Podzielnik ciepła na kaloryferze – co to jest?

Podzielniki ciepła mają różne nazwy – często można je spotkać jako podzielnik kosztów lub mierniki na grzejnikach. To niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest pomiar temperatury w czasie sezonu grzewczego, co służy do wyliczenia kosztów ogrzewania w budynku wielorodzinnym.

Podzielniki kosztów mają na celu obliczenie, jaką kwotę z ogólnego ogrzewania wykorzystali mieszkańcy poszczególnych lokali. W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia, że podzielniki ciepła na kaloryferach, zwłaszcza te starsze, mogą przesyłać nieprawidłowe dane, i dlatego większość korzystających z nich osób przepłaca za ogrzewanie. W takim wypadku można wystąpić o zwrot kosztów, chociaż trzeba udowodnić w spółdzielni, że rozdzielniki kosztów ogrzewania nie pracują tak jak powinny. Należy także wymieniać je dość często.

Jak działa podzielnik ciepła

Sposób działania tych urządzeń w gruncie rzeczy jest prosty. Podzielniki ogrzewania montuje się bezpośrednio na kaloryferze. Ich zadaniem jest zliczanie temperatury w osi czasu. Ta znów przekłada się na ilość pobranego ciepła. Dzięki temu można obliczyć koszt ogrzewania dla pojedynczego mieszkania.

Najczęściej zarząd spółdzielni mieszkaniowej otrzymuje od ciepłowni miejskiej rachunek za ogrzewanie w budynku wspólny dla wszystkich pomieszczeń. Podzielniki ogrzewania pozwalają na rozdzielenie tych kosztów na mieszkańców ze względu na faktyczne zużycie ciepła. Dzięki podzielnikom każdy mieszkaniec może samodzielnie decydować o oszczędzaniu bądź nie na ogrzewaniu. Mierniki na grzejnikach są niewielkie, nie zajmują miejsca i nie zakłócają estetyki. Można zamontować je na wszystkich kaloryferach – zarówno starych, żeliwnych, jak i nowoczesnych, panelowych czy rurkowych. Szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą? Kliknij i wypełnij ten formularz, aby poznać oferty najlepszych wykonawców.

Podzielniki ciepła – rodzaje

Podzielniki ciepła można podzielić na trzy podstawowe grupy. Wyróżnia się zatem podzielnik wyparkowy – najstarszy typ podzielników, które robią pomiary na zasadzie odparowanej cieczy. Obecnie bardzo rzadko można go spotkać w sklepach, ale czasami zdarza się jeszcze w starych mieszkaniach, zamontowanych do grzejników żeliwnych.

Nowsze elektroniczne podzielniki ciepła są o wiele bardziej nowoczesne. Jeden ich rodzaj ma jeden czujnik temperatury grzania, drugi rodzaj jest wyposażony w dwa niezależne czujniki – temperatury grzania i temperatury pomieszczenia. Dzięki nim pomiary są o wiele bardziej precyzyjne i nie pojawiają się już problemy z niedokładnymi rozliczeniami czy błędami w rachunkach.

Czujniki mogą różnić się także sposobem montażu. Jego zasady są różne dla różnych typów grzejników. Najczęściej producent zaznacza, jak należy montować konkretny podzielnik, by był najbardziej efektywny. Warto pamiętać, że błędy w montażu mogą spowodować… naliczanie się dodatkowych kosztów.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Ceny podzielników ciepła

Podzielniki ciepła nie są szczególnie powszechnie i raczej nie kupisz ich w pierwszym lepszym supermarkecie. Najczęściej także to nie lokator zajmuje się kupieniem podzielników ciepła, a sama spółdzielnia. Koszty takiego urządzenia mogą być różne.

Elektroniczne podzielniki ciepła z reguły są droższe niż podzielnik ciepła na kaloryfer wyparkowy. Producent, który zbiera najlepsze opinie w sieci to HydroClima. Po polska firma, która produkuje najnowocześniejsze rozdzielniki różnych wielkości i rodzajów. Na uwagę zasługują zwłaszcza podzielniki HydroClima RFM i OMS. Są to podzielniki z dwoma czujnikami temperatur – grzejnika i otoczenia. Proste podzielniki Apator PowoGaz, na przykład E-ITN są łatwiejsze w montażu. Ten model także jest wyposażony w dodatkowy termometr. Ceny podzielników wynoszą od 75 do 150 zł za sztukę.

Podzielniki ciepła a zasady działania spółdzielni mieszkaniowej

Kupując mieszkanie, które znajduje się w budynku wielorodzinnym, który jest zarządzany przez spółdzielnię, podpisuje się umowę o sposobach podziału kosztów. W zasadzie opcje są dwie – podzielniki ciepła lub udział procentowy w kosztach za ogrzewanie w budynku. Obie opcje mają wady i zalety, ale w przy podzielnikach ciepła można wprowadzić oszczędności.

Mierniki na grzejnikach w tym pierwszym wypadku są obowiązkowe. Za ich montaż najczęściej płaci spółdzielnia, ona także często pokryw koszty zakupu. Jednak w przypadku zniszczenia lub zdjęcia podzielnika najczęściej trzeba uiścić karę i nowy sprzęt zakupić z własnych środków.

Podzielniki ciepła zazwyczaj dobrze się sprawdzają, zwłaszcza te nowoczesne. Jeśli jednak masz wrażenie, że płacisz znacznie więcej, niż się powinno, można to sprawdzić. Warto zmienić ustawienia podzielnika i sprawdzić jego położenie. Warto także zorientować się, czy spółdzielnia nie dolicza kosztów stałych – opłatę za przesył czy administrację związaną z ogrzewaniem. Czasami potrafią być bardzo wysokie.

ikona podziel się Przekaż dalej