Antykorozyjne podkłady reaktywne

Podkład reaktywny nazywany jest również podkładem kwaśnym bądź też wytrawiającym. Dzięki niemu metalowe elementy doskonale chronią przed pojawieniem się rdzy. Dzieje się to na skutek procesu zwanego pasywacją podłoża metalicznego. Nie ma najmniejszego problemu również z tym, aby podkład reakcyjny zastosować również na rdzę. Dzięki temu podkład chroni metalowe części przed dalszym rozwojem korozji podpowłokowej.

Ich zaletą jest przede wszystkim, to że można je stosować zarówno na gołą stal, jak i również na aluminiowe elementy. Dodatkowo nie ma problemu, aby kłaść podkład reakcyjny bezpośrednio na rdzę. Takie środki szczególnie znajdują zastosowanie w przypadku uszkodzonych powłok, które posiadają zarysowania oraz odpryski. Antykorozyjne podkłady reaktywne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji. Powłokę nakłada się zarówno na karoserię, jak i również na felgi.

Podkład reaktywny - rodzaje

Podkład reakcyjny możemy podzielić przede wszystkim ze względu na jego skład. Pod tym względem wymieniamy:

  • Grunt reaktywny na bazie żywic poliwinylowych - tego typu dobry podkład antykorozyjny może być stosowany, zarówno prewencyjnie chroniąc przed korozją, jak i również na rdzę. Czyli w przypadku elementów, na których już występują odpryski, bądź rysy. Najlepiej podkład reakcyjny stosować z podkładem akrylowym. Dzięki temu warstwa ochronna zyska doskonałą przyczepność.
  • Podkład reaktywny bezchromianowy na bazie kwasu - tego typu preparat znajduje zastosowanie na elementach stalowych, aluminiowych, jak i również ocynkowanych. Jest to płynny preparat, który doskonale się rozprowadza zarówno na dużych, jak i również mniejszych powierzchniach. Zaleca się stosować ten podkład w systemie mokro na mokro.

Kolejny podział środków reaktywnych dotyczy konsystencji oraz sposobu nakładania. Pod tym względem możemy wymienić:

  • Lakier - najpopularniejsza forma, w jakiej jest sprzedawany podkład reakcyjny. Najczęściej stosuje się go w metodzie mokro na mokro. Bardzo łatwo się go rozprowadza po stalowych lub aluminiowych elementach.
  • Spray - również wykorzystywany jest jako grunt reaktywny lub też podkład stosowany przy niedużych uszkodzeniach stalowych powierzchniach. Antykorozyjne podkłady reaktywne w sprayu pozwalają na szybkie rozprowadzanie preparatu również w trudno dostępnych miejscach.

Farby do domu w najlepszych cenach - sprawdź!

Innym rozwiązaniem na walkę z korozją, jest podkład epoksydowy. Dzięki niemu stalowe elementy świetnie są chronione przed przenikaniem wilgoci, a co za tym idzie, nie dochodzi do powstawania rdzy. Niestety należy je nakładać wyłącznie w sprzyjających warunkach. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza. Decydując się na podkład epoksydowy, musimy pamiętać koniecznie o wcześniejszym przygotowaniu podłoża, poprzez jego odtłuszczenie. Można je jednak nakładać bezpośrednio na element, który chcemy zabezpieczyć przed rdzą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podkładzie epoksydowym?

Jak kłaść dobry podkład antykorozyjny?

Jeżeli chcemy zastosować grunt reaktywny, to w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Kładąc lakier lub podkład w sprayu na rdzę, należy ją jak najdokładniej usunąć. Po odtłuszczeniu powierzchni nakładamy cienką warstwę gruntu. Zazwyczaj wystarczy położyć tylko jedną warstwę podkładu. Często jednak sam grunt reaktywny nie jest wystarczający do całkowitego zabezpieczenia stalowych lub aluminiowych elementów. W związku z tym zaleca się stosowanie go wraz z podkładem akrylowym. Takie połączenie sprawdza się szczególnie w przypadku nierównych powierzchni.

Jeżeli zamierzamy nakładać podkład natryskowo, to powinniśmy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu pistoletu. Warstwy powinny być bardzo cienkie. Najlepiej nie powinny przekraczać grubości 12 mikrometrów. Zanim zastosujemy podkład akrylowy, musimy pozwolić, aby lakier reaktywny dobrze odparował. Należy również pamiętać o tym, że na podkłady reaktywne, nie możemy nakładać każdego preparatu. Wśród niewskazanych produktów wymienimy między innymi szpachlę poliestrową.

Decydując się na podkład epoksydowy, już wiemy, że powinniśmy nakładać go jedynie w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Również malowaną powierzchnię musimy wcześniej odtłuścić oraz zeszlifować, jeżeli występują na stalowych elementach jakiekolwiek ślady rdzy. Dobrze jest, aby podkład epoksydowy był nakładany w wentylowanym pomieszczeniu.

Podkład reaktywny - cena

Wiedząc już, jaki jest dobry podkład antykorozyjny, z pewnością chcemy zorientować się również, z jakimi kosztami będziemy musieli się zmierzyć, decydując się na jego zakup.  Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się propozycje podkładów reaktywowanych popularnych producentów. Oczywiście należy mieć na uwadze, że podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulegać zmianie.

Przykładowe ceny podkładów reaktywnych

Nazwa produktu

Cena

Dobry podkład antykorozyjny Novol Protect 340 0,4 l

Cena od 15,00 zł

Dobry podkład antykorozyjny Novol Protect 340 2l

Cena od 73,99 zł

Podkład niereaktywny epoksydowy Novol Protect 360 1,6l

Cena od 67,99 zł

Podkład niereaktywny epoksydowy Novol grubopowłokowy 365 4:1 5l

209,40 zł

Lakier niereaktywny epoksydowy, antykorozyjny utwardzacz 1l

31,50 zł

Lakier niereaktywny epokosydowy Epokxykor M 501 11,2 l, komplet z utwardzaczem

519,99 zł

Podkład reaktywny w sprayu w różnych odcieniach szarości 1K Spraymax

38,01 zł

Podkład reaktywny w sprayu U-pol 500 ml

26,95 zł

Boll podkład antykorozyjny w aerozolu  500 ml

18,88 zł

Podkład reaktywny w sprayu 400 ml 4CR

31,19 zł

Podkład epoksydowy antykorozyjny 395 Spray Novol

35,90 zł

Podkład epoksydowy Novol Epoxy Primer Spray 500 ml

25,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny