Podłączenie zmywarki krok po kroku - jak podłączyć zmywarkę?
Zakup zmywarki to duży krok w kierunku zautomatyzowania kuchni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie mające na celu zaoszczędzenie wody oraz pieniędzy. Z zakupem wiąże się także montaż zmywarki, który dla niektórych może być dużym wyzwaniem. Jak poprawie przeprowadzić instalowanie zmywarki? Jak prawidłowo zrobić przyłącze do zlewu, do prądu oraz do odpływu? Czy podłączenie zmywarki można wykonać samodzielnie?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż zmywarki - prace przygotowawcze
Rodzaj zmywarki a warunki instalowania zmywarki
Na polskim rynku spotkać można dwa rodzaje zmywarek. Jedna grupa to ta, która wymaga dostępu do zimnej wody, a druga do pracy potrzebuje dojścia do wody ciepłej. Druga opcja jest bardziej wymagająca, ale także wygodniejsza. W takim przypadku obecność zmywarki obok zlewozmywaka jest koniecznością. Określenie typu zmywarki jest kluczowe w dalszym jej montażu.
Zmywarki pobierające jedynie wodę ciepłą są bardziej ekologiczne oraz pochłaniające mniej pieniędzy. Obniżenie kosztów spowodowane jest brakiem konieczności pobierania prądu, aby ogrzać wodę. Taka zmywarka zabiera bezpośrednio wodę z wodociągu. Jeśli jednak w domu jest podłączenie ciepłej wody z wodociągów miejskich, to niekoniecznie takie rozwiązanie może być cenowo lepsze. Jeśli natomiast ciepła woda w domu bierze się z ogrzewania pompą ciepła lub solarami, to bez porównania koszty będą mniejsze niż przy ogrzewaniu wody za pomocą prądu.
Miejsce na zmywarkę do naczyń
Przed instalowaniem zmywarki należy odpowiednio wybrać dla niej miejsce w kuchni. Niekoniecznie musi ona być zawarta w pierwotnym projekcie urządzenia kuchni. Niekiedy decydować się na nią można nawet kilka lat po użytkowaniu kuchni. Najczęstszym wyborem jest montaż zmywarki obok szafki zlewozmywakowej z uwagi na łatwy dostęp do instalacji wodnej czy do syfonu pełniącego funkcję odpływu zmywarki.
Zmywarki różnią się rozmiarami oraz pojemnością, dlatego przed zakupem powinno się oszacować ilość dostępnego miejsca w kuchni. W razie konieczności można usunąć jedną szafkę kuchenną i zastąpić ją zmywarką lub co częstsze zdjąć blat z urządzenia i wstawić je pod roboczy blat kuchenny. Dzięki obecność regulowanych nóżek, zmywarkę można dopasować do wysokości blatu kuchennego czy szafki zlewozmywakowej.
Ciekawostką jest fakt, iż jeśli ktoś boi się montażu standardowej zmywarki, może zakupić sobie małe, kompaktowe urządzenie do zmywania, które przeznaczone jest do ustawienia go na blacie kuchennym. W wyglądzie podobne jest do mikrofalówki i nie zajmuje dużo miejsca. Z takich niewielkich zmywarek korzystać mogą użytkownicy małych kuchni, którzy zbyt często nie zużywają czystych naczyń. Jeśli planujesz zakup tego rodzaju sprzętu AGD, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zmywarkach.
Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej, do prądu oraz do odpływu
Przyłącze wody do zmywarki
Jak podłączyć zmywarkę? Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej niekoniecznie musi się wiązać ze zrobieniem nowego zaworu wodociągowego. Najlepiej jest wykonać przyłącze wody do zmywarki przy pomocy baterii zlewozmywakowej. Oczywiście przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy zakręcić główny zawór wody w budynku. Dostęp do instalacji wodnej uzyskać można dzięki dodatkowemu zaworowi trójdrogowemu, który montuje się na przewodzie z zimną wodą (w przypadku tradycyjnych zmywarek wymagających wody oraz prądu). Odpowiednio do tego na przewodzie z wodą ciepłą należy zamontować przedłużkę.
W taki sposób wąż od zmywarki może zostać podłączony pod wodę bieżącą. Na końcówce węża zazwyczaj jest zawór bezpieczeństwa, dlatego też końcówka przyłączeniowa powinna być podpięta pionowo w dół. Na przyłączach warto zamontować dodatkowe uszczelki, aby uniknąć przeciekania wody. Szczelność będzie można potwierdzić po podłączeniu do instalacji wodnej przy ponownym odkręceniu zaworu głównego oraz po pierwszym uruchomieniu zmywarki. Aby nie widać było przyłącza wody do zmywarki, najlepiej zamontować baterię sztorcową do zlewu. Dzięki niej węże oraz dodatkowe zawory zostaną dyskretnie ukryte w szafce zlewozmywakowej.
Podłączenie zmywarki do odpływu
Odpływ zmywarki to kolejny bardzo ważny element. Duża większość zmywarek posiada własne węże odprowadzające ścieki najczęściej do syfonu. Dzięki tym rurkom można usunąć zużytą wodę po praniu naczyń w zmywarce. Odpływ zmywarki może mieć różną długość, dlatego też można ją dostosować do warunków zabudowy. Nie należy jednak samodzielnie przedłużać węża, gdyż grozi to przeciekaniem w miejscu połączenia, tylko wybrać odpowiednią długość gotowej rurki. Poza długością węża odprowadzającego ważne jest ułożenie go pod właściwym spadkiem, aby zapobiec wydobywaniu się z niej przykrego zapachu.
Jeśli w kuchni jest jedynie odpływ należący do kranu, to pod niego można podpiąć węże z odpływu zmywarki. Bez problemów można to wykonać ściągając górną kształtkę syfonu i zastąpić ja specjalną kształtką posiadającą boczne podłączenie. W ten sposób do syfonu można podpiąć rurki odpływowe podczas montażu zmywarki.
W celu zagwarantowania szczelności połączenie można wykorzystać obejmę zaciskową. Ma ona zapewnić dobre podłączenie węża odpływowego do syfonu. Warto zaznaczyć, iż odpowiednia wysokość dla węża odpływowego przy ujściu do syfonu to przynajmniej 40 cm. Kiedy kończy się proces instalowania zmywarki do kranu oraz do zlewu, można zająć się podłączeniem prądu.
Instalowanie zmywarki do prądu
Instalacja zmywarki do prądu to ostatni etap montażu. Praktycznie wszystkie zmywarki dostępne na polskim rynku wymagają dostępu do napięcia znamionowego 230 V. Podłączenia do prądu można dokonać za pomocą kabla elektrycznego z wtyczką przymocowanego do zmywarki. Kolejną sprawą jest fakt, aby z uwagi na bezpieczeństwo zmywarki nie były podpięte do przedłużaczy, a do gniazd wyposażonych w uziemienie.
Ze względu na możliwą obecność wody wokół zmywarki w przypadku awarii należy podłączyć kabel w miejscu oddalonym od przyłącza do wody. Często jednak nie jest to możliwe, ponieważ zmywarka podłączana jest do kranu w bardzo bliskiej odległości. Można również zamontować gniazda bryzgoszczelne. Choć taki obowiązek w kuchniach w budynkach jednorodzinnych nie istnieje, to warto pomyśleć nad taką opcją, zwłaszcza kiedy oprócz dorosłych mieszkają w nich także dzieci. Jak widać, podłączenie zmywarki jest stosunkowo łatwe.