Poddasze - ocieplenie, adaptacja i aranżacja krok po kroku
Najlepsze pomysły na aranżację poddasza
Aranżacja poddasza jest dobrym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. Mieszkanie na poddaszu wcale nie musi być uciążliwe i mniej komfortowe. Wystarczy dobrze zaplanować wszystkie elementy wyposażenia oraz zadbać o optymalną izolację. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z garścią praktycznych porad.
Stwórz projekt poddasza
Przed rozpoczęciem prac warto dokonać dokładnych pomiarów i sporządzić projekt poddasza. Będzie to spore ułatwienie, które sprawi, że wnętrza zyskają większą funkcjonalność oraz walory dekoracyjne. Prosty projekt poddasza możemy wykonać samodzielnie. Wyszczególnijmy w nim rozmieszczenie pomieszczeń oraz ich przeznaczenie. Dobrze będzie też zaplanować jak największą liczbę szczegółów. Dlatego zaplanujmy umeblowanie poddasza, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby użytkowników. Pamiętajmy też, że profesjonalny projekt poddasza nie jest łatwy do wykonania. Dużym uproszczeniem w przygotowaniach będzie powierzenie go doświadczonemu fachowcowi. Projektant będzie w stanie zaaranżować poddasze w taki sposób, by stało się praktycznym miejscem użytkowym. W dokumentacji projektowej znajdziemy dokładne rozmieszczenie pomieszczeń, sposób izolacji skosów oraz specyfikę podłogi. Bardziej zaawansowany projekt uwzględni też kompletne umeblowanie poddasza, a nawet dodatkowe elementy dekoracyjne. Dołączona do dokumentacji wizualizacja okaże się dobrym sposobem na zapoznanie się z ostatecznym efektem dekoracyjnym. Dzięki temu będziemy w stanie ustalić idealny design wszystkich pomieszczeń oraz zaplanować ich walory użytkowe.
Adaptacja poddasza kontra przepisy prawa budowlanego
Inwestorzy chcący adaptować nieużytkowany strych na poddasze mieszkalne powinni pamiętać o zapisach prawa budowlanego. W myśl ustawy Prawo Budowlane z 27 lipca 1994 roku z późniejszymi zmianami, adaptacja poddasza wymaga zgłoszenia. Owe zgłoszenie musimy wystosować do właściwego organu administracji państwowej. W dokumencie określamy aktualne przeznaczenie strychu oraz wyszczególniamy jego przeznaczenie po zakończeniu adaptacji. Ważnym dokumentem będzie również oświadczenie o posiadania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli chcemy adaptować stary, nieużytkowany strych, konieczne okaże się również dołączenie ekspertyzy technicznej.
Właściwy organ władzy państwowej ma 21 dni na weryfikacje dokumentów i ewentualny sprzeciw. Jeśli po upływie 21 dni od daty przedłożenia wniosku nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, iż uzyskaliśmy tak zwaną milczącą zgodę na przeprowadzenie prac.
Ocieplenie poddasza
Każde poddasze mieszkalne wymaga odpowiedniej izolacji termicznej. Dzięki niej zapewnimy sobie komfort użytkowania pomieszczeń w okresie zimowym. Nasze poddasze powinno być ocieplone na skosach. Izolację można wykonać za pomocą trzech popularnych materiałów. Pierwszym z nich jest wełna mineralna, którą montujemy na specjalnym ruszcie. Dobrej jakości wełna mineralna zapewnia dobrą izolacje termiczną, a także akustyczną. Nie jest szczególnie skomplikowana w montażu i gwarantuje dobre efekty. Ocieplając wnętrza na poddaszu musimy pamiętać, aby izolacja wypełniła wszystkie szczeliny pod więźbą dachową. Dzięki temu zabezpieczymy się przed powstaniem mostków termicznych, które mogłyby zwiększyć zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. Niestety elementy więźby dachowej posiadają wiele szczelin i trudnodostępnych przestrzeni. Dlatego ocieplenie ich styropianem okazuje się znacznie trudniejszym rozwiązaniem. Płyty styropianowe częściej wykorzystuje się na nieużytkowany strych. W tym wypadku ocieplenie poddasza zostaje wykonane pod posadzką.
Omawiając metody na ocieplenie poddasza nie można zapomnieć o coraz popularniejszej piance poliuretanowej. Tak zwana izolacja natryskowa dobrze sprawdza się na każde poddasze mieszkalne. Pianka zostaje rozprowadzona pod więźbą metodą natryskową, a dzięki temu doskonale penetruje wszystkie trudnodostępne szczeliny. Jej aplikacja będzie szczególnie polecana przy dachach o bardziej skomplikowanym kształcie. Pianka poliuretanowa nie dopuszcza do pojawienia się mostków termicznych i tworzy szczelną, wydajną barierę izolacyjną. Jej dużą zaletą okazuje się także szybkość przeprowadzenia wszystkich prac. Po wykonaniu ocieplenia musimy jedynie poczekać do wyschnięcia pianki. W następnym kroku montujemy zabudowę z płyt kartonowo gipsowych, które stworzą nasze przyszłe ściany oraz sufit.
Sucha zabudowa
Po ociepleniu skosów poddasza możemy już przystąpić do tak zwanej suchej zabudowy. Są to ścianki i sufity z płyt kartonowo gipsowych. Nowoczesne systemy suchej zabudowy nie są szczególnie trudne w montażu. Dzięki temu możemy wykonać prace samodzielnie. Pierwszym elementem mocującym są tak zwane wieszaki. To do nich przytwierdzamy profile. Łączenie wykonuje się na zatrzask, co ułatwi prace montażowe. Na przygotowanych profilach możemy już bezpiecznie zamontować płyty kartonowo gipsowe. Ten etap montażu odbywa się przy pomocy wkrętów. Na przygotowane ściany nakładamy równomierną powierzchnię gładzi gipsowej, która zwiększy walory dekoracyjne ścian i sufitów. Po wyschnięciu i wygładzeniu zaprawy możemy już rozpocząć prace wykończeniowe. Ściany oraz sufity z płyt kartonowo gipsowych nie sprawią zbyt dużych trudności podczas malowania. Możemy je też wykończyć tapetą lub modną fototapetą. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz specyfiki danego pomieszczenia.
Cennik sufitów podwieszanych znajdziesz tu.
Jakie wnętrza na poddaszu?
Tworząc własne poddasze mieszkalne warto przemyśleć kwestię jego dokładnego przeznaczenia. Poddasze to najwyżej położony fragment naszego budynku. Odnajdziemy w nim ciszę i spokój od rodzinnego zgiełku. Teoretycznie moglibyśmy przeznaczyć poddasze na pokój dzienny. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla wieloosobowej rodziny. Przebywając w niżej położonej sypialni moglibyśmy słyszeć stąpanie osób, przebywających w położonym na poddaszu salonie. Głosy tupania z pewnością nie wpłyną pozytywnie na nasz relaks i wypoczynek. Dlatego wnętrza na poddaszu zazwyczaj zagospodarowuje się w nieco odmienny sposób. Na najwyższym poziomie budynku najlepiej sprawdzą się sypialnie. Wnętrza na poddaszu są zazwyczaj ciepłe i zaciszne (o ile zadbamy o dobrą izolację więźby). Dlatego ulokowana tam sypialnia umożliwi wygodny wypoczynek nawet wtedy, gdy dolna kondygnacja budynku będzie stale użytkowana.
Innym ciekawym pomysłem okazuje się dziecięcy pokój na strychu. Skosy w pomieszczeniu możemy kreatywnie wykorzystać do stworzenia schowków. Tworząc pokój dziecięcy na poddaszu zyskujemy wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Aranżacja przestrzeni musi być dobrze przemyślana. Jednak przy dobrym przygotowaniu oraz praktycznym pomyśle uda nam się stworzyć wymarzony pokój dla młodszych użytkowników. Planując umeblowanie i zagospodarowanie tego pomieszczenia warto obejrzeć zdjęcia w Internecie. Będzie to duża dawka inspiracji i ukazania możliwości aranżacyjnych. Być może dzięki temu wpadniemy na własny, niebanalny pomysł wykonania i wykończenia pokoju dla dziecka.
Adaptacja strychu
W starszych domach jednorodzinnych z reguły nie tworzono poddaszy mieszkalnych. W ich miejscu występował nieocieplony strych, na którym magazynowano mniej potrzebne przedmioty domowego użytku. Na szczęście strych o odpowiedniej wysokości skosów można bez większych problemów zaadaptować na poddasze użytkowe. Dzięki temu w prosty sposób zwiększymy powierzchnię użytkową budynku bez konieczności tworzenia dodatkowych dobudówek.
Nasz nieużytkowany dotąd strych możemy zaadaptować na sypialnie bądź pokój dzienny. Tego typu rozwiązania wymagają jedynie rozprowadzenia instalacji elektrycznych oraz centralnego ogrzewania. Oczywiście na poddaszu możemy też urządzić kuchnię, a nawet łazienkę. Jednak wiąże się to ze znacznym zwiększeniem wydatków. Na strych trzeba będzie przeciągnąć pełną instalację wodno kanalizacyjną. Samo urządzenie łazienki nie powinno być szczególnie skomplikowane. Łazienka będzie komfortowa nawet wtedy, gdy wykonamy je w miejscu o większej ilości skosów. Wanna może być bezpiecznie ulokowana przy skosach o wysokości powyżej 120 cm. Dotyczy to również pralek oraz mebli łazienkowych.
Znacznie większym problemem będzie adaptacja strychu na pomieszczenie kuchenne. Jest to specyficzne wnętrze, które wymaga większej przestrzeni. Większość szafek kuchennych nie nadaje się do montażu na skosach. Dużym problemem okazuje się także sama lokalizacja. Nie poleca się projektowania kuchni od strony południowej. W okresie letnim w pomieszczeniu wystąpią wyższe temperatury. Z pewnością przełoży się to na zmniejszenie komfortu użytkowania tego typu pomieszczeń.
Aranżacja poddasza powinna być starannie przemyślana. Pamiętajmy, że kuchnie i łazienki to pomieszczenia, w których panuje podwyższony poziom wilgotności powietrza. Dlatego wnętrze poddasza musi być dobrze wentylowane. W wilgotnych pomieszczeniach trzeba też wykonać dobrej jakości izolacje przeciwwilgociową.
Praktyczne meble kluczem do sukcesu
Każde dobrze zagospodarowane poddasze mieszkalne posiada odpowiednio dopasowane meble. To właśnie ich specyfika oraz rozmieszczenie sprawiają, że wnętrze staje się bardziej eleganckie i wygodne w codziennym użytkowaniu. Umeblowanie poddasza nie zawsze jest prostą prawą. Obecność skosów często utrudnia zagospodarowanie przestrzeni. Na szczęście w ofertach sprzedaży znajdziemy także unikalne meble, które dobrze sprawdzą się w większości pomieszczeń. Planując umeblowanie poddasza pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Sofy i kanapy umieszczamy w takim miejscu, aby osoba wstająca nie uderzyła się o skos. To samo dotyczy łóżek w pomieszczeniach sypialnych. Wezgłowie łóżka warto umieścić w kierunku ściany ze skosem, pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiednich odstępów od najniżej położonego skosu.
Bezpośrednio przy skosach poddasza możemy umieścić niskie meble i szafki. Dobrym pomysłem na umeblowanie poddasza okaże się też zakup produktów na wymiar. Dzięki temu dopasujemy wyposażenie do indywidualnych warunków pomieszczenia. Skosy można zagospodarować na schowki, a nawet garderoby. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości zagospodarowania danej przestrzeni.