Płytki dekoracyjne w kuchni − dlaczego warto?

Zastosowanie płytek w przestrzeni kuchennej to przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie − są one odporne na ciepło, wodę, opary i stosunkowo łatwo je umyć. Najczęściej kafelki znajdują się więc nad blatem kuchennym (przestrzenią roboczą) lub też tylko nad zlewem czy płytą grzewczą (a więc tam, gdzie najczęściej dochodzi do kontaktu ściany z wodą, oparami czy resztkami jedzenia). Drugą ważną kwestią jest to, by podłoga w kuchni była wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości. Tu także najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne.

Funkcjonalne przestrzenie nie muszą być wcale nudne! Projektanci wnętrz korzystają z bogatej oferty dekoracyjnych płytek, które potrafią zdefiniować styl kuchni i dopełnić wystrój wnętrz. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie pomieszczenia jest wykorzystanie płytek mozaikowych, które uzupełnią kuchnie w stylu industrialnym, glamour czy takich, które nawiązują do orientu. Mozaika w kuchni będzie pięknie zdobić zarówno ścianę nad blatem kuchennym, jak i podłogę. Szukasz inspiracji? Oto kilka pomysłów na kuchnie!

Jak dobrać płytki dekoracyjne do kuchni?

Zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze płytek do kuchni? Pamiętaj, że to meble i zabudowa kuchenna, wybrane zgodnie z ogólną koncepcją, powstają jako pierwsze i to do nich wybiera się glazurę. Ale to właśnie mozaika ułożona na ścianie czy na podłodze pomoże Ci zdefiniować styl wnętrza! Jak?

1. Kuchnia industrialna − mozaika na ścianie w stylu metro

Na ścianę w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni industrialnej możesz położyć tzw. mozaikę „metro”. Podłużne, prostokątne kafelki na ścianie, najlepiej w jasnym odcieniu (biel, beż lub ecru) przypominają wnętrze stacji paryskiego metra. Jest to świetna alternatywa dla często stosowanego w tym stylu muru czy betonu architektonicznego. Kuchnia nabierze miejskiego charakteru, a jednocześnie zachowa modernistyczny szyk.

Koncepcja takiej kuchni powinna opierać się na bazowych kolorach: bieli, czerni i odcieniach szarości. Dla spięcia urbanistycznego wnętrza proponujemy miedziane lub mosiężne detale.

2. Kuchnia orientalna − mozaika w stylu arabeski

Jeżeli marzy Ci się kuchnia nawiązująca do tajemniczego orientu, nad blatem możesz położyć kunsztowną mozaikę w stylu arabeski. Najlepiej w zdecydowanym kolorze, np. głębokim indygo czy turkusie. Nawiążesz tym samym do tradycyjnych, arabskich kafelków, które tworzą niepowtarzalny klimat baśni 1001 nocy.  Marokański klimat zapewnisz swojej kuchni również odpowiednią posadzką. Podłogę ozdobić możesz czarnobiałą mozaiką, skomponowaną z rombów.

3. Kuchnia w stylu nowojorskim − ciemna mozaika nad blatem

Innym pomysłem na kuchnie jest elegancki styl nowojorski. W takim wnętrzu dominować będą ciemne kolory. Nad blatami kuchennymi, pięknie wyglądać będzie heksagonalna mozaika, przypominająca plastry miodu, w czarnym odcieniu. Jej połysk będzie stanowić biżuteryjną ozdobę luksusowej kuchni. Rozwiązanie proste, ale jakże efektowne. Blaty, fronty szafek i nawet płytki wykonane powinny być na wysoki połysk. Kuchnia taka to przywiązanie wagi do detalu. Dla zdefiniowania wnętrza dodaj tu złote elementy dekoracyjne.

Mozaika w kuchni − kropka na wnętrzarskim „i”

Jeżeli poszukujesz unikatowych rozwiązań do swojej kuchni, sprawdź ofertę mozaik sklepu Raw Decor i znajdź swoją inspirację na wykończenie wnętrza.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły