86 x 2 metry). Dokładnie tych samych rozmiarów egzemplarz w sklepie Leroy Merlin w kolorze czarnym to koszt rzędu 24 złotych.

Oczywiście cennik jest w każdym składzie budowlanym nieco inny, są to ceny orientacyjne. Widać jednak wyraźnie, że zakup onduliny na dach to rozwiązanie budżetowe i takie, które nie stanowi jednorazowego wydatku w bardzo wysokiej kwocie.

Można również zaoszczędzić na pracy fachowców. Powszechnie wiadomo, że robocizna dekarzy pochłania zwykle sporą część sumy finalnej. Jednak płyta bitumiczna ma to do siebie, że jej montażem można zająć się samodzielnie.

Nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia czy akcesoria, w zupełności wystarczą bowiem:

  • narzędzia służące do trasowania
  • młotek
  • piła (wystarczy ręczna)
  • sznurek

Płyty dachowe bitumiczne – montaż

Jak krok po kroku wygląda montaż tego typu pokrycia dachowego? Należy przypomnieć, że płyta falista bitumiczna może funkcjonować jako nowy dach lub stanowić drugą warstwę na starej papie. Zdarza się niekiedy, że stanowi ona podłoże pod ceramiczne dachówki.

Z zadaniem poradzić sobie można w pojedynkę, bowiem ciężar jednej dachówki to zaledwie kilka kilogramów. Większość osób jednak podchodzi do zadania w duecie, wtedy całość prac idzie szybciej i sprawniej.

Pamiętajmy o tym, by układanie płyt dachowych rozpoczynać od dołu, sukcesywnie poruszając się ku górze. Płyty przybijamy za pomocą gwoździ do podłoża z desek albo sklejki.  Zasada jest taka, że każdy kolejny rząd przesuwa się względem siebie o połowę, zachowując rzecz jasna kąt prosty.

Jakie kolory gont falisty ma najczęściej? Zwykle spotyka się modele barwy nasyconej zieleni, brązu, czerni albo ciemnej czerwieni, w rzadszych przypadkach spotkać można szare egzemplarze.

Ondulina na dach – akcesoria dodatkowe

Warto pamiętać, że montaż pokrycia dachowego nie może obejść się bez elementów dodatkowych w postaci akcesoriów. Mowa między innymi o gąsiorach, świetlikach, uszczelniaczach oraz zakończeniach szczytowych krawędzi.

Stanowią one uzupełnienie onduliny na dach, powinno się zamówić je razem z samymi płytami dachowymi. Jeśli chodzi o cennik, jest on zróżnicowany w zależności od sklepu czy składu budowlanego, w którym zostaną one zamówione.

Rzecz jasna elementy dodatkowe każdorazowo dobrać należy kolorystycznie do bazy, w innym przypadku bowiem pokrycia dachowe nie mogłyby estetycznie się prezentować.

Estetyczny i praktyczny gont falisty

Uniwersalne pokrycie dachowe i nie tylko

Warto podkreślić, że pokrycie ondulinowe bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku dachów. Niekiedy stosuje się je także na ścianie, osiągając bardzo dobre efekty, gdy chodzi o funkcjonalność i estetyczny wygląd.

Jeśli zaś mowa o płycie falistej bitumicznej stosowanej na dach, można, jak już wspominaliśmy, zamontować ją jako wierzch starego pokrycia z papy lub jako nową. To również świetny sposób na poddanie renowacji dachu z blachy albo płyt cementowo-azbestowych.

W ten sposób także uzyskuje się podwójne pokrycie dachu, które sprawdza się jako znakomita izolacja termiczna. Montowanie płyt ondulinowych jako alternatywy poszycia dachowego również stanowi ciekawą opcję.

Ondulinowe pokrycie – na jaki dach?

Specjaliści przekonują, że ondulina bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dachów łukowych, spadzistych oraz płaskich. Jeśli mowa o pierwszym rozwiązaniu, pamiętać należy o tym, żeby stosować płytę falistą bitumiczną tam, gdzie promień krzywizny dachu to ponad 5 metrów.

Najmniejszy spadek połaci dachowej, w przypadku którego można je wykorzystać, to 5 stopni. Płyty bitumiczne mają zatem relatywnie szeroki zakres zastosowań, zaś popularność ich stale rośnie. Nic dziwnego, wszak wiele zalet takiego rozwiązania w połączeniu z bardzo korzystnym z puntu widzenia kupującego cennikiem sprawia, że jest to opcja zaliczana do niezwykle uniwersalnych.

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że te pokrycia dachowe znakomicie nadają się do montowania w systemie „zrób to sam”. Wielu kupujących chętnie z tej możliwości korzysta.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach popularność tego typu pokrycia dachowego będzie rosła. Jego nowoczesność w połączeniu z rozlicznymi zaletami praktycznymi i estetycznymi oraz przystępną ceną sprawiają, że to rozwiązanie chętnie jest wybierane przez klientów. Warto więc pomyśleć o stylowym i funkcjonalnym goncie falistym na swój dach!

ikona podziel się Przekaż dalej