Płytki drewnopodobne do łazienki - rozsądne cenowo rozwiązanie dla wielbicieli drewna
Drewniane podłogi mają bardzo dużo zalet, które sprawiły, że mimo swojej wysokiej ceny, są bardzo popularne. Dla wielu inwestorów przede wszystkim liczą się walory estetyczne. Podłoga z drewna pasuje do każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i rustykalnego. Deski czy parkiet stanowią piękne tło dla każdego mebla. Jest też ciepła w dotyku i wprowadza do wnętrza domową, swojską atmosferę. A jednak drewniane podłogi, zwłaszcza w łazience, to rzadkość. Ich miejsce zajęły skutecznie klasyczne płytki. Obecnie to płytki drewnopodobne wydają się najlepszym połączeniem estetyki drewna z funkcjonalnością odpornych na wilgoć kafelków.
Podłoga drewniana - zalety
Podłoga z drewna, chociaż wypierana przez inne rozwiązania, wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Zwolennicy desek czy klepek uważają, że są one najbardziej uniwersalne i wyjątkowo estetyczne, kojarzą się z domem przodków, w których zawsze leżały na podłodze. Trochę skrzypiały i wymagały odpowiedniej pielęgnacji, ale nasuwają zawsze miłe skojarzenia.
Wygląd
Podłoga oczywiście musi być funkcjonalna, ale jest przecież bardzo ważnym elementem dekoracyjnym. Może mieć zarówno wygląd klasyczny, jak i bardzo nowoczesny, ponieważ drewno jest plastycznym materiałem o wielu odcieniach, a nawet deska z jednego rodzaju drzewa nie wygląda identycznie jak inna. Można z desek odrestaurowanych ułożyć podłogę stylizowaną na starą, można za pomocą klepek stworzyć we wnętrzu francuską jodełkę. Umiejętnie dobrany rodzaj drewna do wnętrza nada mu szlachetnego charakteru, podkreśli elegancję i prestiż, niezależnie od tego, czy drewniana podłoga ułożona jest w wiejskim domku, w mieszkaniu w stylu boho czy w pofabrycznym lofcie. Drewno ma także różne odcienie i te naturalne, i podkreślane lakierami czy farbami. Kładąc drewno na podłodze, możemy uzyskać powierzchnię w odcieniu ciepłym, jak i w chłodnych szarościach, ciemną, prawie czarną oraz bieloną.
Ze względu na walory wizualne klienci sklepów z podłogami chętnie wybierają podłogi dębowe. Wyróżniają się one ciekawą strukturą oraz naturalnym usłojeniem typowym dla tego rodzaju drewna. Słoje i sęki na podłodze dodadzą wnętrzu rustykalnego charakteru. Dąb ma barwę jasną, ale intensywną, z wieloma odcieniami, które zmieniają się pod wpływem wpadającego do wnętrza światła. Również jesion jest znakomitym materiałem stolarskim. Barwa jesionu bywa jasna, prawie biała, ale także żółta, po czerwono-białą, co pozwala na ułożenie posadzki niezwykle ciekawej i korzystnie wpływającej na wystrój wnętrza.
Nieco inny odcień ma akacja, bo oliwkowo-brązowy z wyraźnym usłojeniem. Taka podłoga jest stylowa i elegancka, a sama akacja wykorzystywana jest zarówno do produkcji desek, jak i parkietów. Powodzeniem cieszą się także egzotyczne rodzaje drewna, na przykład merbau importowany z Azji. Podłoga z merbau zachwyca barwami, które mogą być żółto-brązowe, czerwono-brązowe oraz brązowe w złote cętki. Ten niesamowity efekt sprawia, że niektórzy właściciele domów są w stanie zainwestować olbrzymie pieniądze, by mieć taką dekorację we wnętrzu. Bardziej znanym w Polsce jest jednak teak. To jedno z najszlachetniejszych i najtrwalszych gatunków drewna. Jego barwa jest bardzo różnorodna, od żółci, przez czerwień, do ciemnego brązu, a dodatkową dekoracją są pojedyncze, czarne żyłki. Z upływem czasu drewno to zmienia swoją barwę na ciemnobrązową.
Naturalność
Cechą, na której zależy miłośnikom drewnianych podłóg, jest oczywiście fakt, że to budulec w pełni naturalny. Na podłogach położyć można zarówno deski surowe, niewykończone, które można dowolnie pomalować i zabezpieczyć przed zniszczeniem, jak i lakierowane lub olejowane, czyli gotowe podłogi lub panele drewniane do samodzielnego ułożenia.
Drewniane podłogi dostępne są nie tylko w formie desek, ale także parkietów czy listew przypodłogowych, dzięki czemu można je wykorzystać na każdej powierzchni. Drewno jest ciepłe i miłe w dotyku w przeciwieństwie do laminatu, tworzy też niezwykły klimat w mieszkaniu. Naturalne drewno tłumi dźwięki, hałasy podczas chodzenia, jest też niebywałe trwałe i solidne. Drewniane, naturalne podłogi regulują też warunki klimatyczne w pomieszczeniu, ponieważ mają właściwości higroskopijne. Kiedy we wnętrzu panuje duża wilgotność, drewno pochłania nadmiar wody, a gdy jest sucho - oddaje wilgoć. Takie działanie korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Ponadto naturalny materiał budowlany dobrze komponuje się z innymi materiałami. Drewniana podłoga pasuje do każdego wnętrza, dobrze współgra z kamieniem, metalem i szkłem, będąc dla nich harmonijnym tłem.
Podłoga drewniana w łazience - wady
Wydawać by się mogło, że drewniana podłoga jest idealna. A jednak nie każdy wybiera ją do swojego domu. Zwłaszcza w łazience drewno może być problematyczne, a duża inwestycja, jaką jest zakup drewnianej podłogi i ułożenie jej w łazience, po kilku latach okazać się może nietrafioną.
Cena
Jeśli przyszły lokator domu czy mieszkania chce mieć drewnianą podłogę w łazience, musi liczyć się z dużymi kosztami, zwłaszcza kiedy chce wykończyć wnętrze drewnianymi deskami podłogowymi. Do łazienki, czyli pomieszczenia mokrego i o zmiennej temperaturze, nadają się przede wszystkim egzotyczne rodzaje drewna, na przykład merbau, doussie czy teak. Taka podłoga kosztować może nawet 500 zł za metr kwadratowy. Kupując inny rodzaj podłogi, musimy się mieć na względzie, że nie będą tak twarde i wodoodporne, a po krótkiej eksploatacji po prostu nadawać się będą do wymiany. Dodatkowe koszty pochłania także konserwacja drewna oraz sam proces jego układania. Do ułożenia podłogi drewnianej trzeba fachowca, a ten prawdopodobnie zażąda kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy gotowej posadzki. Z czasem dojdzie też koszt cyklinowania oraz zakupu materiałów i dodatków do odnawiania i ochrony.
Mniejsza niż w przypadku płytek, odporność na wilgoć
O ile w salonie czy sypialni właściwości higroskopijne drewna są cechą pożądaną, to w łazience stają się one powodem problemów. Drewno, które stale jest zalewane wodą, narażone na zmienne temperatury, zwiększa i zmniejsza swoją kubaturę, jednocześnie odkształcając się lub nadmiernie wysychając. Drewno, które pochłonęło zbyt dużą ilość wilgoci, gnije, tym samym nie tylko źle wygląda, ale też staje się niebezpieczne dla zdrowia. Zarodki pleśni i grzybów wiążą się z brzydkim, czarnym nalotem oraz z zaostrzeniem alergii, pogorszeniem samopoczucia, złą kondycją dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci.
Podatność na uszkodzenia mechaniczne
Na wygląd drewnianej podłogi mają nie tylko wpływ wilgotność lub suche powietrze, ale także takie czynniki jak piasek i kamyki, przesuwanie meblami czy uderzenia ciężkimi przedmiotami. Pierwsze, o co trzeba zadbać, to o to, by po drewnianej podłodze nie chodzić w brudnym obuwiu. Piasek i kamienie mogą porysować powierzchnię podłogi, dlatego buty zawsze powinny zostać w przedpokoju na wycieraczce. Chociaż w łazience nie używamy ciężkich mebli, jak w salonie czy sypialni, do wgnieceń i zarysowań przyczynić się może pralka, suszarka, kosz z bielizną, szafki stojące. Wszelkie elementy wyposażenia, które stoją na podłodze drewnianej, mogą z czasem odznaczyć się na niej, pozostawiając liczne wgłębienia i rysy. Warto je podkleić filcowymi podkładkami, chociaż ciężaru pralki nie sposób ograniczyć. Jeśli na podłogę spadnie coś ciężkiego i pojawi się wgłębienie, trzeba przeprowadzić renowację za pomocą specjalnego preparatu do maskowania ubytków i pokryć to miejsce lakierem, by nie dostawała się w rysę lub dziurkę woda.
Płytki drewnopodobne w łazience - zalety
Płytki drewnopodobne stanowią znakomitą, tańszą i zdecydowanie mniej problematyczną alternatywę dla drewnianych podłóg w łazience. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, ponieważ cena metra kwadratowego jest niższa, niż w przypadku nawet mało egzotycznych rodzajów drewnianych podłóg, są praktycznie niezniszczalne, a wyglądają tak dobrze, że skutecznie imitują nie tylko popularne gatunki, ale także te najdroższe i najbardziej efektowne.
Cena
Jak w przypadku każdego materiału budowlanego, na jego cenę wpływ ma jakość produktu, wygląd, prestiż producenta, kraj pochodzenia, jednak w przypadku płytek drewnopodobnych na podłogi cena metra kwadratowego może być niższa niż 100 zł. Tym samym koszt podłogi jest znacznie mniejszy niż w przypadku nawet popularnego rodzaju drewna. Ponadto płytki nie wymagają żadnej konserwacji, co sprawia, że raz położone, nie generują kosztów w postaci lakierów, olejów, zabiegów cyklinowania. Układanie płytek jest też prostsze, niż w przypadku klepek albo desek egzotycznych, można to zrobić samodzielnie lub zlecić osobie, która na co dzień zajmuje się glazurnictwem. Klej do płytek i fuga to też niewielkie koszty dodatkowe, które nie zwiększają znacząco ceny całej podłogi.
Wytrzymałość
Płytki drewnopodobne kładziemy raz i cieszymy się podłogą przez wiele lat albo nawet dłużej. Jeśli nie stłuczemy płytki albo nie użyjemy do ich mycia żrących, chemicznych substancji, zyskujemy podłogę na zawsze. Płytki nie są podatne na działanie wody, przez co nie odkształcają się, nie pękają, nie wybrzuszają się, nie zmieniają swoich rozmiarów. Raz ułożona podłoga, będzie zawsze wyglądać tak samo, bez dodatkowych zabiegów.
Wygląd drewna
Jak sama nazwa wskazuje - płytki imitują drewno. Producenci ceramiki zadbali o to, by klient mógł kupić duże płytki w postaci desek sosnowych, bukowych, dębowych, w kolorze jesionu, teaku i innych. Jeśli więc europejska odmiana drewna nie nadaje się do łazienki, a inwestor pragnie mieć ją na podłodze w łazience, może wybrać płytki drewnopodobne. Zyska tak samo interesujący wygląd, ale też będzie mógł swobodnie korzystać z łazienki, bez obaw, że po zmoczeniu podłogi, straci ona na wyglądzie. Fakt, że płytki drewnopodobne coraz częściej trafiają też do salonów, jadalni, kuchni, sypialni, świadczy o tym, że ich wygląd, uniwersalny i ciekawy, znakomicie odwzorowuje klasyczne i zawsze modne podłogi drewniane.
Płytki drewnopodobne w łazience - wady
Tak naprawdę wady płytek drewnopodobnych związane są z indywidualnym ich odbiorem. Wielu miłośników podłóg drewnianych zarzuca płytkom, że w dotyku są chłodniejsze niż drewno. Jednak w przypadku podłogi podgrzewanej, wartością płytek jest fakt, iż znakomicie przewodzą ciepło. Stąpanie po takiej podłodze będzie więc całkiem przyjemne. Warto jednak pamiętać, że płytki także nagrzewają się dzięki podwyższonej temperaturze pomieszczenia. Jeśli w łazience jest ciepło, to i podłoga stanie się cieplejsza.
Wadą płytek drewnopodobnych jest też sposób ich montowania. Co prawda jest łatwiejszy, niż montaż podłogi drewnianej, ale trudniejszy w porównaniu z układaniem paneli, które każdy może zamontować na podłodze samodzielnie. Na pewno też płytki są cięższe, więc sam proces kupowania, przenoszenia i montowania może wymagać nieco siły. Ponieważ płytki podłogowe imitujące drewno często mają strukturę desek, trudniej je utrzymać w czystości niż gładki gres, a w przypadku uszkodzenia płytki, trzeba ją całą wymienić, nie można jej szpachlować i lakierować, jak to bywa w przypadku podłogi z drewna.
Sprawdź ofertę płytek łazienkowych: https://www.e-plytki.eu/pl/c/Plytki-do-lazienki/1179
Płytki drewnopodobne do łazienki - połączenie zalet płytek i drewna
Drewniane podłogi zdecydowanie są estetyczne, wprowadzają do wnętrza szczyptę elegancji i piękno naturalnych materiałów, ale też wymagają kosztownych inwestycji, odpowiedniej pielęgnacji oraz nie zawsze nadają się do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki. Płytki drewnopodobne znakomicie imitują drewno, a jednocześnie mają cechy, które pozwalają na ich montaż nawet nad wanną, umywalką czy w kabinie prysznicowej. Odporność na wodę, szorowanie, uderzenia czynią z nich znakomity materiał budowlany do każdego wnętrza, w którym liczą się rozwiązania praktyczne, zapewniające swobodę użytkowania i gwarantujące piękny wygląd przez wiele, wiele lat. Biorąc pod uwagę fakt, że w domu każdy powinien czuć się swobodnie, warto wybrać płytki drewnopodobne, zamiast kosztownej drewnianej podłogi. Są one piękne, trwałe, modne i nadają się do każdego wnętrza.
Zobacz dostępne płytki drewnopodobne: https://www.e-plytki.eu/pl/c/Plytki-podlogowe-drewnopodobne/416
Gdzie kupić płytki drewnopodobne do łazienki?
Kupno podłogi to inwestycja na długie lata, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach i robociźnie. Można jednak poszukać oferty, która obejmuje najwyższej jakości płytki drewnopodobne do łazienki w konkurencyjnych cenach. W sklepie internetowym e-plytki.eu płytki łazienkowe drewnopodobne to niezwykle szeroka gama produktów do wnętrz klasycznych, nowoczesnych, retro czy loftowych. Tutaj każdy klient znajdzie podłogę idealną, taką, którą cieszyć się będzie przez długie lata. Wybór płytek w sklepie online pozwala na spokojne porównanie kolorów, wzorów, cen i otrzymanie towaru bezpośrednio pod wskazany adres.
artykuł sponsorowany