Podłogi z drewna - dlaczego ponadczasowe?

Podłogi są bardzo ważnym elementem wystroju każdego wnętrza - to przecież po ścianach to drugi największy element domu. Z tego względu od decyzji podjętych na etapie ich wyboru w znacznej mierze zależeć będzie, jaki uzyskamy efekt końcowy - czy dom będzie przytulny, czy chłodny, klasyczny czy nowoczesny. Od wybranego pokrycia podłogi zależy również jej trwałość, walory użytkowe czy to, jak będziemy się czuć w mieszkaniu. Jakimi zaletami mogą pochwalić się podłogi drewniane, ze wciąż należą do najchętniej wybieranych? 

Jedną z największych zalet jest niepowtarzalny, naturalny wygląd podłogi. Każde drewno ma inny układ słojów - niemożliwe jest więc znalezienie dwóch identycznych desek - zupełnie inaczej prezentuje się podłoga dębowa, bukowa, a inaczej sosnowa czy z drzew egzotycznych. Niepowtarzalna faktura naturalnego drewna jest niemożliwa do odtworzenia w przy wykorzystaniu innych materiałów. Poza słojami deski mogą się różnić również kolorem samego drewna - złoty, szary, biały czy brązowy to jedne z najczęściej spotykanych kolorów wśród drewnianych podłóg. Do tego można dołożyć szeroką paletę lakierów wykończeniowych - zmienić można zarówno sam kolor, jak i połysk - od mocno błyszczącego, aż po całkowity mat. Różne są również formy, jakie przybiera drewno - mogą to być deski lite, warstwowe lub parkiety. Z tych powodów podłogi drewniane są tak bardzo uniwersalnym rozwiązaniem - świetnie odnajdą się zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i w tym utrzymanym w klasycznym stylu.

Podłoga drewniana - dlaczego warto
Podłoga drewniana - dlaczego warto

Deski podłogowe są również przyjemne dla użytkowników - są miłe w dotyku, nawet podczas chodzenia boso (czego nie można powiedzieć np. o płytkach ceramicznych) i kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Utrzymanie ich w czystości jest bardzo łatwe - o wiele łatwiejsze niż dywanów i wykładzin dywanowych. Do ich mycia można bezproblemowo wykorzystywać najpopularniejsze środki do mycia podłóg oraz wystarczy przecierać mopem czy szmatką.

Podłoga drewniana - dlaczego warto
Podłoga drewniana - dlaczego warto

Czy podłogi z drewna są drogie?

Wiele osób rezygnuje z zakupu podłogi drewnianej w obawie o wysokie ceny zakupu i rzekomo skomplikowany montaż. Takie opinie są dość popularne w naszym kraju, ale mają niewiele wspólnego z prawdą. Owszem, część drewnianych podłóg może kosztować całkiem sporo, szczególnie jeśli wykonane są z luksusowego, egzotycznego drewna. Podobnie układanie niektórych rodzajów - np. parkietów - jest nieco bardziej czasochłonne. Oczywiście nie zawsze tak być musi - spośród wielu rodzajów drewna można wybrać takie, które oferują świetne walory użytkowe i ciekawy wygląd, a nie kosztują przy tym fortuny. Dotyczy to zwłaszcza naszych rodzimych gatunków, jak buk, grab, dąb czy jesion. Z drugiej strony porównując trwałość drewnianej podłogi - bez problemu osiągającą kilkadziesiąt lat (w tym czasie można ją wielokrotnie odnawiać cyklinowaniem, jak i zmieniać np. odcień i połysk) - do innych, pozornie tańszych rozwiązań stosowanych na podłogi, bez problemu można dojść do wniosku, że dobrej jakości drewno to jeden z najtańszych sposobów na podłogę.

Podłoga drewniana - dlaczego warto
Podłoga drewniana - dlaczego warto

Drewno to również najbardziej ekologiczny sposób na wykończenie Twojej podłogi - to naturalnie pozyskiwany surowiec, pochodzący z certyfikowanych lasów, w których utrzymywana jest równowaga ekologiczna. W trakcie wzrostu drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla - nie jest on również emitowany przy produkcji, jak to ma miejsce z innymi typami podłóg. 

Podłoga drewniana - szybko i sprawnie

Trwałość i końcowy efekt, jaki zapewnia drewniana podłoga, w znacznej mierze uzależnione są od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna, jak i fachowego montażu. Na szczęście nie musisz zmagać się z tym samodzielnie i na własną rękę szukać profesjonalistów, którzy pomogą Ci z podłogami drewnianymi.  Na stronie https://parkietydlaciebie.pl/ znajdziesz nie tylko bogatą ofertę podłóg, ale również kompleksową obsługę, obejmującą pomoc w dopasowaniu odpowiedniego rozwiązania, oraz fachowy i sprawny montaż w Twoim domu. Pozwól oczarować się magii naturalnego drewna!

Podłoga drewniana - dlaczego warto
Podłoga drewniana - dlaczego warto

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej