Gigantyczne podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych

To jak bardzo odczujesz wprowadzone zmiany, zależy od tego, do czego go używasz gazu. Użytkownicy taryfy W-1.1, czyli tzw. „kuchenkowicze”, wykorzystujący gaz jedynie do gotowania, zapłacą średnio o 41%, czyli 9 zł netto miesięcznie więcej. Dla odbiorców z grupy W-2.1, czyli podgrzewających wodę gazem, płatność wrośnie o 54%, czyli przeciętnie 56 zł netto miesięcznie. Podwyżki najbardziej dotkną tych, którzy ogrzewają gazem swoje nieruchomości. Gospodarstwa domowe, korzystające z taryfy W-3.6, muszą wygospodarować średnio dodatkowe 175 zł netto miesięcznie, bo czeka ich wzrost cen o aż 58%.

Podwyżki rozłożone w czasie

Przewiduje się, że w 2022 roku ceny gazu ponownie pójdą w górę i utrzymają się na wysokim poziomie przez kolejne lata. Aby zapobiec drastycznym podwyżkom cen gazu dla gospodarstw domowych, zastosowano szczególny mechanizm, umożliwiający rozłożenie części kosztów zakupu gazu na lata 2023, 2024 i 2025.

„Mimo podwyżek cen gazu na europejskich rynkach sięgających nawet 900 proc., mogliśmy w Polsce ograniczyć wzrost ceny samego gazu do 83 proc., a całego rachunku dla odbiorcy indywidualnego średnio do 54 proc.” - przekonuje prezes PGNiG Paweł Majewski

W przypadku, większych niż prognozowane kosztów zakupu gazu, sprzedawcy będą mogli odzyskać je w kolejnych taryfach. Co oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem, czekają nas podwyżki przez kolejne trzy lata.

Jak obniżyć koszty ogrzewania gazem?

Nie oznacza to jednak, że gospodarstwa domowe ogrzewające gazem, muszą być na straconej pozycji i nie mogą szukać sposobów na obniżenie rachunków. Warto zacząć od sprawdzenia ofert innych dostawców gazu. To może być pierwszy krok do poczynienia oszczędności. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w wielu domach za ogrzewanie gazowe odpowiadają wysłużone, nierzadko przestarzałe kotły grzewcze. Nowe modele osiągają sprawność nawet do 95%, dlatego warto rozważyć wymianę urządzenia. Równie ważną kwestią jest właściwa izolacja budynku, odpowiadająca za utrzymanie ciepła. Najczęściej tracimy je przez nieszczelne okna i brak ocieplenia ścian - tutaj świetnie sprawdzą się rozwiązania z wełny skalnej. Działania te mogą przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania nawet o połowę.

Więcej na temat przeczytasz tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/trendy/koszty-gazu-co-nas-czeka-w-tym-i-kolejnych-latach/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny