Płyta indukcyjna - opinie, ceny, ranking producentów, którą płytę wybrać?
Płyta indukcyjna jest obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń AGD przeznaczonych do przygotowania posiłków. Jak sama nazwa wskazuje, płyta wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Jej zakup przynosi wiele istotnych korzyści. Poniżej podpowiemy, w jaki sposób wybrać płyty indukcyjne, przedstawimy opinie o konkretnych modelach, a także przybliżymy ceny zakupu. Na koniec wyszczególnimy ranking producentów płyt ceramicznych oraz indukcyjnych, a dodatkowo podpowiemy, jaka płyta indukcyjna sprawdzi się w każdym domu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Płyty indukcyjne – kilka istotnych informacji
Czym właściwie jest płyta indukcyjna?
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, płyty indukcyjne wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Po uruchomieniu urządzenia AGD pojawia się pole elektromagnetyczne, które wymienia ciepło pomiędzy cewkami a patelniami lub garnkami.
Warto pamiętać, że płyta indukcyjna wyróżnia się dużą wydajnością i niewielkimi stratami energii. Podłączona do instalacji elektrycznej okazuje się dość ekonomiczna w eksploatacji (oczywiście jak na urządzenie elektryczne).
Ponadto wszystkie płyty do zabudowy i wolnostojące wymagają zastosowania specjalnie dobranych garnków i patelni ze stali ferromagnetycznej. Ich zakup może okazać się nieco większym wydatkiem, jednak zapewni optymalną sprawność urządzenia.
Omawiając płyty indukcyjne warto także wspomnieć o poziomie bezpieczeństwa użytkowania. Każda płyta indukcyjna nagrzewa się jedynie w miejscu pola grzewczego. Dodatkowo jest to ciepło przekazane przez podgrzane naczynie. Jest to istotna cecha, która poprawia bezpieczeństwo użytkowników. Nieużywane elementy płyty do zabudowy pozostają zimne, dlatego nie ma obaw o przypadkowe dotknięcie ich powierzchni i poparzenie. Jest to szczególnie istotne, jeśli po aranżacji kuchennej poruszają się dzieci. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem płyty, sprawdź ten artykuł z porównaniem różnych rozwiązań na płytę do kuchni.
Płyta ceramiczna kontra płyta indukcyjna
Płyta ceramiczna wydaje się bardzo podobna do indukcyjnej płyty do zabudowy. Jednak w rzeczywistości istnieje kilka podstawowych różnic, o których warto pamiętać.
Pierwszą podstawową różnicą jest większa bezwładność cieplna płyt ceramicznych. Tego rodzaju urządzenia AGD nagrzewają się nieco wolniej niż płyty indukcyjne. Może się to wiązać z dłuższym czasem przygotowywania posiłków oraz nieco wyższymi kosztami eksploatacji. Większa bezwładność cieplna odpowiada też za wolniejszy spadek temperatury nieużywanego pola grzewczego.
Dużym atutem jest fakt, że płyta ceramiczna do zabudowy okazuje się dość tania w zakupie. Jej cena z pewnością okaże się niższa od kosztów zakupu indukcyjnej płyty do zabudowy. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych modeli, które zaspokoją potrzeby większości użytkowników.
Które rozwiązanie jest lepsze? Nie istnieje tu jednoznaczna odpowiedź. Zarówno płyta indukcyjna, jak i płyta ceramiczna posiadają indywidualne zalety oraz wady. Dobrej jakości urządzenia AGD zbierają pozytywne opinie użytkowników. Jednak przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne, które opiszemy w dalszej części tekstu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z zestawieniem płyt indukcyjnych do zabudowy?
Jaka płyta indukcyjna – zwracamy uwagę na parametry techniczne płyty do zabudowy
Jaki rozmiar powinny mieć płyty indukcyjne?
Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka płyta indukcyjna będzie najlepszym rozwiązaniem, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar. Standardowa płyta indukcyjna do zabudowy mieści się w rozmiarze kwadratu ok. 60 x 60 cm. Jest to rozwiązanie pasujące do większości aranżacji kuchennych.
Wybierając płyty indukcyjne do mniejszego pomieszczenia możemy też zainteresować się produktami o bardziej nietypowych kształtach. Ciekawym rozwiązaniem okazują się niewielkie płyty indukcyjne o głębokości 30 cm lub szerokości 50 cm. Trzeba przy tym pamiętać, że mniejsza powierzchnia płyty oznacza jednocześnie zmniejszoną liczbę pól grzewczych. Dlatego szczególnie małe urządzenie nie sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny, która regularnie przygotowuje większe ilości posiłków.
W ofertach sprzedaży znajdziemy też płyty do zabudowy o nieco większych rozmiarach. Wybór jest tu bardzo duży. Mamy do dyspozycji większe pola grzejne, a często także możliwość ich łączenia. Dlatego przyjmuje się, że większe płyty do zabudowy sprawdzą się szczególnie dobrze w intensywnie użytkowanych kuchniach.
Wybierając rozmiar płyt do zabudowy należy sugerować się indywidualnymi potrzebami oraz rozmiarami kuchni. Wybór modeli i ich rozmiarów jest tak duży, że każdy inwestor odnajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych preferencji. Sprawdź także ten artykuł o płytach ceramicznych.
Liczba pól grzejnych
To kolejny bardzo waży parametr, na który warto zwrócić uwagę wybierając indukcyjne płyty do zabudowy. Typowa płyta posiada cztery pola grzejne, które umożliwiają komfortowe przygotowanie posiłków dla całej rodziny.
W przypadku intensywnie eksploatowanych kuchni poleca się zakup płyt do zabudowy o zwiększonej ilości pól grzejnych. Większa liczba pól grzejnych (na przykład pięć) umożliwi jednoczesne przygotowywanie większej ilości posiłków. Niestety cena tego rozwiązania zazwyczaj okazuje się nieco wyższa.
Mniejsze płyty indukcyjne mogą posiadać wyłącznie dwa pola grzejne. Jest to rozwiązanie dedykowane do niewielkich pomieszczeń kuchennych. Tego rodzaju płyta indukcyjna sprawdzi się w przypadku singli i rodzin, które zjadają większość posiłków poza domem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytach do kuchni.
Płyta indukcyjna a kształt pól grzejnych
Jaka płyta indukcyjna umożliwi wygodne przygotowanie posiłków? Taka, która posiada odpowiednio dopasowany kształt pól grzejnych. W ofertach sprzedaży znajdziemy płyty do zabudowy ze zwykłymi, okrągłymi polami grzejnymi. Jednak bardziej zaawansowane modele posiadają więcej możliwości.
Pojedyncze pola grzewcze mogą posiadać kształt kwadratu owalu bądź prostokąta. Umożliwią przygotowywanie posiłku w zwykłych garnkach i patelniach. Problem pojawia się w przypadku użytkowników, którzy mają zamiar gotować produkty w naczyniach o większych rozmiarach. W ich przypadku korzystniej będzie zainwestować w płyty indukcyjne, które posiadają funkcję łączenia poszczególnych obszarów grzejnych.
W ofertach sprzedaży znajdują się także płyty indukcyjne z polami typu brytfanna. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które możemy wykorzystać do gotowania posiłków w naczyniach o bardzo nietypowych, powiększonych rozmiarach.
Jak widać, wybór kształtu pól grzewczych będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb konkretnych inwestorów. Płyty wielostrefowe posiadają pozytywne opinie użytkowników, a funkcja łączenia poszczególnych pól grzejnych będzie szczególnie polecana dla bardziej zaawansowanych kucharzy.
Płyta indukcyjna i jej zasilanie
Zarówno płyta indukcyjna, jak i płyta ceramiczna mogą zostać podłączone do instalacji jedno i trójfazowych. Istotnym parametrem będzie tutaj moc przyłączeniowa. Dobrej jakości płyty posiadają możliwość regulacji maksymalnego poziomu poboru mocy. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na owe parametry przed dokonaniem zakupu.
Moc przyłączeniowa domowej sieci elektrycznej powinna umożliwiać podłączenie konkretnego modelu płyty. Zbyt duży, maksymalny pobór mocy urządzenia mógłby doprowadzić do awarii. Dlatego warto dopasować parametry płyty do indywidualnych warunków lokalowych.
Dodatkowe funkcje i ułatwienia płyt
Tworząc ranking producentów płyt ceramicznych i ich produktów, zwracamy uwagę na dodatkowe możliwości i przydatne funkcje płyt. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji okazuje się timer, umożliwiający automatyczne zakończenie podgrzewania potraw.
Do przydatnych funkcji dodatkowych należy też Power Boost. Jest to rozwiązanie umożliwiające bardzo szybkie podgrzanie posiłków. Pole grzejne z włączoną funkcją Power Boost wykorzystuje większą moc, a co za tym idzie, będzie dobrym rozwiązaniem dla niecierpliwych użytkowników. Obecnie większość dobrej jakości płyt do zabudowy, zbierających pozytywne opinie użytkowników posiada w standardzie funkcje Power Boost.
Przydatną funkcją okazuje się też wskaźnik ciepła resztkowego czy możliwość rozpoznawania wielkości naczynia. Nowoczesne płyty indukcyjne mają wiele podobnych, dodatkowych możliwości. Warto je przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Ranking producentów płyt ceramicznych
Jaka płyta indukcyjna i ceramiczna? Wybieramy czołowych producentów
Wybierając płyty indukcyjne i ceramiczne należy zwrócić uwagę na producenta. Na naszym rynku dominują płyty wykonane przez zna uznane na całym świecie marki. Należą do nich chociażby firmy Bosch, Amica, Electrolux, Whirlpool, Samsung czy Siemens.
Pozytywne opinie użytkowników zbierają również urządzenia AGD sygnowane mniej znanymi makrami, takimi jak Gorenje czy Teka. Są to godne zaufania firmy, oferujące zaawansowane technologicznie płyty indukcyjne.
Pamiętajmy, że płyta indukcyjna nie jest małym wydatkiem. Cena renomowanego urządzenia będzie nieco wyższa w porównaniu z modelami stworzonymi przez nieznanych producentów. Jednak uznany producent to jednocześnie gwarancja lepszej jakości wykonania oraz komfortu użytkowania płyty. Dlatego nasz ranking producentów płyt ceramicznych uwzględnia jedynie znane marki, zbierające pozytywne opinie użytkowników.
Polecane modele płyt ceramicznych 2018
Wybierając płyty indukcyjne, warto sugerować się ich popularnością, stosunkiem ceny do funkcji oraz pozytywnymi opiniami użytkowników. W oparciu o owe parametry prezentujemy subiektywny ranking płyt indukcyjnych 2018, wykonanych przez wiodących producentów. Kolejność poniższych urządzeń AGD została przedstawiona w sposób losowy.
- Płyta indukcyjna Siemens EH601FEC1E – bezbramkowa płyta indukcyjna o szerokości 57,2 cm. Posiada cztery pola grzewcze oraz funkcję łączenia. Do atutów powyższego modelu należy także funkcja rozpoznawania obecności naczyń, Power Boost dla wszystkich pól grzewczych, sterowanie typu Touch Slider, a także rozpoznawanie wielkości i obecności garnka. Płyta indukcyjna Siemens EH601FEC1E posiada moc przyłączeniową 7,4 kW, a cena jej zakupu wynosi około 2 000 zł.
- Płyta indukcyjna Electrolux EHH 6240ISK – to ciekawy model bezbramkowy o rozmiarach 52 x 59 cm. Posiada sterowanie dotykowe i ciekawe funkcje, takie jak Power Boost, wskaźnik ciepła resztkowego czy rozpoznawanie wielkości oraz obecności garnka. Model Electrolux EHH 6240ISK został wyposażony w cztery, ceramiczne pola grzewcze, a jego moc przyłączeniowa wynosi 6,6 kW. Cena zakupu modelu to jedynie 820 zł.
- Płyta indukcyjna Bosch PVS851FB1E – zaawansowany model zbierający bardzo pozytywne opinie użytkowników. Posiada między innymi funkcję Power Boost, możliwość łączenia pól grzewczych, rozpoznawanie wielkości oraz obecności garnka. Do ciekawych możliwości należy także 17 stopniowa regulacja mocy oraz sterowanie typu Direct Select. Model Bosch PVS851FB1E posiada moc przyłączeniową do 7,4 kW. Cena jego zakupu to niespełna 2000 zł.
- Płyta indukcyjna Samsung NZ64H37070K – to kolejny interesujący model płyty bezbramkowej. Model Samsung został wyposażony w cztery pola grzewcze z funkcją Boost. Do przydatnych funkcji należy też blokada rodzicielska, minutnik i funkcja automatycznego wyłączenia. Cena urządzenia AGD Samsung NZ64H37070K wynosi około 1 300 zł.
- Płyta indukcyjna do zabudowy Amica PIN6541SU – model o maksymalnej mocy przyłączeniowej 7,2 kW. Posiada timer, blokadę rodzicielską, wskaźnik zalegania ciepła oraz możliwość łączenia pól grzewczych. Płyty indukcyjne Amica PIN6541SU zdobywają pozytywne opinie użytkowników. Ich uniwersalna szerokość 57,6 cm pozwala na dopasowanie do większości aranżacji kuchennych. Cena modelu to około 1 250 zł.
- Płyta indukcyjna Whirlpool ACM918BA – model bezbramkowy z czterema polami grzewczymi. Posiada maksymalną moc przyłączeniową 7,2 kW. Płyta indukcyjna Whirlpool ACM918BA została też wyposażona w takie funkcje jak Power Boost, możliwość łączenia pól grzejnych, timer, zabezpieczenie przed dziećmi, czy Power Menagement, umożliwiającą ustawienie maksymalnej mocy danego pola grzewczego. Cena urządzenia osiąga kwotę 1 600 zł.