Podmurówka pod ogrodzenie – czy naprawdę jest konieczna?

Podmurówka pod ogrodzenie panelowe lub pod ogrodzenie z siatki nie jest konieczna. Równie dobrze możesz zaczepić ogrodzenie o metalowe słupki i zostawić wolny dół. Wiele osób jednak decyduje się na jej założenie. Dlaczego?

Po pierwsze ze względów estetycznych – i płoty betonowe, i drewniane, i gięte najlepiej wyglądają właśnie na podmurówce, zwłaszcza jeśli jest wyłożona na przykład kamieniem ozdobnym. Ponadto podmurówka sprawdzi się w przypadku właścicieli psów – nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają podkopywać się pod płotem i uciekać, a dobrze zrobiony fundament temu zapobiegnie. Zrobienie solidnej podmurówki jest konieczne także w przypadku ogrodzenia na niejednorodnym podłożu lub piasku – będzie idealnym stabilizatorem dla płotu. Ponadto podmurówka zapobiega przerastaniu roślin w ogrodzenie i do twojego ogrodu. A ponieważ izoluje ogrodzenie od podłoża, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo niszczenia ogrodzenia, sprawiając, że jest bardziej trwałe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.

Podmurówka pod ogrodzenie – rodzaje

W wielu sklepach znajdują się gotowe podmurówki, dlatego ich montaż i zastosowanie jest szybkie i niekłopotliwe. Wyróżnia się dwa rodzaje: podmurówka betonowa, tak zwana ława i bloczki betonowe. Oba nadają się zarówno pod ogrodzenie z siatki, jak i betonowe z drewnianymi czy metalowymi przęsłami, jednak wybór jednego z nich determinuje wybór słupków.

Betonowa ława to rozwiązanie umożliwiające wybór zarówno słupków betonowych, jak i metalowych. Ten pierwszy przypadek wykorzystywany jest częściej – wtedy podmurówka betonowa i słupki tworzą całość w kształcie litery U. To niezwykle oryginalne rozwiązanie, świetnie wygląda, jeśli podmurówka i słupki są wykończone tynkiem ozdobnym lub tym samym rodzajem elewacji co dom. Gotowe elementy betonowe wymagają zastosowania słupków metalowych przeznaczonych do zalania betonem. To lepsze rozwiązanie pod ogrodzenie z siatki, raczej nie sprawdzi się pod płoty betonowe.

Ogrodzenie z podmurówką oraz podmurówka pod ogrodzenie panelowe lub pod ogrodzenie z siatki oraz cena podmurówki
Podmurówka pod ogrodzenie - rodzaje, cena, wykonanie krok po kroku

Jeśli marzy ci się okazały płot z podmurówką wyłożoną kamieniem lub zrobioną z cegieł z ozdobną zaprawą i bardzo bogato rzeźbione przęsła, niestety musisz także zrobić fundamenty. Takie ogrodzenie jest ciężkie (ciężar przęsła może być zbliżony do ciężaru bram garażowych), a zwykła betonowa podmurówka pod ogrodzenie panelowe może sobie po prostu nie poradzić, zwłaszcza w czasie, gdy ziemia przemarza i zwiększa swoją objętość. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem ogrodzeń?

Zobacz aktualne promocje w internecie

Koszt podmurówki pod ogrodzenie

Gotowe podmurówki – czy to bloczki, czy ławę betonową – znajdziesz w każdym sklepie typu dom i ogród. Koszt podmurówki pod ogrodzenie trudno jest oszacować, bowiem ceny są zależne od bardzo wielu czynników. W zasadzie ławy betonowe zazwyczaj mają 250 cm długości, możesz kupić je za 19 złotych za sztukę. Jeśli interesuje cię nieco bardziej trwałe rozwiązanie, na przykład ogrodzenie Joniec, za jedną ławę betonową o długości 250 cm przyjdzie ci zapłacić około 40 zł, za krótszą – 200 cm około 30 zł.

Cena podmurówki to także cena elementów łączących i słupków. Ławy i bloczki betonowe łączone są na sucho za pomocą specjalnych łączników, których koszt wynosi około 12 zł za sztukę. Przyjmijmy więc, że chcesz ogrodzić jeden bok działki o długości 40 m, potrzebne będzie 20 prefabrykowanych podmurówek i 21 łączników. Daje to kwotę rzędu 1052 zł za jeden bok. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt słupków – ceny słupków metalowych ocynkowanych lub malowanych proszkowo zaczynają się od 25 zł za sztukę – to dodatkowe 500 zł. Cena podmurówki może być wyższa, jeśli zdecydujesz się na słupki betonowe. Należy także pamiętać o tym, że podmurówkę należy jeszcze wykończyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tanich ogrodzeniach domu?

Podmurówka betonowa prefabrykowana – wykonanie

Wykonanie podmurówki betonowej, zwłaszcza z gotowych elementów jest bardzo proste. O wiele prostsze niż samodzielne wylewanie betonu. Wszystko robi się na sucho – elementy łączy się specjalnymi łącznikami, a wykopy i fundamenty wykonuje się wyłącznie w miejscach umieszczenia słupków. Dzięki nim całe ogrodzenie będzie o wiele bardziej stabilne. Nie ma potrzeby wylewania fundamentów ani wkopywania się w ziemię, jeśli słupki będą solidnie wykonane, całość będzie bardzo trwała.

Długość elementów podmurówki jest dopasowana do gotowych przęseł sprzedawanych w sklepach. Jeśli chcesz mieć nieco bardziej nieszablonowe ogrodzenie lub mieć przęsła o nieregularnych wymiarach, konieczne jest zrobienie podmurówki samodzielnie lub kupno gotowych elementów na zamówienie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze metalowego ogrodzenia domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny