Lastryko...to dość powszechna nazwa dla materiału, którym można pokryć podłogi lub ściany. Nie każdy jednak stosuje ją prawidłowo, odnosząc ten materiał do innych, zupełnie odmiennych rodzajów płytek. Bo lastryko to właściwie materiał, którego głównym kruszywem będą kawałki marmuru lub granitu zalane w tradycyjnym betonie bądź spoiwie żywicznym.

Następnie sprasowane i wyszlifowane, świetnie sprawdzają się w roli gładkiej i dość wytrzymałej powierzchni. Lastryko może być zamiennie nazywane także terrazzo, lastriko, czy lastrico. To właśnie pod tymi nazwami produkty te bywają dostępne w nowoczesnych kolekcjach producentów.

Co warto wiedzieć o lastryko, zanim się na niego zdecydujesz?

Na początek warto przytoczyć historię powstania i popularności tego materiału. Choć wielu z nas kojarzy się on bowiem przede wszystkim z czasami PRL i materiałem, którym były obłożone np. schody zewnętrzne, czy parapety, to historia lastryko jest jednak nieco bardziej odległa.

Bo same początki lastryko, co zresztą warto podkreślić, dawna starożytność. Później terrazzo zjednało sobie serca Włochów, szczególnie Wenecjan, którzy około 600-700 lat temu na skalę masową okładali lastryko np. podłogi.

Wysoką pozycję utrzymywał także w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w latach 60., 70., i 80. XX wieku. 

Jego zalety w postaci wysokiej odporności, łatwości konserwacji, a także niskiemu kosztowi produkcji doceniliśmy i w naszym kraju. Często stosując lastryko jako materiał podłogowy w kościołach, teatrach, szkołach, ale również w szpitalach i domach jednorodzinnych.

Lastryko dawniej i dziś

Dawniej terrazzo produkowano wyłącznie z marmurowego kruszywa zalanego betonem. Ograniczenie składowych powodowało jednak, że lastriko było dostępne wyłącznie w czterech kolorach. Dopiero wprowadzenie żywic syntetycznych, jako bardziej elastycznego spoiwa spowodowało, że do produkcji wprowadzono także bardziej intensywne barwniki, zmieniając monotonny wygląd lastriko.

Zmieniło się także kruszone spoiwo, które zamiast tradycyjnego marmuru przybiera obecnie formę okruchów granitowych, bazaltowych, szkła, ale także elementów metalowych, miedzianych, czy stalowych.

Czy warto zdecydować się na lastriko betonowe, czy postawić na to wykonane przy udziale żywic epoksydowych? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Można jednak podkreślić, że standardowe terrazzo, choć dostępne w bardziej ubogiej formie architektonicznej będzie bardzo wytrzymałe na uszkodzenia, zaś to drugie będzie można zastosowac głównie we wnętrzach domów, ale nie tylko na podłodze, bo również jako materiał ścienny.

Trzeba podkreślić, że zastosowanie lastriko właśnie na powierzchniach niestandardowych, staje się coraz bardziej popularnym i wykorzystywanym trendem przez współczesnych architektów.

Lastriko ozdabia się bowiem ściany, blaty, czy lady barowe. To coraz ciekawszy element dekoracyjny, tworzący niebywale oryginalne kombinacje.

Szukasz ciekawych płytek lastryko i nie wiesz na co się zdecydować? Sprawdź kolekcję wielokolorowych płytek z serii APE, Arcana lub Fioranese. W każdej z tych kolekcji, dominuje ciekawa kolorystyka, w ciemniejszej lub jasnej odsłonie. Kolorowe płytki zatopione w materiale, mają styl nieco marokański lub boho. Nie brakuje tu także awangardowej nowoczesności. Kolekcje świetnie sprawdzą się w roli żywego akcentu na powierzchniach urządzonych minimalistycznie, wręcz industrialnie. Taki powrót do płytek z lat dzieciństwa na pewno Ci się spodoba. 

Szukasz płytek lastryko hiszpańskich lub włoskich? Przyjrzyj się wskazanym produktom dostępnym na stronie:housedeco.pl

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej