Podłoga winylowa z rdzeniem mineralnym! Dlaczego warto się nią zainteresować
Do niedawna rynek pokryć podłogowych podzielony był pomiędzy drewno, płytki ceramiczne oraz popularne panele. Klient w zasadzie nie miał innego wyboru. Aż do teraz, kiedy rynek zaczęły podbijać podłogi winylowe.
Aby zrozumieć fenomen popularności podłóg winylowych należy przyjrzeć się „klasycznym” pokryciom podłogowym. Drewno, synonim prawdziwej podłogi. Naturalne, niepowtarzalne oraz ciepłe i miłe w dotyku. Piękne, ale wymagające specjalnego traktowania. Sam montaż to zadanie dla dobrego fachowca. Dodatkowo, okresowo należy przeprowadzać skomplikowaną i kosztowną konserwację. Nie jest też najlepszym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe, drewno jest izolatorem i posiada wysoki opór cieplny. Jeśli już zainstalujemy drewnianą podłogę nad instalacją ogrzewania podłogowego, nasze rachunki za energię będą sporo wyższe. Największą jednak wadą drewna jest jego podatność na uszkodzenia mechaniczne. Każdy rodzic wie jakim koszmarem jest utrzymanie podłogi drewnianej w dobrym stanie, kiedy po domu biega parolatek. Podłoga drewniana to też spory wydatek na samym początku, przyzwoitej jakości podłoga drewniana to koszt powyżej 180 zł za m2. Górnej granicy praktycznie nie ma.
Panele, czyli wersja ekonomiczna
Sporo tańszą alternatywą okazały się panele laminowane, często nazywane po prostu panelami lub panelami podłogowymi. Łatwe i szybkie w montażu, dostępne w każdym sklepie w wielu wzorach zdobyły rzesze zwolenników. Niestety dość szybko użytkownik zauważy ich poważne wady. Przede wszystkim najbardziej dokuczliwą wadą paneli jest głuchy pogłos, który powstaje podczas chodzenia. Aby wyciszyć panele podłogowe należy zastosować odpowiedni podkład, najlepszymi podkładami do wyciszenia są podkłady poliuretanowo-mineralne. Panele laminowane są też wrażliwe na wilgoć. Musimy o tym pamiętać już w momencie instalacji, stosując podkład z paroizolacją. W trakcie użytkowania, wylanie nawet niewielkiej ilości wody spowoduje widoczne deformacje, których już nie naprawimy. Staje się to uciążliwe, szczególnie gdy musimy o tym pamiętać nawet w trakcie codziennego mycia, a częste mycie jest wskazane, ponieważ panele są elektrostatyczne i szybką gromadzą kurz.
Pochodną wrażliwości na wodę paneli oraz sposobu ich montażu jest konieczność stosowania tzw. dylatacji. Podczas montażu musimy pozostawić 12-15 mm przerwy przy każdej ścianie, aby umożliwić panelom rozprężanie się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Wiąże się z tym również konieczność przerywania profilami dylatacyjnymi powierzchni podłogi, w każdym otworze drzwiowym. Pomimo możliwości idealnego dopasowania kolorystycznego profilu do podłogi, zawsze stanowić on będzie widoczny element podłogi. Panele, inaczej od drewna, są również zimne w dotyku.
Twardy orzech do…
Oczywiście wodoodporne, łatwe do utrzymania w czystości są płytki ceramiczne. Płytki, do niedawna, były niezastąpione w kuchni i łazience, miały też swoich zwolenników w salonie. Doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ doskonale przewodzą ciepło choć same są zimne w dotyku. Instalacja płytek to jednak poważna inwestycja, wymaga doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Płytki cenione są za trwałość, montując je godzimy się z trudnością w ich wymianie na bardzo wiele lat. Jeśli jednak zapragniemy zmienić coś w swoim otoczeniu to czeka nas problematyczne skuwanie i towarzyszący temu doskwierający bałagan.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt użytkowy płytek ceramicznych – ich twarda powierzchnia. Chroni przez zarysowaniem, ale upadek na nie może być bardzo bolesny. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy w koło biega nasza latorośl.
Czy LVT to winyl?
I w tym miejscu, kilka lat temu, pojawiają się panele winylowe – LVT (Luxury Vinyl Tiles). Wodoodporne, odporne na uderzenia, trwałe, ciche, a do tego ciepłe i miłe w dotyku. LVT zbudowane są z wielu warstw PVC, pokryte warstwą winylu i lakierem poliuretanowym chroniącym przed promieniami UV. W sklepach znajdziemy dwa typy LVT, tzw. DryBack – podłoga tylko do klejenia, cienkie panele przyklejane na idealnie równą powierzchnię stanowią świetne rozwiązanie do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń. Świetnie sprawdzają się w hotelach czy restauracjach. Panele DryBack wymagają ręki specjalisty przy tradycyjnym montażu na klej. Choć i na to znaleziono rozwiązanie w postaci specjalnych podkładów z warstwą kleju – umożliwia to samodzielny montaż podłogi klejonej (np. podkład Fastlay marki Arbiton).
Drugim typem są panele układane w systemie pływającym na „Click”. Umożliwiają to wyfrezowane w panelach zamki, podobne do tych stosowanych w panelach laminowanych. To rozwiązanie stosowane jest częściej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Początkowo LVT utożsamiane były z owianymi złą sławą wykładzinami winylowymi, ale każdy kto miał styczność z LVT wie, że jakość ich wykonania daleko przewyższa wykładziny. Niejednokrotnie chodząc w miejscach publicznych po podłogach wyglądających na drewniane, faktycznie patrzymy na panele winylowe. Rosnąca popularność podłóg winylowych wynika również z świetnych właściwości przewodzenia ciepła, co powoduje, że jest to bardzo efektywne rozwiązanie do ogrzewania podłogowego. Straty energii przy podłogach LVT są znikome, co z nawiązką rekompensuje, wyższą niż paneli, cenę półkową tej podłogi. Nieklejone podłogi winylowe posiadają właściwie jedną zauważalną wadę. LVT pod wpływem temperatury zmienia nieznacznie swoje wymiary, mówimy w tym przypadku o niskiej stabilności wymiarów. Cecha ta powoduje, że nie rekomenduje się układania paneli LVT w pomieszczeniach nasłonecznionych lub narażonych na zmiany temperatur.
Tajemnica tkwi w mineralnym rdzeniu
W ubiegłym roku na rynku pojawił się nowy typ podłogi winylowej – podłogi winylowe ze sztywnym rdzeniem mineralnym (zobacz na arbiton.com). W tym przypadku warstwy PVC zostały zamienione mieszanką naturalnych minerałów skalnych z polimerami. Mówi się, że ta podłoga jest piękna jak drewno, praktyczna jak płytki ceramiczne. Dzięki wyjątkowo wiernie oddającym naturę dekorom, jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego drewna. Technologia wykonania pozwala również na wykonanie realistycznej struktury. Podobnie jak podłogi drewniane są ciepłe i miłe w dotyku. Dodatkowo podłoga z paneli winylowych z rdzeniem mineralny jest dużo cichsza od paneli laminowanych. Rdzeń mineralny podobnie jak płytki nie wchłania wody, nie deformuje się pod wpływem wilgoci, jest w 100% wodoodporny. Częste mycie, rozlane napoje, a nawet awaria pralki nie uszkodzi paneli. Można więc bez obaw połączyć podłogę w kuchni z pozostałą częścią domu. Minerały sprawiają również, że podłoga nabiera wyjątkowej trwałości. Pomimo niewielkiej grubości paneli, zamki w podłogach są bardzo wytrzymałe, a warstwa wierzchnia jest odporna na ścieranie, dzięki czemu podłoga będzie piękna przez długie lata. Niewielka grubość paneli winylowych pozwala na ich montaż na istniejących posadzkach jak płytki ceramiczne. To otwiera nam możliwości szybkiej renowacji i zmiany wyglądu otoczenia bez kosztowych i czasochłonnych prac związanych z demontażem.
Wysoka gęstość rdzenia powoduje, że materiał posiada bardzo niski opór cieplny. Dlatego pozwala na efektywne wykorzystanie energii ogrzewania podłogowego, a co za tym idzie realne oszczędności w domowym budżecie. W podłogach nowego typu wyeliminowano również największą wadę paneli LVT. Minerały zawarte w rdzeniu to wysoka stabilność wymiarów, wysokie temperatury nie są więc zagrożeniem dla tego typu podłogi. Można zastosować podłogę tego typu nawet w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach.
Jednolita przestrzeń w domu
Stabilność wymiarów skutkuje również bardzo ważną dla architektów cechą, można połączyć jedną podłogą różne pomieszczenia bez konieczności stosowania profili dylatacyjnych w drzwiach. Najlepsze podłogi to nawet 200 m2 bez dodatkowej dylatacji (zobacz na arbiton.com), co sprawia, że nowoczesna, otwarta kuchnia, połączona z salonem i przedpokojem stworzy zachwycającą przestronnością przestrzeń. Podłoga tego typu przygotowana jest również do szybkiego montażu. Łatwe cięcie, które nie wymaga specjalistycznych narzędzi, możliwość stosowania paneli na standardowo przygotowanej posadzce i nowoczesne rozwiązania zamków, sprawiają, że układanie tej podłogi jest przyjemnością. Wadą tego rodzaju podłóg jest wciąż ich mała dostępność. Paneli z rdzeniem mineralnym nie spotkamy w najpopularniejszych, dużych marketach budowlanych. Musimy ich poszukać w sklepach specjalistycznych, choć zdarzają się również hale popularnej Mrówki, które szybko zauważyły potencjał nowego typu paneli.
Planując remont i ułożenie nowej podłogi warto zastanowić się nad jakimi cechami użytkowymi najbardziej nam zależy i świadomie porównać wszystkie dostępne opcje. Nowe technologie, jak panele winylowe z rdzeniem mineralnym to ciekawa i warto rozważenia alternatywa dla tradycyjnych pokryć podłogowych.
artykuł sponsorowany