Bateria podokienna - rodzaje

Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze, iż bateria kuchenna podokienna jest skonstruowana w taki sposób, aby jej montaż był możliwy w pobliżu okna. Pewnie zadajemy sobie pytanie, czym musi się ona wyróżniać na tle innych baterii. Przede wszystkim jej konstrukcja nie może utrudniać dostępu do okna, czy nawet samego parapetu. Dzięki zastosowaniu konkretnych systemów możliwe jest ich szybkie złożenie, co pozwoli nie tylko na otworzenie okna, ale również jego swobodne umycie czy też wykonanie wielu innych czynności.

Jeżeli interesują nas dostępne rodzaje baterii kuchennych, to pod tym względem wymieniamy podział kranów ze względu na zastosowaną konstrukcję:

  • Bateria z wyciąganą wylewką - tego rodzaje baterii pozwalają na wyciągnięcie ich w całości z miejsca, w którym zostały one zamontowane. Możemy je z powodzeniem schować do zlewozmywaka bądź odłożyć na blat. Bateria z wyciąganą wylewką wyposażone są w specjalną blokadę, którą należy zwolnić, aby móc wyciągnąć z blatu lub tynku cały korpus. Istotne jest, aby wyróżniały się one odpowiednio luźnymi wężami przyłączeniowymi.
  • Baterie chowane w blat - montaż takiej baterii wymaga od nas koniecznie zadbania o obecność specjalnej komory w blacie, w którą będzie chowana pionowa część kranu. Taka komora musi być odpowiednio wymierzona, ponieważ w innym przypadku nie będziemy mogli schować baterii, tak aby móc otworzyć z powodzeniem całe okno. Oczywiście baterie podokienne chowane w blat nie muszą być kamuflowane całkowicie. Bez problemu możemy redukować wysokość kranu do pożądanej wysokości. Dzięki temu będzie nam łatwiej opłukać niektóre produkty spożywcze.
  • Bateria podokienna łamana - bateria łamana nazywana jest również jako bateria zlewozmywakowa składana. Tego rodzaje baterii wyposażone są w specjalny mechanizm, który umożliwia złożenie wylewki i położenie jej na blacie. Najczęściej mechanizm pozwala, aby składana bateria zlewozmywakowa była możliwa do obrócenia na bok lub w przód/tył. Jednak przy wyborze tego typu kranu, okno nie może znajdować się na wysokości blatu kuchennego. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bateriach kuchennych.

Bateria zlewozmywakowa - porady zakupowe

Mając na uwadze to, z jakimi rodzajami baterii podokiennych mamy do czynienia, warto zastanowić się jeszcze nad dokładnym sposobem montażu, który musi być zaplanowany odpowiednio wcześniej. Pod tym względem możemy wyróżnić kran podokienny naścienny, jak i również montowany w blacie. Pierwszy typ baterii montujemy w czasie wykańczania kuchni. Wymaga to również wcześniejszego rozplanowania, gdzie dokładnie chcemy umieścić kran. Dodatkowo późniejsze wprowadzanie poprawek lub zmian może okazać się dość kłopotliwe.

Jeżeli mamy do czynienia już z wyremontowaną kuchnią, która jest przeznaczona jedynie do urządzenia, to warto zdecydować się w kran montowany w blacie. Lokalizacja baterii podokiennej będzie dużo bardziej elastyczna. Ponadto montaż kranu nie wymaga kucia kafelek i tynku. Wystarczy jedynie wykonać odpowiednie otwory w blacie. W sytuacji, gdy dopiero zamierzamy wykończyć swoje mieszkanie, warto tego typu kwestie skonsultować z architektem wnętrz. Wtedy przynajmniej będzie nam łatwiej podjąć właściwą decyzję, która nie będzie niosła za sobą negatywnych konsekwencji.

Kobieta zmywająca przy zlewozmywaku pod oknem, a także bateria kuchenna podokienna i rodzaje
Jaka bateria kuchenna podokienna będzie najlepsza, czyli rodzaje, ceny i opinie

Najmodniejsze baterie kuchenne - sprawdź promocje

Problem umieszczenia baterii pod oknem może rozwiązać kompatybilny zlewozmywak, który posiada dopasowany kran w komplecie. Producenci takich zlewozmywaków oferują baterie chowane w zlewie. Dzięki temu nie musimy się martwić o montaż kranu w blacie lub na ścianie. Warto dodać, że tego typu bateria kuchenna podokienna bez żadnych trudności umożliwia otworzenie okna. Dodatkowym ułatwieniem jest kamuflaż całego zlewu, poprzez przykrycie go deską lub szklaną przesłoną. W ten sposób zyskujemy dodatkową powierzchnię blatu roboczego. Jednocześnie podczas mycia okien ani bateria podokienna, ani sam zlew nie stanowią żadnej przeszkody.

Jak widać, możliwości zakupu konkretnej baterii podokiennej, jak i również sposobu jej montażu jest na tyle dużo, iż z powodzeniem znajdziemy rozwiązanie spełniające nasze potrzeby. Gdy tylko okaże się, że mamy jakiekolwiek problemy związane z dokonaniem ostatecznego wyboru, dobrze jest skonsultować się z fachowcami zajmującymi się montażem baterii. Ponieważ dokonają oni dokładnych pomiarów, dzięki czemu unikniemy jakichkolwiek błędów zakupowych.

Bateria kuchenna podokienna - ceny i opinie

Bateria podokienna jest doskonałym rozwiązaniem na umieszczenie zlewu w pobliżu okna, bez obaw o jego swobodne otwieranie. Jeżeli jeszcze jednak wahamy się nad skorzystaniem z tej możliwości, dobrze jest zorientować się, w jakich cenach dostępne są poszczególne modele baterii podokiennych. W poniższym zestawieniu znajdują się przede wszystkim baterie wyprodukowane przez znane marki.

Przykładowe ceny i opinie dla baterii podokiennych popularnych marek

Nazwa produktu

Cena

Bateria kuchenna podokienna łamana Franke Cascada Window

Cena od 790,29 zł - bardzo dobre opinie

Bateria zlewozmywakowa łamana Franke Neptune Style Window Chrom

Cena od 742,00 zł - bardzo dobre opinie

Bateria kuchenna składana Franke ONO stal szlachetna

Cena od 3499,00 zł

Baterie chowane w blat Franke Active Window Pull-Out Chrom

1589,00 zł

Baterie chowane w blat Blanco Eloscope-F II

1626,96 zł

Bateria kuchenna składana Blano Laressa-F chrom, dźwignia z prawej strony

755,99 zł

Bateria z wyciąganą wylewką Blanco Periscope-S-F II chrom

1756,00 zł

Bateria z wyciąganą wylewką Blanco LINUS-S-F w kolorze stali

1559,25 zł

Grohe Eurosmart Cosmopolitan bateria kuchenna Chrom

749,00 zł

Grohe Conectto jednouchwytowa bateria kuchenna

964,00

Grohe Eurodisc Cosmopolitan bateria zlewozmywakowa obrotowa wylewka

1099,00 zł

Grohe Eurostyle Cosmopolitan Bateria kuchenna podokienna

926,00 zł

Kludi Bingo Star Bajonett bateria kuchenna podokienna

941,00 zł

Kludi L-ine jednouchwytowa kuchenna Bajonett chrom

914,00 zł

Kludi Bingo Star kuchenna Bajonett stal szlachetna

1431,00 zł

Kludi MX Jednouchwytowa bateria kuchenna Bajonett chrom

944,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny