Podłoga drewniana w salonie

Montaż drewnianej podłogi a ogrzewanie

Decydując się na wybór drewnianej podłogi należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Powinna ona posiadać odpowiednie wartości współczynników dotyczących parametrów cieplnych, aby montaż wraz z ogrzewaniem podłogowym był opłacalnym działaniem. Uwagę należy zwrócić na:

  1. współczynnik przenikania ciepła – parametr ten pozwala oszacować straty ciepła, jakie powstają poprzez materiały budowlane, wykończeniowe, czyli np. drewnianą podłogę. Taki współczynnik wyraża się jako W / (m2 x K). Współczynnik umożliwia również określenie wysokości temperatury podłogi – nie powinien być niższy niż 0,10 m2 x K / W;
  2. współczynnik oporu ciepła – w przeciwieństwie do powyższego parametru wykazuje on, że im mniejsza będzie wartość współczynnika oporu, tym podłoga lepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Norma DIN 4725 określa standardy, według których współczynnik oporu ciepła nie może przekroczyć wartości 0,15 m2 x k / W;
  3. współczynnik kurczu – jeżeli chcesz mieć drewnianą podłogę na ogrzewanie, to współczynnik kurczu musi być jak najniższy. W przypadku podłóg z litego drewna ten współczynnik jest dosyć wysoki, więc przy braku zachowania odpowiedniej wilgotności wewnątrz pomieszczenia, między deskami będą powstawać szpary;
  4. grubość podłóg – aby zapewnić optymalne przenikanie przez nią ciepła, grubość podłogi drewnianej nie powinna być większa niż 9 mm.

Salon w domu

Idealna podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe

Podłogą posiadającą idealne parametry techniczne jest Venifloor. Co wyróżnia ją spośród innych propozycji na rynku podłóg drewnianych? Otóż deski Venifloor są wykonane z naturalnego forniru powstającego dzięki wyselekcjonowaniu najlepszego drewna oraz rdzenia z płyty HDF. Przez zastosowanie tej konstrukcji podłoga jest bardziej wytrzymała oraz ekologiczna. Do produkcji podłóg fornirowanych zużywa się 30 razy mniej drzew niż do tworzenia podłóg litych. Fornirowana podłoga to nowoczesna technologia ciesząca się dużym uznaniem w krajach skandynawskich od kilkudziesięciu lat, gdzie ogrzewanie podłogowe jest bardziej popularne, jednak już coraz częściej zobaczyć można tę podłogę w polskich domach.

Podłoga drewniana Venifloor - parametry techniczne

Podłoga Venifloor dzięki odpowiednim parametrom technicznym jest lepszym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe niż tradycyjna podłoga z litego drewna.

Deski Venifloor to:

  • idealna grubość 8,5 mm,
  • niski stopień kurczliwości desek,
  • wysoki poziom współczynnika przewodzenia ciepła,
  • niski poziom oporu cieplnego.

Tabela

Pierwszym niezwykle istotnym parametrem na którym należy zwrócić uwagę jest grubość desek. W ofercie Venifloor występują deski o grubości 8,5 mm, co czyni je idealnymi do montażu wraz z ogrzewaniem podłogowym. Grubość i konstrukcja tych desek wpływa na korzystne wartości współczynników przenikania ciepła i oporu. Pierwszy z nich wynosi 11,19 W/m2*K. W porównaniu z deską warstwową o grubości 16 mm, w przypadku której współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 6,36 W/m2*K. Wysoki współczynnik przenikania ciepła idzie w parze z niską wartością współczynnika oporu cieplnego, który w podłogach Venifloor wynosi zaledwie 0,09 W/K*m2.

Różne rodzaje wykończeń podłogi Venifloor na ogrzewanie podłogowe

Venifloor w swojej ofercie posiada dwa warianty wykończenia podłóg na ogrzewanie podłogowe. Można zdecydować się na deski z delikatnym połyskiem bądź wykończone olejowoskiem i szczotkowe. Unikatowe metody wykończenia desek producenta Venifloor znacznie ułatwiają pielęgnację podłogi oraz poprawiają jej odporność na zarysowania i uszkodzenia. Lakier UV z Korundem, jakim pokryte są drewniane deski, zabezpiecza je przed zarysowaniami, zabrudzeniami czy ścieraniem się. Jeżeli chodzi o powłokę olejowaną, jest to dodatkowa warstwa wykończeniowa. Dzięki wykończonym preparatem na bazie olejów i wosku deskom, podłoga będzie łatwa w konserwacji.

Więcej informacji na temat podłóg Venifloor znajdą Państwo na stronie: Venifloor

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny