Pnącza - gatunki, sadzenie, podlewanie, cięcie, porady

Rośliny ogrodowe to bardzo duża i zróżnicowana grupa. Należą do niej piękne, kwiaty, krzewy o atrakcyjnym pokroju czy też drzewa. Trzeba jednak wiedzieć, że do wyboru są też inne okazy. Niezaliczane do tych standardowych gatunków. Mamy tu na myśli interesujące pącza. Wspinające się na przeróżne podpory. Nawet całkowicie gładkie mury. Które rośliny z tego rodzaju są uprawiane w naszym kraju? Jakie mają wymagania? Te i kilka innych zagadek rozwiązujemy na naszej stronie.

Kwiaty i krzewy pnące

Pnącza powszechnie znane, jako rośliny pnące to bardzo bogata i zróżnicowana grupa gatunków. Należą do niej zarówno byliny jak i okazy jednoroczne. To krzewy uprawiane ze względu na dekoracyjne liście lub rośliny kwitnące wykształcające piękne kwiaty. Bez względu na długość życia, charakterystyczną cechą pnączy są długie, wiotkie łodygi. Do prawidłowego rozwoju potrzebują podpór. Wspinają się na nią na dwa sposoby. Część roślin wypuszcza dodatkowe pędy czepne, które przywierają do pionowych powierzchni. Czepne narządy to na przykład korzenie przybyszowe, kolce, ciernie lub wąsy. Z kolei inne gatunki oplatają podporę ruchem okrężnym.

Wszystkie gatunki pnączy nie marnują energii na tworzenie grubych i sztywnych łodyg. W naturze wspinają się na drzewa w ten sposób wystawiając się na światło. Dzięki temu mają długie pędy, sięgające nawet kilkudziesięciu metrów. W ogrodzie także mogą korzystać z drzew, lecz do dyspozycji mają jeszcze inne podpory. Przede wszystkim są to altany i pergole. Porastają także stawiane na posesjach kratki i trejaże. Pną się po drewnianych i metalowych ogrodzeniach czy po murze lub ścianie domu. Pącza mają zróżnicowane wymagania uprawowe w zależności od gatunku. Można jednak podać kilka ogólnych wskazówek.

Pnącza rosnące w Polsce nie są trudne w uprawie. By rozwijały się jak należy trzeba pamiętać, że:

  • Wieloletnie rośliny mrozoodporne sadzi się jesienią. Gatunki wrażliwe na mróz i okazy jednoroczne są sadzone wiosną na zacisznych stanowiskach,
  • Rośliny kwitnące przeważnie wymagają miejsc nasłonecznionych. Natomiast krzewy mające ozdobne liście preferują stanowiska zacienione.
  • Rośliny z kwiatami lubią gleby żyzne. Gatunki dekorowane liśćmi mają mniejsze wymagania. W obu przypadkach w uprawie niezbędne jest nawożenie.

Więcej informacji o wymaganiach pnączy znajduje się na naszej stronie.

Rośliny pnące zimozielone i ciągnące się po ziemi

Po ogólnych wskazówkach czas na przykłady interesujących nas roślin. Na początek gatunki mające ozdobne liście. Bez wątpienia w Polsce największą popularnością cieszy się bluszcz pospolity. Rośnie dość szybko a jego pędy mogą osiągać 25 metrów długości. Co ważne bluszcz reprezentuje organizmy zimozielone. Nie gubi liści na zimę. Lubi stanowiska lekko lub całkowicie zacienione. Będzie wspinał się po murze lub po ścianie, ale to także gatunek płożący. Zatem sprawdza się, jako roślina okrywowa. Bluszcz preferuje gleby żyzne i wilgotne. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie. Nawożenie z reguły nie jest wymagane.

Kolejne wieloletnie pnącza na naszej liście to winobluszcze. W ogrodzie przeważnie rosną gatunki trójklapowy i pięciolistkowy. Oba rozwijają się bardzo szybko. Pierwszy z wymienionych dorasta do 10-12 metrów długości. Drugi jest bardziej okazały, osiąga nawet 25 metrów. Winobluszcze są mrozoodporne, ale zimą gubią liście. Radzą sobie na stanowiskach nasłonecznionych i zacienionych. Są też bardzo tolerancyjne wobec gleby. Co ważne, w zasadzie jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie roślin. Trzeba kontrolować ich wzrost, bowiem są bardzo ekspansywne. Gdy się nadmiernie rozrosną trudno je wyplenić.

Czy to wszystkie ciekawe rośliny pnące o dekoracyjnych liściach? Nie, bo uwagę warto też zwrócić na:

  • Chmiel zwyczajny – owija podporę lub ciągnie się po ziemi. Wykształca dekoracyjne szyszki,
  • Kokornak wielkolistny – dorasta do 10-15 metrów. Jego sercowate liście jesienią przebarwiają się na żółto. Kokornak ozdabia mury, ogrodzenia, altany, pergole i słupy,
  • Winorośl japońska – zazwyczaj osiąga 10-12 metrów, ma ładnie wybarwione liście. Lubi słońce, ale zadowoli ją także półcień. Wykazuje odporność na mróz, ale jest wrażliwa na suszę.

Wymienione i inne interesujące gatunki dokładnie przedstawiamy na naszym portalu.

Kwitnące pnącza ogrodowe

Szukając pnączy do ogrodu warto zainteresować się także roślinami kwitnącymi. Takimi, które odznaczają się pięknymi kwiatami. Mogą to być śliczne byliny, jedną z nich jest milin amerykański. Wykształca pędy sięgające 10 metrów długości. W okresie kwitnienia trwającym od lipca do września pojawiają się na nich trąbkowate kwiaty. Najczęściej w barwie żółtej, pomarańczowej lub czerwonej. Milin najlepiej rośnie na ziemiach przepuszczalnych i żyznych. Podłoże musi być także umiarkowanie wilgotne. W pielęgnacji najważniejsze jest regularne podlewanie i nawożenie. To pnącze wymaga corocznego przycinania.

Warto wiedzieć, że pnącza z kwiatami mogą być także jednoroczne. Dobrym przykładem są tu wilce. Wykształcają duże, kolorowe kwiaty utrzymujące się na pędach od czerwca do pierwszych przymrozków. Co ciekawe, istnieją wielobarwne odmiany wilców. Wspomniane rośliny mają małe wymagania uprawowe. Pod tym względem podobna jest kobea. Z jej hodowlą poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Kobea kwitnie od lipca do października. Ma białe, fioletowe lub niebieskie kwiaty. Preferuje stanowiska nasłonecznione oraz gleby próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Podłoże powinno mieć odczyn bliski obojętnego.

Jakie jeszcze pnącza kwitnące są polecane do ogrodu? Do tej grupy z pewnością należy:

  • Powojnik clematis – występuje w wielu kolorowych i pachnących odmianach,
  • Wiciokrzew – w zależności od odmiany dorasta do 3-6 metrów, kwitnie latem,
  • Glicynia kwiecista – kwitnie od maja do sierpnia, najlepiej rośnie w ciepłych rejonach kraju,
  • Hortensja pnąca – jej białe kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca,

Wspomniane gatunki kwitnące dokładniej opisujemy w innych artykułach. Na naszej stronie rozwijamy też wszystkie tematy poruszone powyżej.