Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa stanowi element konstrukcyjny budynku. Służy do przekazywania obciążeń bezpośrednio do gruntu. Często znajduje swoje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Płyty fundamentowe mogą być jednocześnie posadzką pierwszej kondygnacji domu. W ich wnętrzu rozmieszcza się instalacje gazowe, wodno kanalizacyjne, a czasem także grzewcze.

Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Zapoznaj się z informacjami na temat płyta fundamentowa. Nasze sprawdzone porady związane z płyta fundamentowa pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?

Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?

Dobrze wykonany fundament stanowi podstawę każdego domu jednorodzinnego. Budowa fundamentów powinna być dobrze zaplanowana oraz przeprowadzona z jak największą starannością. Poniżej podpowiemy, jak wykonać fundamenty domu krok po kroku. Wskażemy też, jak prawidłowo przeprowadzić hydroizolacje oraz ocieplenie fundamentów.
, 23 maja 2017

Odwodnienie liniowe domu i drenaż opaskowy – ceny, co warto wiedzieć

Odwodnienie liniowe domu i drenaż opaskowy – ceny, co warto wiedzieć

Budowa na podmokłym, gliniastym gruncie wiąże się z koniecznością stworzenia wydajnego odwodnienia. Dzięki temu uchronimy fundamenty domu przed nadmiernym zawilgoceniem, a na posesji nie będą pojawiać się błotniste kałuże. Jednym z polecanych, skuteczniejszych systemów okazuje się odwodnienie liniowe i drenaż wokół domu. Poniżej przybliżamy najważniejsze cechy owych rozwiązań.
, 8 maja 2017

Podstawowe błędy podczas wykonywania podłogi na gruncie

Podstawowe błędy podczas wykonywania podłogi na gruncie

Podłoga w pomieszczeniu musi być wykonana solidnie i stabilnie. Niezależnie od tego, czy będzie to podłoga na gruncie, czy na stropie. Złe jej wykonanie może zagrozić bezpiecznemu użytkowaniu budynku, oraz narazić inwestora na poważne koszty. Warto zatem zwrócić uwagę na podstawowe, najczęściej popełniane błędy.
, 15 marca 2017

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Wilgoć w domu to bardzo niepożądane zjawisko. Zwiększony poziom wilgoci może doprowadzić do namnażania się groźnych pleśni i grzybów. Co więcej, jej długotrwałe oddziaływanie przekłada się także na zmniejszenie skuteczności termoizolacji. Dlatego tak ważne są skuteczne izolacje przeciwwilgociowe. Poniżej podpowiemy jak powinna wyglądać izolacja fundamentów i ścian fundamentowych. Przybliżymy też najważniejsze zasady jej wykonania krok po kroku.
, 10 lutego 2017

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Przed budową domu warto zbadać warunki gruntowo wodne działki. To właśnie od nich zależy specyfika posadowienia fundamentów. Na niektórych działkach budowlanych występuje grunt wysadzinowy. Warto przeanalizować, jakie badania geotechniczne będą potrzebne, czy budowa na takim terenie będzie w ogóle możliwa i nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych. Sprawdzimy też, jaki typ fundamentów można tu zastosować - ławy czy płytę fundamentową.
, 6 września 2016

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Taka płyta fundamentowa to dość nowoczesne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Taki fundament zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania może być dość atrakcyjna. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy etapy jej budowy, oszacujemy czas wykonania oraz koszt płyty fundamentowej.
, 22 maja 2017

Hydroizolacje marki Weber

Hydroizolacje marki Weber

Chociaż woda jest źródłem życia, to stanowi też jedno z największych zagrożeń dla naszej cywilizacji. Postęp ludzkości w dużej mierze opierał się o próbę przeciwstawiania się warunkom niesprzyjającym istnieniu człowieka. I chociaż wydaje się, że funkcjonujemy jako społeczeństwo w miłej symbiozie z naturą, to tak naprawdę cały czas opracowywane są technologie powstrzymujące groźne siły przyrody, a jednocześnie nie ingerujące w otaczający nas ekosystem.
, 27 marca 2017

Ile trwa budowa domu?

Ile trwa budowa domu?

Czas trwania budowy nie jest określony w przepisach prawa budowlanego. Wszystko zależy od specyfiki projektu budowlanego, technologii budowlanej, a także od środków finansowych, którymi dysponuje inwestor. Poniżej przedstawimy orientacyjny czas trwania poszczególnych etapów budowy w technologii tradycyjnej, a także wskażemy, jak długo wznosi się domy w technologii szkieletowej. Na koniec zaprezentujemy inne sposoby na szybką budowę domu.
, 23 kwietnia 2016

Domy kanadyjskie – ceny, opinie, polecane projekty i ciekawostki

Domy kanadyjskie – ceny, opinie, polecane projekty i ciekawostki

Domy kanadyjskie, tak popularne właśnie w Kanadzie czy USA, a więc w krajach na dużym obszarze o podobnym klimacie co Polska, wciąż nie mogą konkurować popularnością z tradycyjną technologią murowaną w naszym kraju. Domki kanadyjskie są często energooszczędne, tanie i szybkie w budowie. W czym zatem tkwi problem domów z bali? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.
, 24 kwietnia 2017

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Budowę domu jednorodzinnego zawsze rozpoczynamy od fundamentów. Już na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj fundamentów wybrać? Jeszcze kilkanaście lat temu większość budowli powstawało w oparciu o tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz większą popularnością cieszy się także płyta fundamentowa. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki obu rozwiązań, a także wskażemy ich wady i zalety. Na koniec odpowiemy na pytanie, co będzie korzystniejsze - fundament czy płyta fundamentowa?
, 19 kwietnia 2016

Szalunek - wykonać samodzielnie czy wynająć?

Szalunek - wykonać samodzielnie czy wynająć?

Podczas wylewania elementów betonowych budynku, takich jak ławy fundamentowe, schody, elementy konstrukcyjne czy stropy niezbędny jest szalunek. Jeżeli budujemy dom systemem gospodarczym i potrzebujemy odpowiedniego szalunku tylko raz, pojawia się pytanie - wykonać je samodzielnie czy wynająć? Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru szalunku.
, 21 kwietnia 2016

Płyta fundamentowa czy ławy? Koszty, opinie, wady i zalety

Płyta fundamentowa czy ławy? Koszty, opinie, wady i zalety

Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyty fundamentowej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zaznajomić się z podstawowymi wadami i zaletami obu tych rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny. Zobacz więc co wybrać - fundament tradycyjny czy płytę fundamentową.
, 12 maja 2017

Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, wykonanie krok po kroku

Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, wykonanie krok po kroku

Fundament jest najistotniejszym elementem każdej nieruchomości. Pozostaje niewidoczny, jednak zapewnia stabilność całej budowli. Ławy fundamentowe to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najprostszych sposobów posadowienia budynków. Zwykle ich budowa jest nieco tańsza niż alternatywnej płyty fundamentowej. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy zapoznać się z podstawowymi zasadami i wytycznymi budowlanymi.
, 22 maja 2017

Budowa fundamentów - koszt i etapy krok po kroku

Budowa fundamentów - koszt i etapy krok po kroku

Budowa fundamentów to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Pamiętajmy, że to właśnie fundamenty wpływają na trwałość całej konstrukcji. Zatem warto dołożyć wszelkich starań, by ich jakość była jak najlepsza. Bardzo istotne jest, by używać wyłącznie dobrych jakościowo materiałów. Tylko dobry jakościowo materiał zapewni dużą żywotność budynku oraz zmniejszy ryzyko powstania usterek. Owe usterki mogą znacznie przedłużyć czas budowy oraz zwiększyć sumaryczne koszty. Proces budowy tradycyjnych fundamentów możemy streścić w 15, opisanych poniżej etapach. Alternatywą dla nich jest płyta fundamentowa, o której informacje możecie znaleźć w innych artykułach na Kalkulatorach Budowlanych.
, 25 stycznia 2017

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Fundamenty to bardzo ważny element konstrukcji budynku, istotne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wielu czynników mogących osłabić ich strukturę. Posadowienie budynku należy odpowiednio zabezpieczyć hydroizolacją  przeciwwilgociową  poziomą i pionową. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o metodach izolacji fundamentów.
, 9 maja 2017

Płyta fundamentowa - cena, technologia wykonania i wiele cennych informacji dla inwestorów

Budowa wszystkich budynków mieszkalnych rozpoczyna się od stworzenia fundamentów. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się płyty fundamentowe. Jest to wygodna alternatywa dla posadowionych na gruncie ław. Płytę fundamentową charakteryzuje możliwość wszechstronnego zastosowania. Z pewnością jest to jeden z rodzajów fundamentów, który dobrze przenosi obciążania i może zostać wykonany na gruntach niespoistych.

Przypomnijmy, że płytę fundamentową stosowano pierwotnie w rejonach charakteryzujących się trudnymi warunkami glebowymi. Możemy je wykorzystać na gruncie, w którym nie poradziłby sobie ławy i tradycyjne ściany fundamentowe. Płytę fundamentową charakteryzuje też duża nośność i równomierne przenoszenie obciążeń. Dzięki dobrze wykonanej izolacji przeciwwilgociowej może znaleźć zastosowanie na gruncie podmokłym.

Kolejnym atutem, którym charakteryzuje się płyta fundamentowa jest możliwość wykonania skutecznej izolacji na gruncie. Izolacje termiczne można ułożyć od spodu fundamentu, dzięki czemu eliminuje się ryzyko powstania mostków termicznych. Tego rodzaju rozwiązanie nie było by możliwe podczas budowy takich konstrukcji jak ławy i tradycyjne ściany fundamentowe.

Po wylaniu płyty należy pamiętać o izolacji przeciwwilgociowej. To najważniejsza kwestia, która uchroni budynek przed podciąganiem wilgoci pochodzącej z gleby. Proces tworzenia izolacji przeciwwilgociowej na płycie nie jest trudny. Jednak wymaga doświadczenia oraz dużej precyzji.

Jedną z największych trudności może się okazać rozplanowanie wszystkich przyłączy. Płytę fundamentową tworzymy razem z instalacją wodno kanalizacyjną, gazową, a czasem także z grzewczą. Wszystkie przyłącza muszą być dokładnie rozplanowane. Nie ma możliwości zmiany ich położenia po wylaniu płyty.

Mimo wszystko płyta fundamentowa pozostaje łatwiejsza w budowie. Prace przebiegają przez kilka prostych etapów. Po wykonaniu płyty powstaje posadzka dolnej kondygnacji budynku, co może stanowić odczuwalną oszczędność finansową.

Jeśli interesuje Cię płyta fundamentowa, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wykonać i wybrać fundamenty, określimy jak powinna wyglądać izolacja fundamentów, a także jak kształtują się koszty inwestycyjne. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematycznie artykułów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij