Płytki podłogowe ceramiczne, porcelanowe, szklane, a może mozaikowe? Jakie wybrać do łazienki?
Remontując dom, trzeba się liczyć z tym, że są materiały, które należy dobierać z dużą starannością. Należą do nich płytki podłogowe do łazienki. Spośród bogatej oferty należy bowiem wybrać nie tylko takie kafelki, które są atrakcyjne wizualnie, ale i spełniają szereg innych wymogów, w tym te wpływające na trwałość. Jakie płytki na podłogę w łazience są dostępne? Na co postawić?
Jakie płytki na podłogę w łazience?
Wybór płytek do domu nie jest prosty. W sytuacji, gdy wykańcza się podłogę w łazience, dodatkowo pojawia się trudność, jak pogodzić oczekiwania co do wyglądu pomieszczenia z wymogami, jakie płytki powinny spełniać. Co jest ważne? Na pewno kwestia utrzymania czystości. Kafelków nie mogą niszczyć stosowane detergenty. Podłoga w łazience musi być też wytrzymała i odporna na zarysowania. Powinna też pięknie się prezentować. Na szczęście dzisiaj płytki podłogowe w Leroy Merlin dostępne są w wielu wzorach i kolorach, a także wykonane są z różnego rodzaju materiału, by spełnić nawet największe wymagania. Co jest do wyboru?
Porcelanowe płytki do łazienki
Gres porcelanowy to popularny materiał wykończeniowy stosowany podczas produkcji płytek łazienkowych. Wszystko dzięki temu, że występuje w wielu wzorach, kolorach i formatach. Co ciekawe, dość ważną cechą porcelany jest to, że jest to materiał o pełnym ciele, czyli mówiąc prosto: płytka gresowa ma ten sam kolor na całej grubości. Tak więc, jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, nie będzie to bardzo widoczne. Może imitować też materiał taki jak kamień czy drewno. Twarde porcelanowe płytki do łazienki cechuje nie tylko wytrzymałość, kafelki te są ciężkie i gęste. Dzięki temu nawet nieszkliwione są odporne na wilgoć. Gres porcelanowy nie niszczy się w wyniku działania środków chemicznych i nagłych zmian temperatury.
Płytki podłogowe ceramiczne
Podobne, a dla wielu niemalże identyczne właściwości, mają płytki ceramiczne. Tak jak te z porcelany, są bowiem wykonane z gliny. Warto wiedzieć jednak, że ze zdecydowanie bardziej chropowatej jej mieszanki i z mniejszą ilością glinki kaolinowej. Płytki ceramiczne wypala się też w niższej temperaturze. Przez to pochłaniają więcej wilgoci niż płytki porcelanowe, jednak dzisiaj dzięki szkliwieniu można tę odporność na przenikanie wody podnieść. Warto wiedzieć, że dawniej zalecano stosowanie takich kafelków wyłącznie na ścianach.
Szklane płytki podłogowe
Płytki szklane to propozycja, która pozwala na stworzenie nietuzinkowego wnętrza. Błyszcząca powierzchnia podłogi rozświetla pomieszczenie, nadaje mu klasy. Oczywiście nie stawia się na przezroczystą powierzchnię, a wybiera się taflę z interesującą grafiką. Nie ma ograniczeń – można kupić imitację kamienia, mozaiki, ale też abstrakcyjne obrazy, a nawet wzory trójwymiarowe.
Nowoczesne płytki szklane można wybierać z gotowych formatów, ale zdecydowanie lepszym wyjściem jest zamówienie szklanego panelu na całą podłogę – przygotowanego na wymiar. Dzięki temu uzyskuje się jednolitą powierzchnię niepoprzedzielaną fugami. To ułatwia zachowanie spójnego efektu wizualnego. Ponadto podłoga ze szkła hartowanego jest łatwa w utrzymaniu w czystości i bardzo higieniczna, odporna na działanie wilgoci, różnice temperatur.
Czy ma jakieś wady? Warto wiedzieć, że należy być ostrożnym przy stosowaniu środków chemicznych na szklaną podłogę w łazience. Ponadto podłoże jest dość śliskie i łatwe do zarysowania. Należy się więc zastanowić nad tym, jakie aspekty przeważają. Na pewno szklane kafelki w łazience to nowoczesne, nietuzinkowe rozwiązanie, które może pomóc stworzyć wyjątkowe wnętrze.
Płytki mozaikowe – charakterystyka
Mozaika pozwala w prosty sposób odmienić charakter łazienki. Jest szeroki wybór wielkości, wzorów, kolorów oraz wykończeń. Da się dopasować mozaikowe kafelki do każdego stylu, tworząc nietuzinkowe aranżacje. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. Dzisiaj mozaiki dekoracyjne stały się znowu tak popularne, jak w starożytności.
Choć z reguły kafelki te stanowią jedynie element dekoracyjny, z powodzeniem można położyć je na większą powierzchnię, jaką jest podłoga. Kluczowe jest jednak to, by wybrany wzór nie był zbyt przytłaczający. Dobrze, by w pomieszczeniu z mozaiką podłogową, okładziny ścienne były gładkie i jednobarwne. To dodatkowo podkreśli wyjątkowość zastosowanego rozwiązania.
Chcąc położyć mozaikę na podłodze w łazience, trzeba też kierować się tym, jakie ma właściwości. Najczęściej zależą one od tego, z jakiego materiału została wykonana. Wybrać można bowiem zarówno szklaną, marmurową, ceramiczną, jak i gresową. Trzeba wiedzieć, że kafelki mozaiki wymagają fugowania, co może wpływać na ich ostateczny wygląd, ale i trwałość, czy utrzymanie czystości.
Jakie płytki do łazienki?
Jeśli kryterium wyboru jest cena, zdecydowanie najlepiej postawić na płytki ceramiczne. Gres często jest w promocyjnych cenach, więc można wykończyć podłogę niedużym kosztem. Jeśli jednak ważniejsze jest to, by efekt był nietuzinkowy, wówczas rozważyć trzeba zakup płytek podłogowych z porcelany, szkła lub mozaiki.
Dobrze wiedzieć, że gruba fuga potrafi zepsuć cały efekt wizualny. Jeśli więc kluczowa jest trwałość, ale i estetyka, postawić należy na płytki rektyfikowane. Co to takiego? Takim mianem określa się kafelki łazienkowe, które są wycinane po wypaleniu. To sprawia, że w czasie produkcji w każdej partii udaje się stworzyć płytki o takim samym kształcie i rozmiarze, które mają krawędź, która umożliwia zastosowanie minimalnej fugi podczas układania podłogi w łazience.
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym łatwo zachlapać posadzkę. To sprzyja niebezpiecznym sytuacjom jak poślizgnięcie się. Właśnie dlatego dobrze jest, gdy płytki położone na podłodze dodatkowo nie zwiększają tego ryzyka. Co można zrobić? Na pewno kluczowe jest, by płytki, jeśli są w połysku, miały choć trochę chropowatą powierzchnię.
Jakie kafelki na podłogę do łazienki wybrać? Czy lepsze będą płytki ceramiczne, porcelanowe, szklane, czy mozaikowe? To wybór, którego trzeba dokonać samemu, ale znając zalety i wady każdego z rozwiązań, znacznie łatwiej jest podjąć ostateczną decyzję.