Z jakich materiałów wykonać podjazdy przed domem i ścieżki w ogrodzie?

Z jakich materiałów wykonać podjazdy przed domem i ścieżki w ogrodzie?

Podjazd na samochód i ścieżki ogrodowe to bardzo istotna część  ogrodów. Zapraszają one bowiem gości do naszego domu i wystawiają o nim swego rodzaju świadectwo. Na rynku dostępne są różne materiały do ich realizacji i różne projekty, na które można się zdecydować.

Z czego wykonać podjazd na samochód?

Materiały do wykonania podbudowy podjazdu

Pierwszym etapem budowy podjazdu jest wykonanie podbudowy. Do tego celu najczęściej używa się piasku. W zależności od przepuszczalności gruntu i przewidywanych obciążeń, na jakie nawierzchnia będzie narażona, używa się także żwiru, tłucznia kamiennego oraz podsypkę cementowo-piaskową.

W przypadku, gdy grunt, na którym budujemy podjazd jest przepuszczalny i będą się tam poruszać jedynie samochody osobowe, należy ułożyć warstwę ubitego piasku. Gdy przewidujemy większe obciążenie, zalecana jest podsypka cementowo-piaskowa. Gdy grunt jest nieprzepuszczalny i oczekujemy małe obciążenie, pod podsypkę piaskową powinniśmy ułożyć warstwa tłucznia lub grubego żwiru.

Gdy na gruncie nieprzepuszczalnym przewidujemy większe obciążenia powinniśmy wykonać podbudowę z tłucznia kamiennego, żwiru i podsypki cementowo-piaskowej lub piaskowej. Gdy nasz grunt jest nieprzepuszczalny i przewidujemy duże obciążenie , należy wykonać podbudowę z tych samych materiałów lecz znacznie grubszą.

Podjazd do domu i garażu – materiały na powierzchnię

Nawierzchnia na podjazd na samochód może zostać wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejsze to kostka klinkierowa, kostka kamienna (np. kostka granitowa lub bazaltowa), betonowa kostka brukowa (zwana kostką Bauma). Podjazd do domu i garażu może być także wykonany z betonu, asfaltu, paneli PCV lub płyt ażurowych. Często spotyka się także kamyczki na podjazd.

Kostka klinkierowa ma dużą odporność na poślizg, dlatego znakomicie sprawdza się jako materiał na stromy podjazd. Jej powierzchnia jest odporna na upływ czasu, nie ściera się przez lata. Natomiast kostka kamienna wykonywana jest z kwarcytów lub z bardzo odpornych skał magmowych:

  • bazalt,
  • sjenit,
  • gabro,
  • porfir,
  • granit.

Ten rodzaj kostki na podjazd garażowy jest bardzo odporny na ścieranie i wpływ atmosferyczne. Podjazd do domu wykonany z takiej kostki ma szlachetny wygląd, poszczególne elementy są unikalne, niepowtarzalne. Do najpopularniejszych i najtrwalszych kostek należy kostka granitowa.

Podjazd garażowy lub podjazd do domu, którego budulcem jest betonowa kostka brukowa, zwana popularnie Bauma, jest mniej odporny na zniszczenia od tych wykonanych z kostek kamiennych czy klinkierowych. Podjazd na samochód z betonowej kostki jest natomiast znacznie tańszy.

Podjazd garażowy może być także wykonany z paneli PCV, betonowych płyt ażurowych. Innym rozwiązaniem są kamyczki na podjazd.

Podjazd garażowy i do domu – projekty i ceny

Podjazd do garażu może wyglądać bardzo estetycznie. Kostka granitowa lub klinkierowa nada otoczeniu naszego domu dużo elegancji. Z kostek można ułożyć ciekawe wzory. Projekty podjazdów garażowych i domowych obrazują zdjęcia.

Ceny wykonania podjazdu zależą od jego wymiarów, materiałów z jakich zostały wykonane oraz od wykonawcy. Ceny, które tutaj przedstawiono są poglądowe dla średniej wielkości podjazdów. Duży wpływ na koszt realizacji ma także to czy nasza działka jest równa, czy jednak będziemy musieli wykonać stromy podjazd.

Średni koszt wykonania podjazdu na samochód z kostki brukowej wynosi ok. 4 000 zł. Podjazd na samochód z betonu to wydatek rzędu 4 500 zł. Gdy nasz podjazd na samochód chcemy wykonać z kruszywa, np. kamyczków musimy się liczyć z wydatkiem rzędu ok. 2 500 zł. Ceny wykonania podjazdu z PVC wynoszą ok. 4 500 zł. Natomiast, gdy zdecydujemy się na podjazd na samochód z płyt ażurowych to 5 000 zł.

Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe – materiały i wykonanie

Ścieżki w ogrodzie wykonywane są najczęściej z podobnych materiałów jak podjazdy dla samochodów.

Używa się więc do ich budowy różnego rodzaju kostki brukowe (np. betonowe kostki Bauma, kostki z cegieł klinkierowych, kostki kamienne), pełne lub ażurowe płyty betonowe, płyty kamienne. Innym rozwiązaniem jest użycie elementów drewnianych. Świetnie sprawdzą się podkłady kolejowe. Ścieżki w ogrodzie można także urządzić wysypując kamyki. Krawędzie ścieżki w ogrodzie najlepiej ograniczyć krawężnikami.

Ważnym etapem przy budowie ścieżki jest wykonanie podbudowy. Ścieżki ogrodowe nie są narażone na tak duże obciążenia jak podjazdy. Wystarczy więc podsypka piaskowa.

Chodnik w ogrodzie – popularne rozwiązanie

Bardzo popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest chodnik w ogrodzie. Jest to również rozwiązanie bardzo proste w realizacji. Na realizację takiego przedsięwzięcia wystarczą podstawowe narzędzia, płyty chodnikowe oraz piasek.

Chodnik w ogrodzie układa się w bardzo prosty sposób. Na wysypaną podbudowę z piasku układa się płytki chodnikowe. Są one takie i nie wymagają dużego nakładu pracy. Jest to rozwiązanie, które można wykonać samemu w ogrodzie.

Układając chodnik w ogrodzie należy jedynie pamiętać o wspomnianej podsypce i utrzymaniu równego poziomu. Można to osiągnąć korzystając z poziomicy.

Ścieżki w ogrodzie – projekty i ceny

Ceny wykonania ścieżki w ogrodzie zależą od materiału, na jaki się zdecydujemy. Wpływ na ich ceny mają także wymiary, projekty oraz to czy na ich realizacją zdecydujemy się sami, czy wynajmiemy ekipę, która zrealizuje nasze ścieżki ogrodowe.

Najtańsze rozwiązania to te, które możemy wykonać sami. Chodniki ogrodowe lub drewniane ścieżki z podkładów kolejowych można wykonać przy niewielkim wkładzie finansowym, wykonując całą pracę samemu.

Zdecydowanie wyższe ceny to betonowa kostka brukowa, zwana Bauma. Najwyższe ceny osiągają projekty wraz z wykonaniem w przypadku ścieżek, których budulcem będzie kostka klinkierowa lub kostka kamienna, szczególnie kostka granitowa. Wybrane projekty ścieżek ogrodowych przedstawiają zdjęcia.

Podjazdy na samochód i ścieżki w ogrodzie – cechy wspólne

Może się także zdarzyć, że podjazd i ścieżkę chcemy poprowadzić wspólnie. Jest to dosyć ciekawe rozwiązanie, które może być estetyczne. Ścieżka może przebiegać równolegle do podjazdu. Podjazd na samochód może być wykonany w jednym kolorze kostki kamiennej, a ścieżka w innym.

Innym pomysłem jest wykonanie ścieżki i podjazdu w jednym kolorze kostki, a innym kolorem krawężnik je rozdzielający. Różne projekty łączące podjazdy i ścieżki przedstawiają zdjęcia.

Do realizacji podjazdów do domu i garażu oraz ścieżek ogrodowych dostępne są różne materiały i projekty, na które się zdecydujemy. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy i jakim dysponujemy budżetem. Część z pomysłów możemy wykonać samemu.