Płytki drewnopodobne czy panele podłogowe - co wybrać do salonu?
Na polskim rynku płytki drewnopodobne wyrastają jak grzyby po deszczu. Szturmem zdobywają serca projektantów i właścicieli domów. Doceniamy ich walory estetyczne, łatwość w utrzymaniu czystości oraz długą żywotność. Cenimy także za to, że ta doskonała imitacja drewna nie pozbawia wnętrz przytulności.
Zobacz, kiedy warto zastąpić nimi panele podłogowe, a kiedy pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu.
Płytki imitujące drewno - gdy liczy się wytrzymałość
Panele podłogowe, chociaż cieszą się ogromną popularnością, są produktem stosunkowo nietrwałym. Należy pamiętać, iż drewno poddawane obróbce traci swoje cenne właściwości, a pozyskiwane w ten sposób materiały nie mają już tej wytrzymałości co parkiet znany kilkadziesiąt lat temu. Trwałość paneli drewnianych w najwyższej klasie ścieralności AC5 i AC6 wynosi około 10 lat.
Tymczasem płytki ceramiczne drewnopodobne w klasie wytrzymałości PEI4 przetrwają w niezmienionym wyglądzie dekady i cieszyć będą taką samą urodą. Nie wymagają zabiegów konserwacyjnych w przeciwieństwie do paneli i tradycyjnych podłóg drewnianych.
Wszystko to sprawia, że polecane są w szczególności do mieszkań i domów o dużej eksploatacji wynikającej m.in z większej liczby domowników, licznych przyjęć dla rodziny i przyjaciół, a także w przypadku obecności zwierząt domowych. Czyszczenie ich jest bezproblemowe i nie wymaga wielkiego nakładu sił.
Płytki ceramiczne drewnopodobne w otwartych przestrzeniach
Aranżacje opierające się na dużych pomieszczeniach są jednym z najmodniejszych trendów ostatnich lat. Kuchnia połączona z częścią dzienną pojawia się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach, w których takie rozwiązanie cenione jest za optyczne powiększenie przestrzeni. Jednak, aby taki efekt osiągnąć, warunkiem jest spójna aranżacja opierająca się na jednolitej podłodze.
Jeśli lubimy ciepły, przytulny efekt drewna, to w tym przypadku panele nie mają szans. Nie są odporne na wilgoć i zabrudzenia, dlatego są odradzane do pomieszczeń użytkowych takich właśnie, jak kuchnia.
Najlepszym rozwiązaniem są więc płytki drewnopodobne, które można położyć na całej powierzchni, tworząc jednolitą podstawę dla spójnej aranżacji.
Jedność z otoczeniem domu
Płytki imitujące drewno są też doskonałym rozwiązaniem w tych domach, gdzie salon płynnie przechodzi w taras, łącząc się w spójną przestrzeń wypoczynkową. Takie rozwiązanie, podobnie jak w przestrzeniach otwartych, wymaga jednolitej podłogi, która będzie kładła podwaliny pod jednorodną aranżację.
Producenci, wykorzystując szczyt popularności płytek ceramicznych drewnopodobnych, wzbogacają swoją ofertę o coraz nowsze rozwiązania. W szerokiej gamie produktów dostępnych w sklepie internetowym Terradeco znaleźć można z łatwością również te o właściwościach mrozoodpornych, które są funkcjonalną alternatywą właśnie na taras i do salonu. Nie wymagają corocznych, kosztownych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, z którymi trzeba się zmierzyć przy drewnianych rozwiązaniach na zewnątrz budynków.
Płytki drewnopodobne w formie dekoracji ściennej
Projektanci wnętrz uwielbiają imitację drewna za nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wiele z propozycji bowiem można ułożyć nie tylko na podłodze, ale także na ścianie, gdzie pełnią funkcję ozdobną. Tworzą ciekawą aranżację zarówno w stylu boho, industrialnym, a także w nowej odsłonie tradycyjnych rozwiązań.
Ceramika ścienna jest modnym trendem, a ta płytki imitujące drewno ocieplają wnętrze i wprowadzają do niego atmosferę relaksu i wyciszenia.
Kiedy pozostać przy panelach drewnianych?
W Polsce nie wyobrażamy sobie aranżacji przytulnego domu bez drewnianych podłóg lub
paneli podłogowych. Większość z nas lubi ciepły i przytulny odcień naturalnego surowca.
Jednak panele podłogowe są dobrym rozwiązaniem w tych salonach, w których ruch nie jest zbyt natężony i ogranicza się jedynie do wąskiej grupy domowników. To rozwiązanie z pewnością nadal polecamy do sypialni i pokojów dziecięcych ze względu na ich właściwości organoleptyczne - drewniane podłogi są cieplejsze w dotyku, a to ważne, gdy wstajemy z łóżka.
Natomiast w pozostałych pomieszczeniach i w opisywanych powyżej przypadkach rekomendujemy płytki ceramiczne drewnopodobne ze względu na ich funkcjonalność i łatwość utrzymania w czystości. Ponadto obecnie procesy technologiczne osiągnęły już wysoki stopień zaawansowania, dzięki któremu to rozwiązanie jest doskonałą imitacją drewna, którą trudno odróżnić od pierwowzoru - przynajmniej na pierwszy rzut oka. Ich matowa powierzchnia dodatkowo zwiększa wrażenie naturalności.
Ogromną zaletą płytek drewnopodobnych jest ich bogata gama kolorystyczna. Występują w wersjach bardziej tradycyjnej lub egzotycznej. W ofertach producentów znajdują się wybarwienia imitujące jesion, sosnę i orzech, ale też bambus, cedr, drzewo jatoba, czy palisander indyjski. To daje ogromne możliwości aranżacyjne i stworzenie wnętrz oddających charakter samych właścicieli.
artykuł sponsorowany