Podajnik ślimakowy do pieca - opis, opinie, ceny, porady
Kotły na paliwo stałe, jakim są na przykład węgiel, ekogroszek, miał czy pellet zaopatrzone są w podajnik ślimakowy. Taki podajnik ślimakowy do pieca to rozwiązanie, które bardzo ułatwia pracę przy ogrzewaniu naszego domu. Możemy śmiało założyć, że spędzanie długiego czasu w kotłowni przy dokładaniu węgla do pieca nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. W związku z tym naturalnym jest dążenie do ułatwiania sobie życia, a naprzeciw temu wychodzi podajnik ślimakowy do pieca. W tym artykule zapoznamy się z podajnikami ślimakowymi do pieców, ich konstrukcją i zastosowaniem. Przedstawimy, jak działa taki transporter ślimakowy do pieca na ekogroszek oraz pieców na pellet, jakie są ceny podajników ślimakowych, opinie na ich temat oraz inne cenne porady związane z podajnikami ślimakowymi.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podajnik ślimakowy do pieca - istotne informacje
Podajnik ślimakowy do pieca - konstrukcja
Podajnik ślimakowy, inaczej przenośnik ślimakowy, transporter ślimakowy, podajnik retortowy, przenośnik retortowy, transporter retortowy, podajnik śrubowy, przenośnik śrubowy, transporter śrubowy lub żmijka. Te wszystkie stosowane zamiennie nazwy dotyczą jednego urządzenia. Jest to urządzenie, które służy do przemieszczania, przenoszenia różnego rodzaju materiałów sypkich (w przypadku kotłów, sypkiego paliwa stałego) przy pomocy specjalnej śruby, która obraca się wewnątrz koryta.
Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić dwa rodzaje podajników śrubowych. Są nimi podajniki z korytem zamkniętym i oraz z korytem otwartym. Podajnik śrubowy z korytem zamkniętym charakteryzuje się przekrojem w kształcie okrągłej rury lub w postaci litery U z pokrywą. Podajnik śrubowy z korytem otwartym ma natomiast przekrój w kształcie litery U bez pokrywy.
Podajnik ślimakowy zbudowany jest z koryta, w nim znajduje się ślimak, czyli specjalny wał, który posiada nawiniętą powierzchnię śrubową, czyli tak zwaną wstęgę ślimaka. Wał ten w trakcie obracania powoduje, że przesuwa się transportowany materiał. W przypadku kotłów na ekogroszek i kotłów na pellet poszczególne elementy tego mechanizmu wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub są żeliwne. Za napędzanie wału odpowiada koło ślimakowe. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że mechanizm ten opiera się na tak zwanej śrubie Archimedesa, czyli jego działanie ma starożytne korzenie, choć wykorzystywany jest w nowoczesnych urządzeniach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.
Podajnik ślimakowy do pieca - sposób działania, zastosowanie
Podajnik ślimakowy do pieca na ekogroszek czy pieców na pellet to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie przede wszystkim ze względu na łatwą i bezproblemową obsługę takich kotłów. Podajnik ślimakowy w piecu transportuje sypkie paliwo stałe do paleniska, w którym spalana jest tylko taka ilość węgla, ekogroszku lub pelletu, jaką potrzebujemy do ogrzania pomieszczeń naszego domu do oczekiwanej temperatury. Sprawia to, że stosowanie kotłów na pellet lub ekogroszek z podajnikiem ślimakowym ma bardzo dobre wśród osób, które zdecydowały się na to rozwiązanie.
Dzięki temu taki kocioł może swobodnie bez przerwy pracować przez cały okres grzewczy, a my nie musimy spędzać w kotłowni długich godzin. Jeżeli zastosujemy paliwo dobrej jakości, wystarczy jedynie raz na jakiś czas usunąć popiół i napełnić zasobnik. W przypadku dobrej jakości ekogroszku, wystarczy usunąć popiół dwa razy w tygodniu oraz średnio co 3 do 7 dni napełnić zasobnik. Tyle pracy w zupełności wystarczy, aby w sezonie grzewczym ogrzać cały nasz dom.
Warto również wspomnieć o tym, że kotły z podajnikiem ślimakowym oraz z zasobnikiem paliwa charakteryzują się najwyższą sprawnością spośród wszystkich dostępnych na rynku kotłów centralnego ogrzewania. Z takiej samej ilości spalonego w tych kotłach paliwa stałego uzyskuje się znacznie więcej ciepła niż korzystając z kotłów o prostej konstrukcji. Lepsze spalanie paliwa jest efektem technologii, która zastosowana jest w kotłach z podajnikiem ślimakowym. Sprawia to, że kotły z podajnikiem ślimakowym mają świetne opinie wśród użytkowników. Paliwo oraz powietrze potrzebne do spalania przez palnik w piecach z podajnikiem śrubowym dozowane są do paleniska w odpowiednich proporcjach, a także w optymalnej ilości. Sprawdź także ten artykuł o kotłach CO z podajnikiem.
Co jeszcze warto wiedzieć o podajniku ślimakowym do pieca?
Automatyczny ślimakowy podajnik paliwa napędzany jest silnikiem elektrycznym. W związku z tym wymaga on zasilania napięciem 230 V. Koło ślimakowe przenosi pracę silnika na wał ślimakowy, który z kolei transportuje paliwo do paleniska. Ze względu na charakterystykę tego mechanizmu materiał transportowany w tych podajnikach powinien mieć stosunkowo niewielkie rozmiary ziarna. Dlatego takie rozwiązanie stosuje się w piecach na ekogroszek oraz piecach na pellet, które są stałym paliwami sypkimi o niewielkich rozmiarach. Paliwo większych rozmiarach ziarna mogą zablokować taki podajnik i w związku z tym wstrzymać pracę kotła.
Poprzez podajnik ślimakowy paliwo dostarczane jest do paleniska od dołu. Stamtąd spycha ono popiół, który pozostał po spaleniu wcześniejszej porcji paliwa. Tam jest ono wraz z powietrzem spalane przez palnik. Powietrze potrzebne do spalania jest doprowadzane do paleniska jednocześnie z paliwem. Za dostarczanie powietrza odpowiedzialny jest wentylator. Intensywność podawania paliwa oraz nadmuchu regulowane są automatycznie.
Piece, w których zastosowano podajnik ślimakowy, są również rozwiązaniem ekologicznym. Charakteryzuje je produkcja stosunkowo niewielkiej ilości popiołu, natomiast do atmosfery trafiają znacznie mniejsze ilości tlenku węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów i innych szkodliwych substancji niż w przypadku tradycyjnych kotłów do centralnego ogrzewania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kotle na ekogroszek z zasobnikiem?
Podajnik ślimakowy do pieca - cena, najlepsi producenci
Wśród producentów podajników ślimakowych do pieców na ekogroszek lub pellet warto zwrócić uwagę na firmę Pancerpol czy Ewmarness. Wybór artykułów tych producentów to zawsze doskonała inwestycja w najwyższą jakość. Cena podajnika ślimakowego do kotłów na pellet i ekogoszek zależy od kilku czynników, takich jak między innymi rozmiary tego urządzenia, jego przeznaczenie oraz materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Żeliwny podajnik ślimakowy do kotłów do centralnego ogrzewania o mocy 25 kW to cena od ok. 1650 zł. Sama rura ślimakowa do podajnika ślimakowego to wydatek od ok. 250 zł.
Kotły do centralnego ogrzewania z podajnikiem ślimakowym to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu spędzonego w kotłowni na dokładnie do pieca i usuwanie popiołu. Podajnik ślimakowy sprawia także, że automatycznie regulowana praca kotła na pellet lub ekogroszek jest dużo bardziej efektywna i wydajna niż w przypadku kotłów, które są ręcznie uzupełniane paliwem. Kotły, które posiadają podajnik ślimakowy to także rozwiązanie ekologiczne, gdyż produkcja popiołu w nich jest niewielka, a emisja do atmosfery dwutlenku siarki , tlenków azotu, tlenku węgla, pyłów jest niższa niż w przypadku kotłów tradycyjnych. Sprawdź także ten artykuł o piecach na ekogroszek.