Pożyczka - jakie dokumenty?

Po pierwsze: dobra oferta

Żadna firma pożyczkowa nie przyzna się nigdy do posiadania słabej oferty pożyczkowej – po prostu – każda zawsze będzie się zarzekać, że ich oferta jest najlepsza i niepowtarzalna, że drugiej takiej nie znajdziesz nigdzie. Ilość firm pożyczkowych, które działają dzisiaj na rynku, przeczy tej tezie, sugerując coś dokładnie odwrotnego. Można się zresztą przekonać o tym samodzielnie,  wchodząc na pierwszą lepszą stronę z wyszukiwarką ofert czy z porównywarką zgodnie z naszymi oczekiwaniami względem wziętego finansowania. Jedną z lepszych jest Procredit.pl i w sumie strony tego typu są wskazane jako pomoc przy wyborze, jeśli nie do końca orientujemy się w sprawach finansowych czy w samych pożyczkach. Warto jednak wybierać do przeglądania ofert takie witryny,  które udostępniają również inne informacje, na przykład obliczają dokładnie koszta całkowite pożyczki – jeden z głównych parametrów, na jakie należy zwracać uwagę.

Klarowność oferty

Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę nas jako konsumentów, jest atrakcyjna oferta, a więc zawierająca w nazwie hasło „darmowa” lub „odsetki zero procent”. Każda z nich jednak może mieć jakieś inne, ukryte koszty, ponieważ brak odsetek nie jest równoznaczny na przykład brakowi prowizji czy opłat przygotowawczych lub marży, które wliczają się w ogóle RRSO. Dopiero zapis o RRSO równym zero procent powinien dać nam pewność, że oferta faktycznie jest warta waszej uwagi. W ofercie ważna będzie również wysokość raty, jeśli bierzemy pod uwagę pożyczkę ratalną, czas, jaki mamy na spłatę zadłużenia oraz wszystkie inne opłaty, jakie są związane z tego rodzaju umową.

Jasno sformułowana umowa

To, w jaki sposób jest sporządzona umowa, również jest szalenie ważne, przede wszystkim oznacza rzetelną firmę, która dba swoich klientów i nie jest zwyczajnym lichwiarzem, chcącym  swoich klientów ogołocić z jak największej ilości pieniędzy. Jeśli nie rozumiesz jakiś punktów, zawsze pytaj o nie i proś o dokładne wyjaśnienie. Jeśli nie masz możliwości skonsultowania się z przedstawicielem danej placówki, skorzystaj z porady prawnika, który podpowie, jakie punkty mogą budzić wasze zastrzeżenia co do zasadności oraz okazyjności podpisywanej umowy. Dopytywanie się o najważniejsze kwestie i zapisy w umowie jest bardzo ważne i absolutnie nie powinno się sugerować faktem, że możesz wyjść na ignoranta czy człowieka z przypadku. Jeśli nim faktycznie jesteś i nie znasz się na sprawie, nie udawaj – to czasem może mieć przeciwny i  bardzo pozytywny skutek. Jeśli firma będzie rzetelna, z pewnością ci pomoże. W umowie znajdziesz również wszystkie zapisy związane z karami umownymi za niezapłacenie zobowiązania w terminie, wysokość kar umownych, na które musisz się zgodzić. Czytaj uważnie głównie to, co jest zapisane drobnym druczkiem, tam bowiem znajdziesz te najbardziej kontrowersyjne wpisy.

Zanim podpiszesz, sprawdź firmę

Na rynku można dzisiaj znaleźć całą masę różnorodnych firm pożyczkowych, które oferują swoim klientom czasem naprawdę interesujące propozycje. Zanim jednak rzucimy się do podpisywania umów oraz szastania swoimi danymi osobowymi – w dodatku wrażliwymi – zastanówmy się i sprawdźmy, z kim faktycznie mamy do czynienia. Każda firma powinna udostępnić dla wszystkich numer NIP oraz REGON swojej firmy, po której może ona zostać sprawdzona w KRS-ie lub w CEIDG, jeśli jest jednoosobową działalnością gospodarczą. Jeśli tak jest w rzeczywistości, taki fakt powinien zacząć nas mocno zastanawiać. Jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane, na przykład na stronie internetowej nie znajdziesz informacji o samej firmie i nie są podane odpowiednie, bazowe dane o jej istnieniu, nie zaprzątaj sobie nią głowy – nawet, jeśli tak dobrej oferty nie widziałeś nigdzie indzie, ponieważ może to być zwykłe oszustwo lub  podstawiona przez hackerów strona, mająca sprawić, że pozbędziesz się na  jej korzyść nieco swojej gotówki. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych firm takich jak vivus czy lendon za pośrednictwem procredit.pl.

Sprawdź, czy cię stać

Jedną z bardzo ważnych i jednocześnie bardzo często pomijanych kwestii przy wyborze odpowiedniej oferty pożyczkowej dla siebie jest brak wiedzy o tym, czy stać nas na takie zobowiązanie, jakie chcemy zaciągnąć. Tutaj pojawia się równie często kwestia celów, w jakich zaciągamy zobowiązanie oraz ich stosowności. Jeśli masz stałe, względnie dobre zarobki oraz nie pracujesz w systemie zleceniowym czy umowy  o dzieło, gdzie musisz troszczyć się pozyskiwanie nowych klientów, wzięcie pożyczki nie jest złym pomysłem – będzie bowiem pracowało na korzyść naszej zdolności kredytowej na przyszłość, jeśli będziemy chcieli podjąć się zaciągnięcia jakiegoś poważniejszego zadłużenia na przykład na większy cel. Jeśli jednak nie jesteś przekonany co do tego, jak spłacisz nawet kilkaset złotych, powinieneś się dobrze i to dwa razy zastanowić, zanim zaczniesz robić cokolwiek. Jeśli powodem, dla którego zaciągasz zobowiązanie, jest dług, który musisz spłacić lub inna, przeterminowana już chwilówka, możesz wpaść jedynie w spore tarapaty finansowe, gdyż szansa na spłacenie czy tego, czy innego zobowiązania jest w zasadzie zerowa – o tym trzeba zawsze pamiętać.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny