Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa - cena, technologia wykonania i wiele cennych informacji dla inwestorów

Budowa wszystkich budynków mieszkalnych rozpoczyna się od stworzenia fundamentów. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się płyty fundamentowe. Jest to wygodna alternatywa dla posadowionych na gruncie ław. Płytę fundamentową charakteryzuje możliwość wszechstronnego zastosowania. Z pewnością jest to jeden z rodzajów fundamentów, który dobrze przenosi obciążania i może zostać wykonany na gruntach niespoistych.

Przypomnijmy, że płytę fundamentową stosowano pierwotnie w rejonach charakteryzujących się trudnymi warunkami glebowymi. Możemy je wykorzystać na gruncie, w którym nie poradziłby sobie ławy i tradycyjne ściany fundamentowe. Płytę fundamentową charakteryzuje też duża nośność i równomierne przenoszenie obciążeń. Dzięki dobrze wykonanej izolacji przeciwwilgociowej może znaleźć zastosowanie na gruncie podmokłym.

Kolejnym atutem, którym charakteryzuje się płyta fundamentowa jest możliwość wykonania skutecznej izolacji na gruncie. Izolacje termiczne można ułożyć od spodu fundamentu, dzięki czemu eliminuje się ryzyko powstania mostków termicznych. Tego rodzaju rozwiązanie nie było by możliwe podczas budowy takich konstrukcji jak ławy i tradycyjne ściany fundamentowe.

Po wylaniu płyty należy pamiętać o izolacji przeciwwilgociowej. To najważniejsza kwestia, która uchroni budynek przed podciąganiem wilgoci pochodzącej z gleby. Proces tworzenia izolacji przeciwwilgociowej na płycie nie jest trudny. Jednak wymaga doświadczenia oraz dużej precyzji.

Jedną z największych trudności może się okazać rozplanowanie wszystkich przyłączy. Płytę fundamentową tworzymy razem z instalacją wodno kanalizacyjną, gazową, a czasem także z grzewczą. Wszystkie przyłącza muszą być dokładnie rozplanowane. Nie ma możliwości zmiany ich położenia po wylaniu płyty.

Mimo wszystko płyta fundamentowa pozostaje łatwiejsza w budowie. Prace przebiegają przez kilka prostych etapów. Po wykonaniu płyty powstaje posadzka dolnej kondygnacji budynku, co może stanowić odczuwalną oszczędność finansową.

Jeśli interesuje Cię płyta fundamentowa, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wykonać i wybrać fundamenty, określimy jak powinna wyglądać izolacja fundamentów, a także jak kształtują się koszty inwestycyjne. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematycznie artykułów.

Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyty fundamentowej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zaznajomić się z podstawowymi wadami i zaletami obu tych rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny. Zobacz więc co wybrać - fundament tradycyjny czy płytę fundamentową.

Ławy fundamentowe - charakterystyka

Tradycyjne ławy fundamentowe wylewa się bezpośrednio do gruntu bądź na deskowanie. Najczęściej wykorzystuje się beton klasy C12 lub C15. Ława fundamentowa jest tradycyjnym i sprawdzonym rozwiązaniem, które chętnie wykorzystujemy podczas budowy domów jednorodzinnych. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze na zwartym i suchym gruncie.

Pamiętajmy, że wymiary ławy fundamentowej nie zależą wyłącznie od obciążenia budynku. Równie ważne są warunki glebowe. Im podłoże będzie słabsze, tym rozmiary ławy będą większe. W wyjątkowo trudnych warunkach glebowych trzeba zastosować dodatkowe poprzeczne zbrojenia, a tradycyjny beton zastąpić żelbetem. Dlatego możemy stwierdzić, że koszt wykonania ławy fundamentowej jest dość zróżnicowany. Pewną niedogodnością tego rozwiązania może być też aspekt osiadania budynku. Ławy nie posiadają tak dużej powierzchni jak płyty fundamentowe. Jeśli ich rozmiar będzie zbyt mały, a grunt grząski, wówczas wystąpi ryzyko nierównomiernego osiadania budynku.

Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę na wykonanie fundamentów w technologii ław fundamentowych lub płyty fundamentowej, wypełnij krótki formularz.

Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest już powszechnie stosowana między innymi w Skandynawii i Japonii. Są to miejsca o bardzo trudnych warunkach glebowych w których wykonanie ław fundamentowych byłoby zbyt ryzykowne. Płyta fundamentowa posiada znacznie większą nośność i zapewnia równomierne osiadanie budynku w gruncie. Wiąże się to ze zwiększoną odpornością całego domu.

Sposób wykonania płyty fundamentowej jest stosunkowo prosty. Na wyrównanym i utwardzonym podłożu umieszczamy warstwę drenażową. Następnie montujemy izolacje przeciwwilgociową oraz zbrojenie. Z izolacji przeciwwilgociowej możemy zrezygnować jedynie wtedy, gdy płyta będzie wykonana z wodoodpornego betonu. Jednak nie jest to polecane rozwiązanie (wodoodporny beton podniesie koszt wykonania fundamentu).

Na przygotowanym podłożu możemy już wykonać płytę fundamentową. Grubość typowej płyty przeznaczonej pod dom jednorodzinny waha się pomiędzy 18, a 35 cm (w zależności od masy budynku oraz rodzaju gruntu). Pamiętajmy też, że w miejscach ścian nośnych należy wykonać dodatkowe zbrojenie.

Prace nad wykonaniem płyty przebiegają dość sprawnie. Nie potrzebujemy żadnych przerw technologicznych (tak jak w przypadku tradycyjnych ław). Dzięki temu możemy wykonać fundament w zaledwie kilka dni. Po upływie tygodnia-dwóch od wylania płyty można już rozpocząć pracę nad ścianami.

Etapy i czas wykonania ław fundamentowych

Wykonanie tradycyjnych ław fundamentowych przebiega przez kilka etapów, których nie możemy pominąć. Są to kolejno:

 • Wykonanie wykopów
 • Wylanie ław fundamentowych
 • Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej
 • Wykonanie ścian fundamentowych
 • Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianach fundamentowych
 • Zasypanie wykopów

Prace związane z wykonaniem ław fundamentowych mogą być dość czasochłonne. Pamiętajmy też, że pełne związanie się betonu nastąpi dopiero po upływie miesiąca. W wyjątkowo sprzyjających warunkach możemy rozpocząć następny etap prac po upływie dwóch tygodni od wylania ławy.

Tymczasem prace związane z wykonaniem płyt fundamentowych przebiegają w takich etapach:

 • Usunięcie humusu
 • Wykonanie warstwy drenażowo- podkładowej.
 • Wykonanie płyty fundamentowej
 • Ułożenie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej
 • Wykonanie ewentualnej instalacji grzewczej

Nie musimy poświęcać czasu na wykopy, ani późniejsze zasypywanie fundamentów (co wpłynie na obniżenie kosztów). Nieraz już po upływie tygodnia od wylania płyty możemy przystąpić do kolejnych etapów prac. Bardziej szczegółowo budowę fundamentów krok po kroku opisaliśmy tu.

Ceny tradycyjnych fundamentów i płyt fundamentowych - porównanie

Wszystko mogłoby wskazywać na fakt, że wykonanie płyty fundamentowej jest znacznie tańsze niż stworzenie tradycyjnej ławy. Jednak nie musi być to do końca prawda. Wszystko zależy od założeń projektowych oraz od rodzaju gruntu. Pamiętajmy, że tradycyjna ława fundamentowa wylewana na stabilnym i suchym gruncie nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla budżetu całej inwestycji. Załóżmy, że dolna kondygnacja naszego budynku posiada powierzchnię 100 m2. Najniższy koszt wykonania ław (na stabilnym i suchym gruncie) wyniesie przynajmniej 12 900 zł. Wynajęcie droższej ekipy oraz zakup materiałów ze średniej półki cenowej zwiększy nasze wydatki do ok. 14 450 zł. Musimy jednak liczyć się z faktem, że posadowienie ławy fundamentowej na podmokłym i grząskim gruncie będzie już znacznie wyższym wydatkiem. Ostateczna cena takiego przedsięwzięcia może przekroczyć 16 500 zł. Górna granica cenowa jest trudna do określenia ze względu na różnorodność prac związanych z przygotowaniem podłoża i wykonaniem wykopów.

Koszt płyty fundamentowej może być bardzo zbliżony. Ostateczna cena zależy od rodzaju stali użytej do zbrojenia oraz od grubości płyty. W naszych założeniach uwzględniamy wykonie standardowej płyty o grubości ok. 20 cm. Zakładamy, że podłoże jest stabilne i suche. Cena płyty fundamentowej na budynek o powierzchni 100 m2 powinien wynieść ok. 12 000 zł (przy zastosowaniu materiałów ze średniej półki cenowej oraz zatrudnieniu sprawdzonej ekipy).  Jednak korzystna kalkulacja zmienia się w przypadku wilgotnych i grząskich gruntów. W tym wypadku musimy zastosować grubszą płytę, która zapewni równomierne osiadanie budynku. Nie bez znaczenia będzie także ewentualne obniżenie poziomu wody gruntowej. Zakładamy, że płyta posiada grubość 30 cm i usadawiamy ją na typowym podłożu wysadzinowym. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie od 15 000 do nawet 22 000 zł. Widzimy zatem, że cena płyty fundamentowej może być wyższa niż koszt wykonania tradycyjnej ławy.

Aby zoptymalizować koszty bardzo ważne jest zebranie z rynku przynajmniej kilku ofert od sprawdzonych firm budowlanych. Pozwoli to na rozeznanie na lokalnym rynku, porównanie cen i większe możliwości ich negocjacji. Dla niektórych problemem będzie konieczność obdzwonienia kilkudziesięciu firm, znalezienia tych, które w ogóle mają wolne terminy i opisywanie za każdym razem zakresu prac. Rozwiązaniem problemu jest bezpłatna usługa Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz jeden krótki formularz, potwierdzasz szczegóły zapytania z konsultantem i Twoje zapytanie trafia do wielu sprawdzonych firm jednocześnie. Te, które są zainteresowane realizacją i mają wolne terminy składają Ci oferty, a tylko od Ciebie zależy, którą z nich wybrać.

Ława czy płyta? Które rozwiązanie warto wybrać?

W pierwszej kolejności warto zaznajomić się ze specyfiką gruntu oraz z najważniejszymi założeniami projektowymi. Ostateczna decyzja o wyborze rodzaju fundamentu powinna być skonsultowana z doświadczonym fachowcem. Wiele osób uważa, że średni koszt wykonania płyty fundamentowej będzie niższy niż wykonanie tradycyjnej ławy. Jednak nie zawsze jest to prawda. Warto wykonać własną wycenę opartą o warunki glebowe i projekt budynku. Dopiero takie działanie wskaże nam realną skalę wydatków.

Pamiętajmy też, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem wyboru. Istotny może być też czas wykonania fundamentów oraz ich właściwości nośne. Nowoczesne płyty fundamentowe warto stosować w szczególnie trudnych warunkach, w których fundament musi odznaczać się dużą nośnością. Płyta fundamentowa dobrze sprawdza się na podłożach grząskich i może od razu stanowić podłogę pierwszej kondygnacji. Umiejętny montaż instalacji oraz systemu grzewczego sprawi, że powyższe rozwiązanie może stać się bardzo wygodne. Pamiętajmy też, że płyta sprawdza się szczególnie dobrze w domach pasywnych. Nowoczesne technologie wykorzystywane w budowie fundamentów płytowych eliminują wszystkie mostki termiczne, które mogłyby przepuszczać zimno z podłoża. Dzięki temu nasza dolna kondygnacja jest optymalnie zabezpieczona, co pozwala na późniejsze ograniczenie kosztów grzewczych.