Płyty z betonu architektonicznego - rodzaje i ich zalety

Panele betonowe na ścianę produkowane są z wysokiej jakości betonu architektonicznego, najczęściej klasy C35/C45. Dlatego właśnie beton architektoniczny jest pochodną betonu konstrukcyjnego. W tym jednak przypadku jego głównym zastosowaniem jest utrzymanie walorów estetycznych.

Rodzaje płyt betonu architektonicznego możemy podzielić pod względem kilku różnych cech. Wymieniamy panele betonowe na ściany występujące w różnych rozmiarach. Najczęściej wyróżniamy pyty cementowe o wymiarach 50x100 cm. Zdarzają się również mniejsze lub większe. Możemy wybierać także spośród płyt z betonu architektonicznego o różnych odcieniach. Zwykle producenci dają nam do wyboru kolor biały, naturalny, szary lub antracytowy. Czasami zdarzają się również płyty barwione na inne odcienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?

Ostatni podział płyt z betonu architektonicznego dotyczy przede wszystkim struktury. Płyty cementowe mogą być gładkie, zawierać na swojej powierzchni widoczne pory lub konkretny wzór. Zachowana tekstura może być regularna lub nieregularna. W ten sposób zyskujemy wiele możliwości dotyczących aranżacji mieszkania przy pomocy płyt z betonu dekoracyjnego. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Polecane tynki - sprawdź promocje

Panele betonowe na ściany posiadają liczne zalety. Wśród nich wymienia się:

Płyty z betonu architektonicznego, czyli panele betonowe są bardzo dekoracyjne. Mają mnóstwo zalet - łatwy sposób montażu a także ogromną trwałość.
Płyty z betonu architektonicznego - rodzaje, cena, sposób montażu paneli dekoracyjnych
  • Dokładność wykonania - płyty zakupione od tego samego producenta nie różnią się od siebie wielkością. Firmy zapewniają precyzję w ich wymiarach aż do 1 mm.
  • Ciekawy wzór na powierzchni - wyróżniają się ciekawą fakturą, która zdecydowanie wyróżni aranżację naszego mieszkania.
  • Możliwość łączenia ze sobą płyt w różnych odcieniach - okładzina nie musi być ułożona z betonu architektonicznych z identycznej serii. Ciekawy efekt można uzyskać właśnie poprzez przeplatanie różnych odcieni na ścianie.
  • Wysoka odporność na wilgoć - płyty cementowe nadają się zarówno do salonu i sypialni, jak i również do wnętrz o większym poziomie wilgotności. Płyty dekoracyjne są doskonale zabezpieczone przed działaniem wody przy pomocy specjalnych impregnatów.
  • Wysoka wytrzymałość - zazwyczaj beton architektoniczny wykorzystywany do produkcji płyt, wzmacniany jest domieszką włókna szklanego. Dzięki temu są zdecydowanie trwalsze od samodzielnie przygotowanej zaprawy betonowej. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?
  • Elastyczna obróbka - płyty betonowe nadal mogą podlegać dalszej obróbce. W tym celu wystarczy wykorzystać specjalne tarcze diamentowe do szlifowania betonu, by móc uzyskać dowolny kształt lub powierzchnię

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Płyty z betonu architektonicznego - sposób montażu

Montaż płyt z betonu architektonicznego nie jest skomplikowanym zadaniem. Jednym ze sposobów jest przyklejanie ich do podłoża. W takich okolicznościach należy dokładnie oczyścić podłoże, by następnie móc je zagruntować. Jeżeli płyty nie były impregnowane przez producenta, należy samodzielnie zabezpieczyć je przed wilgociom.

Następnie na ścianę nanosimy warstwę kleju, po czym przykładamy w sposób lekko obrotowy poszczególne panele. Pomiędzy płytami należy zachować odstępy przy pomocy krzyżyków dystansowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Istnieje również możliwość montażu płyt z betonu architektonicznego na kotwy lub śruby. Najczęściej kotwy używamy przy płytach o długości powyżej 1 m. Natomiast śruby doskonale sprawdzą się w przypadku wszystkich wymiarów paneli. Beton architektoniczny i płyty betonowe nie nastręczają trudności przy wykańczaniu.

Jak już wcześniej wspomniano panele z betonu architektonicznego, to doskonała dekoracja do wnętrz, w tym również do salonu czy też łazienki. Należy jednak pamiętać, że do wnętrz o podwyższonej wilgotności płyty muszą być koniecznie zaimpregnowane. Okładzina do salonu na pewno zaprezentuje się dużo ciekawiej niż w przypadku zastosowań tradycyjnych rozwiązań. Beton architektoniczny i płyty betonowe to wybór wart rozważenia. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny