Podłoga winylowa LVT – montaż, cena, opinie
Winyle kojarzone są głównie ze słuchaniem muzyki, jednak panele winylowe to coraz częściej spotykany sposób wykończenia podłogi. Dlaczego cieszą się taką popularnością? Przedstawiamy najważniejsze cechy podłogi winylowej.
Różnego rodzaju panele cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na uniwersalność, nieduży koszt oraz łatwość montażu. A jak jest w przypadku paneli winylowych? Sprawdźmy cechy i zastosowanie tego typu podłogi.
Co to są panele winylowe? Charakterystyka, wygląd i cena
Panel podłogowy winylowy łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy, które doceniamy, kiedy planujemy położyć nową podłogę w kuchni bądź łazience. Są bowiem wodoszczelne, a także idealnie nadają się do ogrzewania podłogowego. Zawdzięczają to cienkiej budowie, dzięki czemu ciepło bez trudu wydostaje się na zewnątrz. Równie ważny jest efekt wizualny. Do powstania winylowych paneli wykorzystuje się najnowsze technologie, czego efektem jest ich wyjątkowo naturalny wygląd. Możemy znaleźć panele imitujące drewno, ceramikę, beton albo kamień.
Panele winylowe na klik
Popularny system montażu paneli, czyli na klik, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na łatwość montażu. Położenie wykładziny winylowej do łazienki jest znacznie szybsze niż w przypadku innych rodzajów paneli. Umożliwia to niemal błyskawiczną metamorfozę wnętrza, a nawet demontaż i przeniesienie podłogi do innego pomieszczenia. Praktyczna jest również opcja wymiany tylko jednego elementu, który uległ uszkodzeniu w trakcie użytkowania.
Montaż paneli winylowych krok po kroku
Montaż paneli winylowych lepiej zlecić specjalistom, jednak swoją popularność zawdzięczają także temu, że można je położyć samodzielnie. Warunkiem niezwykle ważnym dla paneli winylowych jest równa powierzchnia. Z racji tego, że panele są bardzo cienkie, każda nierówność lub większy ustęp będą wpływały na efekt końcowy.
Nierzadko przed położeniem takiej podłogi konieczna jest betonowa wylewka, która wyrówna powierzchnię. Przygotowanie podłoża to zatem pierwszy krok w przypadku paneli winylowych. Opinie użytkowników są tutaj zgodne: bez solidnego podłoża montaż będzie trudny. Oprócz wylewki panele można położyć na wykładzinie PVC lub na drewnie, jeśli nie ma ono szczelin. Z kolei jeżeli chcemy położyć panele winylowe na płytkach, lepiej wyrównać powierzchnię. W przypadku linoleum czy wykładziny dywanowej konieczne jest pozbycie się starej nawierzchni i wyrównanie podłogi.
Warto też wspomnieć o aklimatyzacji paneli oraz podkładu pod panele w pomieszczeniu docelowym. Producenci zalecają, aby wszystkie materiały znalazły się tam co najmniej 24 godziny, a nawet dwie doby przed rozpoczęciem prac.
Montaż paneli winylowych na klik – krok po kroku
Układanie paneli winylowych na klik należy rozpocząć od ułożenia folii pod panele. Jeśli wcześniej robiliśmy dodatkową wylewkę, najpierw warto zastosować folię polietylenową, która zabezpieczy podłogę przed wilgocią. Ważna jest też warstwa izolacji akustycznej, co przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy w domu piętrowym lub w bloku mamy pod sobą sąsiadów. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie podkład pod panele winylowe. Następnie należy zaplanować układ paneli, uwzględniając takie aspekty, jak padanie światła czy wzór, jaki powstanie na podłodze.
Jak kłaść panele winylowe? Kiedy już przystąpimy do działania, najważniejszy jest pierwszy rząd. Panele, chociaż nie w takim stopniu jak drewno, delikatnie pracują, dlatego lepiej położyć całą podłogę w jeden dzień. Kiedy zakończymy pracę, usuwamy kliny instalacyjne, a następnie mocujemy listwy przypodłogowe.
Zastosowanie podłogi LVT
Głównym atutem paneli winylowych jest ich wodoszczelność, w związku z czym wykorzystuje się je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wykładzina winylowa do łazienki czy panele winylowe do kuchni to coraz częstszy widok. Materiał jest trwały, a wilgoć nie przedostaje się pod panele, więc podłoga winylowa do kuchni to równie dobry pomysł co płytki ceramiczne. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę inne zalety paneli winylowych. Montaż, cena oraz uniwersalność sprawiają, że to bardzo popularne rozwiązanie. Wybór również jest bardzo duży, wystarczy odwiedzić market budowlany, jak np. Castorama. Panele podłogowe do kuchni znajdziemy tam w kolorach różnych gatunków drewna, a także betonu lub kamienia. Gdzie jeszcze stosuje się tego typu podłogę?
Kuchnia
Tutaj wodoszczelność jest niezwykle istotna, jeśli podczas gotowania dojdzie do nieoczekiwanej awarii. Łatwo pozbyć się plam, a niska ścieralność sprawia, że bez obaw możemy przesuwać krzesła przy kuchennym stole. Płytki winylowe do kuchni to sprawdzony i skuteczny wybór.
Łazienka
Panele wodoszczelne do łazienki to świetne rozwiązanie, ale trzeba też podkreślić współgranie z ogrzewaniem podłogowym, które często znajduje się właśnie w łazience. Wykładziny winylowe do łazienki zapewnią odpowiednie przewodnictwo cieplne, dzięki czemu będzie nam przyjemnie stanąć na podłodze bosymi stopami. Zamiast tradycyjnych płytek być może warto więc wybrać panele winylowe do łazienki.
Pomieszczenia użytkowe (restauracje, biura)
Tam, gdzie na co dzień dużo się dzieje, również można zastosować podłogi winylowe. Opinie restauratorów czy właścicieli biur są pozytywne, ponieważ materiał jest trwały, za to znacznie tańszy i łatwy w utrzymaniu czystości. Panele dają też możliwość szybkiego odświeżenia wnętrza poprzez szybką wymianę podłoża.
Opinie na temat paneli winylowych
Choć dla wielu z nas panele winylowe to nowość, od lat są wykorzystywane zarówno w domach, jak i przestrzeniach użytkowych. Panele podłogowe winylowe mają pozytywne opinie, zwłaszcza tam, gdzie zastosowano materiały odpowiedniej jakości. Możemy bowiem spotkać bardzo tanie, choć niekoniecznie trwałe panele, jak i solidne modele uznanych marek, jak chociażby francuskiego producenta Gerflor. Opinie na temat produktów tej marki są niemal jednoznacznie pozytywne. Zadając zatem pytanie panele winylowe – czy warto, odpowiedź, jaką usłyszymy, zazwyczaj będzie twierdząca. To uniwersalne, a przy tym niewygórowane finansowo rozwiązanie dla domu czy biura.
Zalety podłóg winylowych
Panele LVT to nowa jakość na rynku podłóg. Cechują się większą wytrzymałością niż modele, których używano jeszcze dekadę temu. Innowacyjna jest wodoszczelność, która umożliwia kładzenie paneli także w kuchni bądź w łazience. Jakie są więc najważniejsze zalety podłóg winylowych?
- wodoszczelność,
- trwałość,
- realistyczny wygląd imitujący drewno, kamień, beton,
- łatwość montażu,
- możliwość zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym,
- atrakcyjna cena,
- możliwość wymiany pojedynczych elementów,
- odporność na zarysowania.
Podsumowując, to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się dosłownie wszędzie. Stosuje się nawet panel winylowy na ścianę, dzięki czemu można skomponować wykończenie łazienki nie tylko na podłodze. Bogatą ofertę paneli winylowych znajdziecie na stronie Bricoman.pl.
artykuł sponsorowany