Płytki kuchenne - najważniejsze informacje

Płytki do kuchni dostępne są w różnych kolorach, posiadają przeróżne ciekawe wzory, kształty oraz wymiary. Płytki ceramiczne, które stosowane są jako płytki do kuchni, są wypalane. Do produkcji takich płytek wykorzystuje się glinę, krzemionkę, a także różnego rodzaju skały oraz barwniki. Od surowca, z jakiego wykonane są płytki ceramiczne, zależy ich ostateczny wygląd. Płytki kuchenne dostępne w sprzedaży występują w różnych rodzajach.

Ścienne i podłogowe płytki ceramiczne do kuchni mają mnóstwo zalet, jeśli chodzi o użyteczność oraz o estetykę. Ceramiczne kafle kuchenne są bardzo wytrzymałe, a także odporne na ogień. W związku z tym, że produkuje się je z surowców naturalnych, nie są toksyczne. Ceramiczne płytki kuchenne są także łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto nie wymagają one specjalnej ochrony ani konserwacji. Ceramiczne flizy kuchenne nie niszczą się. Dużą zaletą takich płytek jest to, że nawet po wielu latach od ułożenia na ścianach i podłogach, wyglądają dokładanie tak samo, jak wtedy kiedy je zakupiono. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Kuchnia, między innymi ze względu na intensywność eksploatacji, jest miejscem bardzo narażonym na zarysowania oraz uderzenia, ale także ze względu na swoje wystawienie na wilgoć. Jeśli decydujemy się na zakup płytek ceramicznych do naszej kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych parametrów takich płytek. Wśród tych parametrów należy wymienić: klasę jakości, klasę ścieralności, nasiąkliwość wodną, antypoślizgowość oraz wytrzymałość na zginanie. Nie wszystkie te parametry są istotne, kiedy chodzi o płytki ścienne (np. nad blatem) do kuchni.

Płytki do kuchni - parametry i rodzaje

Klasa jakości płytek do kuchni

Jednym z podstawowych parametrów, jakimi charakteryzują się ceramiczne kafle kuchenne, jest klasa jakości. Jeśli weźmie się pod uwagę jednorodność, płaskość oraz kaliber ceramicznych płytek do kuchni, wyróżnia się dwie podstawowe klasy jakości takich płytek: klasę pierwszą oraz drugą. Płytki zaliczone do klasy pierwszej nie mają skaz ani widocznych defektów na ich powierzchni, struktura takich płytek pokrywa się idealnie z wzorem producenta. W przypadku, gdy płytki charakteryzują się pewnymi mankamentami materiałowymi lub kolorystycznymi, zaliczane są do drugiej klasy. Ponadto możemy wyróżnić także trzecią klasę płytek ceramicznych. Płytki tej klasy to płytki, które posiadają skazy lub defekty widoczne na ich powierzchni.

Płytki do kuchni a klasa ścieralności

Kolejnym parametrem, którym opisywana jest glazura do kuchni, to klasa ścieralności. Określa ona, czy określone płytki można zastosować w określonych pomieszczeniach. Klasa ścieralności określana jest przez normę PEI, która dzieli się na 4 rodzaje w zależności od przeznaczenia takich płytek:

 • klasa PEI 1 - płytek ceramicznych o takiej klasie ścieralności nie powinno się układać na podłodze, sprawdzą się natomiast jako płytki ścienne do kuchni,
 • klasa PEI 2 - płytki ceramiczne o takiej klasie ścieralności można zastosować na podłodze w pomieszczeniach, które są rzadko używane, jako flizy kuchenne do zastosowania na ścianach,
 • klasa PEI 3 - płytki ceramiczne nadające się jako pokrycie podłogi w pomieszczeniach, gdzie chodzi się w miękkim obuwiu lub na boso sypialnia, łazienka,
 • klasa PEI 4 - tej klasy płytki sprawdzą się zarówno jako ścienna, jak i podłogowa glazura do kuchni, a także na przedpokój czy hol,

- klasa PEI 5 - takie płytki ceramiczne są najbardziej wytrzymałe i znajdują zastosowanie jako kafle ścienne i podłogowe nie tylko w kuchniach domowych, ale także w miejscach użyteczności publicznej. A może zainteresuje cię także artykuł z porównaniem gresu szkliwionego i polerowanego?

Nasiąkliwość płytek do kuchni

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Nasiąkliwość wodna, którą określa się również porowatością jest parametrem oznaczającym, czy w jakim stopniu płytka jest zdolna do pochłaniania wody. Na opakowaniach płytek ceramicznych nasiąkliwość oznaczana jest literą E. Nasiąkliwość, jaką charakteryzują się płytki może być niska (gdy wynosi ok. 3%), średnia (gdy wynosi ok. 6%) lub wysoka (gdy ok. 10%). Kafle ścienne i podłogowe w kuchni są narażone na bezpośredni kontakt z wodą, w związku z czym powinny się charakteryzować jak najniższą nasiąkliwością. Warto zwrócić uwagę na to, że w kuchni woda w postaci pary wodnej osiada często na ścianach, a następnie spływa na podłogę. Na podłodze może się ona zbierać i pomimo tego, że przez szkliwo nie będzie przenikać do płytki, może jednak zostać wchłonięta przez fugi. Nasiąkliwość, jaką powinny mieć płytki ścienne do kuchni to E>10, natomiast nasiąkliwość płytek podłogowych do kuchni powinna wynosić E= 3-6%. Sprawdź także ten artykuł o płytkach drewnopodobnych.

Płytki kuchenne na podłodze w kuchni w stylu klasycznym oraz polecane płytki do kuchni wraz z cenami
Płytki kuchenne - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Płytki kuchenne - antypoślizgowość

Antypoślizgowość to kolejny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie płytek podłogowych do kuchni. Jest ona oznaczana na opakowaniach literą R. W takich pomieszczeniach, jak kuchnia, które są szczególnie narażone na wilgoć, antypoślizgowość płytek ceramicznych powinna wynosić R8. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup antypoślizgowych płytek podłogowych do kuchni, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno chcemy je zastosować właśnie w kuchni. Kuchnia to także pomieszczenie, które jest narażone na zabrudzenia, a płytki antypoślizgowe są niestety trudne do utrzymania w czystości. Za antypoślizgowość odpowiedzialne są reliefy oraz ryfle, czyli wypukłe oraz wklęsłe elementy na powierzchni płytek. Możemy jednak znaleźć także gładkie płytki antypoślizgowe. Tą cechę zapewnia w tym przypadku szkliwo antypoślizgowe lub impregnat, dający podobny efekt.

Wytrzymałość na zginanie

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie ceramiki kuchennej jest wytrzymałość na zginanie. Parametr ten mierzony jest w MPa, czyli mega paskalach. Informuje on o tym, jak duże natężenie jest potrzebne, aby płytka się złamała. W przypadku kuchennych płytek podłogowych sugerowana wytrzymałość na zginanie to przynajmniej 22 MPa, natomiast w przypadku płytek ściennych przynajmniej 15 MPa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze płytek podłogowych do salonu?


Płytki kuchenne - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów płytek kuchennych warto zwrócić uwagę na płytki Paradyż, płytki Opoczno, czy płytki Tubądzin. Płytki kuchenne tych producentów mają najlepsze opinie. Płytki kuchenne możemy zakupić na przykład w marketach budowlanych, warto ofertę na kuchenne płytki podłogowe z Castoramy, kuchenne płytki podłogowe z OBI, czy kuchenne płytki podłogowe z Leroy Merlin. Przykładowe ceny płytek kuchennych przedstawiają się następująco:

 • Płytki Paradyż Adilio Beige Fan Ściana 29,5X59,5 Gat.1 to cena 78,49 zł/m2
 • Płytki Paradyż Rivo Bianco Podłoga 39,5X39,5 Gat.1 to cena 68,49 zł/m2
 • Płytki Paradyż Bianco Fan Struktura Ściana 29,5X59,5 Gat.1 to cena 85,99 zł/m2
 • Płytki Ceramstic Mourina Grazia GL-215C Płytka Ścienna 30X60 Gat.1 to cena 59,49 zł/m2
 • Płytki Ceramstic Arena GRS-138A GRES 60X60 G1 to cena 84,99 zł/m2
 • Płytki Ceramstic Instinct Graphite GL-214B Ścienna Połysk 30X60 Gat.1 to ceny 56,49 zł/m2
 • Płytki Opoczno White 20x50 to ceny od 43,15 zł/m2
 • Płytki Opoczno Fargo Grey 59,8x59,8 to cena od 52,10 zł/m2
 • Płytki Opoczno Carrara 59,3x59,3 to ceny od 49,60 zł/m2

Płytki ceramiczne to najpopularniejszy z wielu przyczyn sposób na wykończenie ścian oraz podłóg w kuchni. Jeżeli decydujemy się na kupno płytek do kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Należą do nich klasa jakości, klasa ścieralności, nasiąkliwość, antypoślizgowość oraz wytrzymałość na zginanie. Płytki ścienne nad blatem charakteryzują się nieco okrojonymi parametrami, np. nie jest istotna ich nasiąkliwość. Sprawdź także artykuł z poradami, jak samodzielnie układać płytki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny