Gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania - istotne informacje

Zastosowanie piecyków gazowych z zamkniętą komora spalania

W budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza w starym budownictwie, do podgrzewania wody użytkowej, czyli produkcji c.w.u. bardzo często stosowane gazowe podgrzewacze wody, popularnie nazywane piecykami gazowymi. Najczęściej spotykać się możemy z gazowymi przepływowymi ogrzewaczami wody, zdecydowanie rzadziej spotykamy się z gazowymi pojemnościowymi podgrzewaczami wody.

Gazowy przepływowy podgrzewacz wody może występować w dwóch rodzajach. Starszym rodzajem jest gazowy przepływowy podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania, jest to piecyk typu B. Nowocześniejszym i bezpieczniejszym rodzajem jest gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania, czyli piecyk typu C.Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

Właściwości i budowa piecyków gazowych z zamkniętą komora spalania

Najważniejszą cechą, jaką charakteryzuje się gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania jest bezpieczeństwo. W odróżnieniu od piecyków gazowych z otwartą komorą spalania, posiadają one komorę spalania odseparowaną od pomieszczenia, w którym to urządzenie się znajduje. Dlatego, nawet jeśli w piecyku tym znajduje się tlenek węgla, który jest toksyczną i śmiertelną substancją, nie zagraża on użytkownikom. Dzięki temu gazowy ogrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Poza tym, dzięki doprowadzaniu powietrza potrzebnego do procesu spalania z zewnątrz, zostaje zlikwidowana możliwość spadku ilości tlenu w pomieszczeniu.

Tego typu gazowy ogrzewacz wody cechuje się zaawansowanymi technicznie rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Sprawiają one, że taki piecyk ma wysoką efektywność energetyczną, a także bardzo dobry komfort użytkowania. Wysoką sprawność energetyczną zapewniają temu urządzeniu sprawne wymienniki ciepła, a także wstępne podgrzewanie powietrza, które zachodzi w przewodzie powietrzno spalinowym. Przepływowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania ma niewielkie rozmiary, zwartą budowę, hermetyczną obudowę. Urządzenie to pracuje cicho. Podgrzewacze te są także wyposażone w automatykę. Dzięki temu możliwa jest płynna zmiana mocy tego urządzenia oraz regulacja temperatury wody. Sprawdź także ten artykuł ze schematem cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Gazowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania posiadają różne układy zabezpieczające. Presostat to system, który rozpoznaje różnice w ciśnieniach poza wentylatorem, a następnie odcina dopływ gazu w sytuacji, gdy wykryje zakłócenia w odprowadzeniu spalin. Kolejnym zabezpieczeniem jest czujnik zbyt wysokiej temperatury wody. Piecyk gazowy z zamkniętą komorą spalania zaopatrzony jest także w odcięcie dopływu gazu w sytuacji, gdy przekroczony jest czas bezpieczeństwa. Dopływ gazu odcinany jest w przypadku, gdy płomień nie zapala się w ciągu wyznaczonego czasu od uruchomienia piecyka.

Gazowe podgrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania mogą produkować c.w.u.przy użyciu gazu ziemnego różnych rodzajów, jak i przy użyciu gazu płynnego. Wyposażone są one w wentylator i urządzenie służące do wywoływania do automatycznego zapłonu. Gazowe piecyki tego typu posiadają moce nominalne w przedziale od 19,5 kW do 24,4 kW. Warto zwrócić uwagę na to, iż są to dosyć duże wartości. Podgrzewacze gazowe z zamkniętą komorą podgrzewania dzielą się ze względu na sposób doprowadzania powietrza do spalania oraz odprowadzania spalin.

Rodzaje piecyków gazowych z zamkniętą komorą spalania

Typ C1

Tego typu piecyk podłączony jest przewodami do wyprowadzenia wiatrochronnego, który jest zamontowany poziomo w ścianie budynku lub na jego dachu. Otwory przewodów mogą być współosiowe lub położone blisko siebie, wówczas warunki wpływu wiatru są podobne.

Typ C2

Taki typ piecyka z zamkniętą komorą spalania podłączony jest przewodami lub przy użyciu łącznika do wspólnego układu, który składa się z pojedynczego przewodu. Przewodem tym jest doprowadzane powietrze do spalania oraz są odprowadzane spaliny.

Typ C3

Ogrzewacz wody tego typu podłączony jest przewodami do wyprowadzenia wiatrochronnego, który jest zamontowany pionowo. Otwory przewodów mogą być współosiowe lub usytuowane blisko siebie, wtedy warunki wpływu wiatru są podobne. A może zainteresuje się także ten artykuł o podgrzewaczu wody Siemens?

Typ C4

Ten typ ogrzewacza podłączony jest przewodami lub przy pomocy łącznika do wspólnego układu, który składa się z przewodu służącego do doprowadzania powietrza do spalania oraz z przewodu służącego do odprowadzania spalin. Otwory takiego układu wspólnego mogą być współosiowe lub położone niedaleko siebie, w takim ułożeniu warunki wpływu wiatru są podobne.

Typ C5

Tego typu gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania połączony jest oddzielnymi przewodami z dwoma wyprowadzeniami wiatrochronnymi, które umieszczone są w strefach charakteryzujących się różnym ciśnieniem.

Typ C6

Ogrzewacz tego typu przeznaczony jest do oddzielnego podłączenia przewodów doprowadzających powietrze potrzebne do spalania i wyprowadzających spaliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elektrycznym podgrzewaczu wody?

Typ C7

Tego typu ogrzewacz wody jest podłączony do przerywacza ciągu, który umieszczony jest na poddaszu za pomocą pionowych przewodów oraz do wtórnego przyłącza spalinowego. W takim piecyku gazowym powietrze służące do spalania pobierane jest z poddasza, natomiast spaliny odprowadzane są kominem.

Piecyki gazowe z zamkniętą komorą spalania - producenci, ceny

Wśród producentów piecyków gazowych z zamkniętą komorą spalania warto zapoznać się z ofertą takich firm, jak Junkers, Termet oraz Vaillant. Tego typu podgrzewacz wody Junkers WT 14 AM Celsius możemy zakupić od ok. 1760 zł.

Gazowe podgrzewacze wody wciąż cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, zwłaszcza dzięki temu, że są tańszym rozwiązaniem od elektrycznych podgrzewaczy. Starsze modele piecyków gazowych z otwartą komorą spalania wiązały się z ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla. Dzięki nowoczesnej budowie nowe piecyki gazowe posiadające zamkniętą komorę spalania są bezpieczniejsze, gdyż spaliny powstające w wyniku spalania gazu odprowadzane są bezpośrednio poza budynek, w którym znajduje się urządzenie, a regulacja temperatury wody nie sprawia trudności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny