Płytki kuchenne - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze

W każdym domu kuchnia jest bez wątpienia jednym z najczęściej uczęszczanych i najważniejszych pomieszczeń. W związku z tym powinna być ona wykończona w estetyczny i trwały sposób. W takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka do wykończenia podłóg oraz ścian wykorzystywane są płytki ceramiczne. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie właściwościom, jakie powinny mieć płytki kuchenne, ich zastosowaniu i rodzajom. Poznamy także opinie na temat poszczególnych rodzajów płytek do kuchni, najlepszych ich producentów, ceny oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy płytki do kuchni.

Jeśli szukasz firmy, która ułoży płytki w twoich wnętrzach, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Płytki kuchenne - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze

Płytki kuchenne - najważniejsze informacje

Płytki do kuchni dostępne są w różnych kolorach, posiadają przeróżne ciekawe wzory, kształty oraz wymiary. Płytki ceramiczne, które stosowane są jako płytki do kuchni, są wypalane. Do produkcji takich płytek wykorzystuje się glinę, krzemionkę, a także różnego rodzaju skały oraz barwniki. Od surowca, z jakiego wykonane są płytki ceramiczne, zależy ich ostateczny wygląd. Płytki kuchenne dostępne w sprzedaży występują w różnych rodzajach.

Ścienne i podłogowe płytki ceramiczne do kuchni mają mnóstwo zalet, jeśli chodzi o użyteczność oraz o estetykę. Ceramiczne kafle kuchenne są bardzo wytrzymałe, a także odporne na ogień. W związku z tym, że produkuje się je z surowców naturalnych, nie są toksyczne. Ceramiczne płytki kuchenne są także łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto nie wymagają one specjalnej ochrony ani konserwacji. Ceramiczne flizy kuchenne nie niszczą się. Dużą zaletą takich płytek jest to, że nawet po wielu latach od ułożenia na ścianach i podłogach, wyglądają dokładanie tak samo, jak wtedy kiedy je zakupiono. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Kuchnia, między innymi ze względu na intensywność eksploatacji, jest miejscem bardzo narażonym na zarysowania oraz uderzenia, ale także ze względu na swoje wystawienie na wilgoć. Jeśli decydujemy się na zakup płytek ceramicznych do naszej kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych parametrów takich płytek. Wśród tych parametrów należy wymienić: klasę jakości, klasę ścieralności, nasiąkliwość wodną, antypoślizgowość oraz wytrzymałość na zginanie. Nie wszystkie te parametry są istotne, kiedy chodzi o płytki ścienne (np. nad blatem) do kuchni.

Płytki do kuchni - parametry i rodzaje

Klasa jakości płytek do kuchni

Jednym z podstawowych parametrów, jakimi charakteryzują się ceramiczne kafle kuchenne, jest klasa jakości. Jeśli weźmie się pod uwagę jednorodność, płaskość oraz kaliber ceramicznych płytek do kuchni, wyróżnia się dwie podstawowe klasy jakości takich płytek: klasę pierwszą oraz drugą. Płytki zaliczone do klasy pierwszej nie mają skaz ani widocznych defektów na ich powierzchni, struktura takich płytek pokrywa się idealnie z wzorem producenta. W przypadku, gdy płytki charakteryzują się pewnymi mankamentami materiałowymi lub kolorystycznymi, zaliczane są do drugiej klasy. Ponadto możemy wyróżnić także trzecią klasę płytek ceramicznych. Płytki tej klasy to płytki, które posiadają skazy lub defekty widoczne na ich powierzchni.

Płytki do kuchni a klasa ścieralności

Kolejnym parametrem, którym opisywana jest glazura do kuchni, to klasa ścieralności. Określa ona, czy określone płytki można zastosować w określonych pomieszczeniach. Klasa ścieralności określana jest przez normę PEI, która dzieli się na 4 rodzaje w zależności od przeznaczenia takich płytek:

 • klasa PEI 1 - płytek ceramicznych o takiej klasie ścieralności nie powinno się układać na podłodze, sprawdzą się natomiast jako płytki ścienne do kuchni,
 • klasa PEI 2 - płytki ceramiczne o takiej klasie ścieralności można zastosować na podłodze w pomieszczeniach, które są rzadko używane, jako flizy kuchenne do zastosowania na ścianach,
 • klasa PEI 3 - płytki ceramiczne nadające się jako pokrycie podłogi w pomieszczeniach, gdzie chodzi się w miękkim obuwiu lub na boso sypialnia, łazienka,
 • klasa PEI 4 - tej klasy płytki sprawdzą się zarówno jako ścienna, jak i podłogowa glazura do kuchni, a także na przedpokój czy hol,

- klasa PEI 5 - takie płytki ceramiczne są najbardziej wytrzymałe i znajdują zastosowanie jako kafle ścienne i podłogowe nie tylko w kuchniach domowych, ale także w miejscach użyteczności publicznej. A może zainteresuje cię także artykuł z porównaniem gresu szkliwionego i polerowanego?

Nasiąkliwość płytek do kuchni

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Nasiąkliwość wodna, którą określa się również porowatością jest parametrem oznaczającym, czy w jakim stopniu płytka jest zdolna do pochłaniania wody. Na opakowaniach płytek ceramicznych nasiąkliwość oznaczana jest literą E. Nasiąkliwość, jaką charakteryzują się płytki może być niska (gdy wynosi ok. 3%), średnia (gdy wynosi ok. 6%) lub wysoka (gdy ok. 10%). Kafle ścienne i podłogowe w kuchni są narażone na bezpośredni kontakt z wodą, w związku z czym powinny się charakteryzować jak najniższą nasiąkliwością. Warto zwrócić uwagę na to, że w kuchni woda w postaci pary wodnej osiada często na ścianach, a następnie spływa na podłogę. Na podłodze może się ona zbierać i pomimo tego, że przez szkliwo nie będzie przenikać do płytki, może jednak zostać wchłonięta przez fugi. Nasiąkliwość, jaką powinny mieć płytki ścienne do kuchni to E>10, natomiast nasiąkliwość płytek podłogowych do kuchni powinna wynosić E= 3-6%. Sprawdź także ten artykuł o płytkach drewnopodobnych.

Płytki kuchenne - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze

Sprawdź ceny modnych płytek ceramicznych

Płytki kuchenne - antypoślizgowość

Antypoślizgowość to kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie płytek podłogowych do kuchni. Jest ona oznaczana na opakowaniach literą R. W takich pomieszczeniach, jak kuchnia, które są szczególnie narażone na wilgoć, antypoślizgowość płytek ceramicznych powinna wynosić R8. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup antypoślizgowych płytek podłogowych do kuchni, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno chcemy je zastosować właśnie w kuchni. Kuchnia to także pomieszczenie, które jest narażone na zabrudzenia, a płytki antypoślizgowe są niestety trudne do utrzymania w czystości. Za antypoślizgowość odpowiedzialne są reliefy oraz ryfle, czyli wypukłe oraz wklęsłe elementy na powierzchni płytek. Możemy jednak znaleźć także gładkie płytki antypoślizgowe. Tą cechę zapewnia w tym przypadku szkliwo antypoślizgowe lub impregnat, dający podobny efekt.

Wytrzymałość na zginanie

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie ceramiki kuchennej jest wytrzymałość na zginanie. Parametr ten mierzony jest w MPa, czyli mega paskalach. Informuje on o tym, jak duże natężenie jest potrzebne, aby płytka się złamała. W przypadku kuchennych płytek podłogowych sugerowana wytrzymałość na zginanie to przynajmniej 22 MPa, natomiast w przypadku płytek ściennych przynajmniej 15 MPa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze płytek podłogowych do salonu?


Płytki kuchenne - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów płytek kuchennych warto zwrócić uwagę na płytki Paradyż, płytki Opoczno, czy płytki Tubądzin. Płytki kuchenne tych producentów mają najlepsze opinie. Płytki kuchenne możemy zakupić na przykład w marketach budowlanych, warto ofertę na kuchenne płytki podłogowe z Castoramy, kuchenne płytki podłogowe z OBI, czy kuchenne płytki podłogowe z Leroy Merlin. Przykładowe ceny płytek kuchennych przedstawiają się następująco:

 • Płytki Paradyż Adilio Beige Fan Ściana 29,5X59,5 Gat.1 to cena 78,49 zł/m2
 • Płytki Paradyż Rivo Bianco Podłoga 39,5X39,5 Gat.1 to cena 68,49 zł/m2
 • Płytki Paradyż Bianco Fan Struktura Ściana 29,5X59,5 Gat.1 to cena 85,99 zł/m2
 • Płytki Ceramstic Mourina Grazia GL-215C Płytka Ścienna 30X60 Gat.1 to cena 59,49 zł/m2
 • Płytki Ceramstic Arena GRS-138A GRES 60X60 G1 to cena 84,99 zł/m2
 • Płytki Ceramstic Instinct Graphite GL-214B Ścienna Połysk 30X60 Gat.1 to ceny 56,49 zł/m2
 • Płytki Opoczno White 20x50 to ceny od 43,15 zł/m2
 • Płytki Opoczno Fargo Grey 59,8x59,8 to cena od 52,10 zł/m2
 • Płytki Opoczno Carrara 59,3x59,3 to ceny od 49,60 zł/m2

Płytki ceramiczne to najpopularniejszy z wielu przyczyn sposób na wykończenie ścian oraz podłóg w kuchni. Jeżeli decydujemy się na kupno płytek do kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Należą do nich klasa jakości, klasa ścieralności, nasiąkliwość, antypoślizgowość oraz wytrzymałość na zginanie. Płytki ścienne nad blatem charakteryzują się nieco okrojonymi parametrami, np. nie jest istotna ich nasiąkliwość. Sprawdź także artykuł z poradami, jak samodzielnie układać płytki.

Ocena: 4,4/5 (głosów 18)
, aktualizacja 17 kwietnia 2019
Komentarze (1)
 • 25 czerwca 2019 11:06 - ~maciowa napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Nam przy wyborze płytek doradzali w salonie Bokaro, bardzo dobrze trafiliśmy, kupiliśmy tam piękne płytki z kolekcji atlas concorde, większy i mniejszy format w jasnych kolorach.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Kafelki kuchenne – rodzaje, ceny, opinie, wzory, aranżacje
Kafelki kuchenne – rodzaje, ceny, opinie, wzory, aranżacje
Glazura do kuchni – wzory, ceny, opinie, aranżacje, porady
Glazura do kuchni – wzory, ceny, opinie, aranżacje, porady
Płytki winylowe – opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Płytki winylowe – opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Płytki Domino - ceny, opinie, popularne produkty, porady zakupowe
Płytki Domino - ceny, opinie, popularne produkty, porady zakupowe
Płytki dekoracyjne na ścianę – rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Płytki dekoracyjne na ścianę – rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Płytki imitujące drewno – opinie, ceny, polecani producenci ceramiki drewnopodobnej
Płytki imitujące drewno – opinie, ceny, polecani producenci ceramiki drewnopodobnej
Płytki mozaika – opinie, ceny, najlepsi producenci i wzory, porady
Płytki mozaika – opinie, ceny, najlepsi producenci i wzory, porady
Płytki Vives – ceny, opinie, porady przy zakupie płytek hiszpańskich
Płytki Vives – ceny, opinie, porady przy zakupie płytek hiszpańskich
System poziomowania płytek - opis, zasada działania, opinie, porady
System poziomowania płytek - opis, zasada działania, opinie, porady
Płytki marmurowe - opinie, ceny, zastosowanie, porady aranżacyjne
Płytki marmurowe - opinie, ceny, zastosowanie, porady aranżacyjne
Płytki granitowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Płytki granitowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Płytki marokańskie - opinie, ceny, zastosowanie, najciekawsze modele
Płytki marokańskie - opinie, ceny, zastosowanie, najciekawsze modele
Płytki ceramiczne - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Płytki ceramiczne - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Płytki Cersanit – rodzaje, ceny, opinie, polecane produkty
Płytki Cersanit – rodzaje, ceny, opinie, polecane produkty
Płytki gipsowe dekoracyjne na ścianę - opinie, ceny, najlepsze propozycje
Płytki gipsowe dekoracyjne na ścianę - opinie, ceny, najlepsze propozycje
Zewnętrzne, antypoślizgowe płytki na schody - opinie, ceny, co wybrać?
Zewnętrzne, antypoślizgowe płytki na schody - opinie, ceny, co wybrać?
Płytki na balkon - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Płytki na balkon - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Płytki na taras - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Płytki na taras - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Płytki klinkierowe - zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Płytki klinkierowe - zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Płytki ścienne - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci, porady
Płytki ścienne - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci, porady
Płytki podłogowe Tubądzin - ceny, opinie, porady przy wyborze
Płytki podłogowe Tubądzin - ceny, opinie, porady przy wyborze
Remont mieszkania - jakie płytki wybrać do kuchni, łazienki i innych pomieszczeń
Remont mieszkania - jakie płytki wybrać do kuchni, łazienki i innych pomieszczeń
Płytki podłogowe z Castoramy - popularne rodzaje, ceny, opinie
Płytki podłogowe z Castoramy - popularne rodzaje, ceny, opinie
Jakie płytki do kuchni wybrać? Sprawdzamy glazurę i terakotę do kuchni
Jakie płytki do kuchni wybrać? Sprawdzamy glazurę i terakotę do kuchni
Wybieramy płytki podłogowe do salonu - ceny, właściwości i możliwości aranżacyjne
Wybieramy płytki podłogowe do salonu - ceny, właściwości i możliwości aranżacyjne
Glazura i terakota do łazienki - jak wybrać idealne płytki?
Glazura i terakota do łazienki - jak wybrać idealne płytki?
Płytki szklane do kuchni - pomysł na oryginalne wykończenie wnętrza
Płytki szklane do kuchni - pomysł na oryginalne wykończenie wnętrza
Płytki rektyfikowane - czym się różnią od innych płytek?
Płytki rektyfikowane - czym się różnią od innych płytek?
Płytki ceramiczne - klasyka w nowoczesnym wydaniu
Płytki ceramiczne - klasyka w nowoczesnym wydaniu
5 ważnych rzeczy przy wyborze płytek drewnopodobnych - ceny, opinie, wzory
5 ważnych rzeczy przy wyborze płytek drewnopodobnych - ceny, opinie, wzory
Płytki elewacyjne zewnętrzne – ceny i zastosowanie, radzimy co wybrać!
Płytki elewacyjne zewnętrzne – ceny i zastosowanie, radzimy co wybrać!
Płytki do kuchni na ścianę - rodzaje, wymagania, porady, opinie
Płytki do kuchni na ścianę - rodzaje, wymagania, porady, opinie
Płytki hiszpańskie - porady jeszcze przed zakupem
Płytki hiszpańskie - porady jeszcze przed zakupem
Płytki mrozoodporne - czym się charakteryzuje tego typu terakota?
Płytki mrozoodporne - czym się charakteryzuje tego typu terakota?
Jak dobrać płytki na schody i ile kosztuje ich ułożenie?
Jak dobrać płytki na schody i ile kosztuje ich ułożenie?
Płytki łazienkowe ścienne i podłogowe - rodzaje, opinie, porady, producenci
Płytki łazienkowe ścienne i podłogowe - rodzaje, opinie, porady, producenci
Co na taras? Płytki na taras, kostka brukowa, a może deski?
Co na taras? Płytki na taras, kostka brukowa, a może deski?
Czy można położyć płytki na płytki w łazience? Jak powinna być ułożona glazura i terakota w łazience?
Czy można położyć płytki na płytki w łazience? Jak powinna być ułożona glazura i terakota w łazience?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij