Podłogi drewniane i deski podłogowe – rodzaje i opinie

Deski drewniane – podział ze względu na rodzaj drewna

Deski na podłogę z drewna powstają zazwyczaj z jednego rodzaju drewna. Do produkcji drewnianych desek wykorzystuje się drzewa takie, jak:

 • liściaste – jesion, dąb, brzoza, buk
 • iglaste – modrzew, sosna, świerk
 • egzotyczne – merbau, palisander, iroko, bambus, badi, wenge, jatoba

Poszczególne rodzaje drzew będą się od siebie różnić nie tylko właściwościami i wyglądem, ale też pochodzeniem. Ze względu właśnie na nie, drzewo można stosować w zupełnie różnych miejscach oraz uzyskać dzięki niemu przepiękny wygląd swojej podłogi. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj drewna, koniecznie poczytaj o jego właściwościach.

Parkiet drewniany, czyli stawiamy na tradycję

Jest to jedna z najbardziej popularnych podłóg z drewna. Parkiet powinno się układać z deszczułek w rozmiarze od 25 do 60 centymetrów. Oczywiście, deski drewniane można układać w różnorodny sposób tak, by utworzyły parkiet:

 • tradycyjny (jeden i ten sam gatunek drewna, układany np. w jodełkę)
 • dekoracyjny (różne gatunki drewna, o różnych kształtach i barwach)
 • lamelowy (gładkie krawędzie deszczułek, układanych na styk)

Parkiet drewniany możesz ułożyć chociażby na płytach drewnopochodnych, deskach lub podłożu mineralnym (takim, jak beton). Oprócz parkietu, możesz postawić na jego uproszczoną wersję – mianowicie, mozaikę z małych deszczułek. Mozaikę nakleja się na siatkę albo papier. Może być ona różnorodna, dzięki połączeniu np. kilku rodzajów drewna.

Deski na podłogę w domu

Produkuje się je z litego drewna, ale też drewna klejonego. Deski mają krawędzie przystosowane do łączenia (wpust-wypust) lub całkiem gładkie. Dzięki temu, podłogi drewniane są szczelne i nie odkształcają się. Możesz je także zamocować na gwoździe. Tego rodzaju deski na podłogę układa się na gładzi gipsowej i cementowej lub na betonie (za pomocą kleju).

Jeżeli posiadasz wyjątkowo duże pomieszczenie, możesz dobrać do niego deski o długości, która nie będzie zmuszała do sztukowania ich (ściana-ściana). Jeśli jednak będziesz musiał je sztukować, dokup deski drewniane nie większe od szerokości i długości 1/3 remontowanego pokoju. Połączenia na takiej podłodze nie mogą tworzyć jednej tylko linii. Powinno się zatem położyć podłogę na tzw. mijankę (np. Barlinek 6WG000004 dąb bielony, cena ok. 120 zł / m2).

Polecane produkty do pielęgnacji parkietu

Nie tylko deski podłogowe... a może panele podłogowe drewniane?

Panele podłogowe są najczęściej utworzone z 3 warstw drewna, będących ze sobą sklejone. Nawierzchnią jest drewno wysokiej jakości, warstwą środkową listewki, a warstwą spodnią drewno gorszej jakości (jak fornir świerkowy). Panele podłogowe najczęściej mają długość od 40 do nawet 250 cm. Ich szerokość oscyluje średnio między 13, a 21 cm. Można je łatwo zamontować, więc cieszą się ogromną popularnością. Nie trzeba dużej wiedzy i doświadczenia, by położyć tego typu podłogi drewniane. Nie musisz ich też lakierować.

Panele można albo położyć na klej, albo metodą na zatrzask. Jedna i druga metoda pozwoli na uzyskanie trwałej i wysokiej jakości podłogi. Jednak, sposób na zatrzask będzie znacznie szybszy i łatwiejszy. Poza tym, w razie uszkodzenia, taki panel łatwo można wymienić na nową sztukę. A może chcesz się przeprowadzić i przenieść posadzkę w nowe miejsce? Nie ma problemu! I to właśnie jest duży plus posiadania paneli podłogowych. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem podłóg drewnianych.

Podłoga drewniana w nowoczesnej sypialni, a także podłogi drewniane, podłoga z drewna oraz cennik
Jakie podłogi drewniane wybrać, czyli podłoga z drewna, rodzaje drewna i cena

Podłoga z drewna – drewno elementem aranżacji wnętrza

Drewniana kostka podłogowa

Jeżeli chcesz z drewnianych desek ułożyć kostkę podłogową, powinieneś wykorzystać w tym celu możliwie twarde drewno. Idealne będą przycięte elementy z bali, ścięte prostopadle do ich długości – tak, by widoczne było usłojenie). Możesz wybierać między:

 • jesionem,
 • bukiem,
 • dębem (bardzo modny jest zwłaszcza dąb bielony).

Kostkę podłogową łączy się podobnie, jak mozaikę – a więc, w płyty. Następnie, nakleja się je na termoplastyczną siatkę i mocuje do podłoża klejem do parkietów. Kiedy już uda się ułożyć całość, należy zerwać siatkę.

W jaki sposób zabezpieczyć podłogi naturalne?

Drewno najczęściej zabezpiecza się olejowaniem albo lakierowaniem. Zanim wybierzesz jakikolwiek rodzaj zabezpieczenia podłogi zastanów się nad tym, jak często podłoga będzie eksploatowana. Gdy będzie używana dość często, lepiej postaw na olejowanie. To zdecydowanie rozsądniejsze rozwiązanie, zwłaszcza że na podłodze na pewno nie zostanie śladów ewentualnych napraw – po lakierze niestety, ale mogą takowe zostać. Decydując się na olej, wystarczy nałożyć go i wnika on w wierzchnią część drewna, zamykając jednocześnie jego pory. Taki zabieg zabezpiecza drewno przed zanieczyszczeniami i wilgocią.

Możesz zdecydować się także na woskowanie podłogi. Kładzie się wówczas na powierzchnię wosk podłogowy, zabezpieczający drewno przed różnymi uszkodzeniami z zewnątrz. Jakiejkolwiek metody nie przyjmiesz, zawsze powinieneś regularnie odświeżać podłogi. Stosuj w tym celu wysokiej jakości, sprawdzonych preparatów do podłóg drewnianych. Nie używaj też zbyt dużej ilości wody na drewno, ponieważ możesz je w ten sposób uszkodzić.

Ceny podłóg drewnianych – ile kosztują podłogi drewniane?

Cena drewnianej podłogi zależeć będzie głównie od tego, na jakie drewno się zdecydujesz. Niektóre drewno jest bowiem tańsze, a inne bardzo drogie (jak np. drewno egzotyczne, które bywa kilkukrotnie droższe niż chociażby dąb). Oprócz tego, na koszta wpływa też sposób ułożenia drewna i wykończenie całej podłogi. Możemy oszacować, ile kosztować będzie podłoga w wersji najtańszej i najdroższej – zależnie od rodzaju drewnianej podłogi i użytego do niej drewna:

 • Tradycyjny parkiet – od 35 zł / m2 (dąb) do 250 zł / m2 (padouk)
 • Parkiet mozaikowy – od 12 zł / m2 (dąb) do 80 zł / m2 (orzech amerykański)
 • Parkiet warstwowy / panele podłogowe – od 45 zł /m2 (dąb lakierowany) do 145 / m2 (orzech amerykański lakierowany, np. producenta Barlinek)
 • Listwy przypodłogowe – w zależności od kształtu i rodzaju drewna, kosztują ok. 10-50 zł / m2

Rzecz jasna, podłogi drewniane to nie wszystko. Oprócz kosztów za drewno musisz też pamiętać o pieniążkach, które trzeba będzie wydać na parkietową chemię – lakier, bejcę, grunt i wszystkie inne materiały. Jeżeli nie znasz się na rzeczy, powierz zadanie fachowcowi. On będzie najlepiej wiedział, które produkty sprawdzą się przy układaniu podłogi z drewna. Gdy nie będziesz układał drewnianej podłogi sam, doliczyć musisz również koszty robocizny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny