Chłopcy podczas zabawy w pokoju

Pokój dla chłopca - kilka wskazówek tytułem wstępu

Pokój dla chłopca, podobnie jak pokój dla dziewczynki czy pokoje dla dzieci, powinien być dostosowany do wieku oraz temperamentu młodego człowieka. Zanim rozpoczniemy urządzanie pokoju warto zastanowić się, co nasze dziecko najbardziej lubi, jakie ma zainteresowania oraz w jaki sposób spędza wolny czas. Zebranie tych informacji pomoże podjąć decyzję co do umeblowania oraz dodatków, które powinny się znaleźć w pokoju.

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Urządzenie pokoju dziecięcego nie powinno się odbywać bez konsultacji z osobą najbardziej zainteresowaną czyli naszą latoroślą. Dziecko w wieku czterech czy pięciu lat jest już na tyle duże, że śmiało może uczestniczyć w wybieraniu dodatków i współdecydować o kolorystyce pomieszczenia. Jednak ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do dorosłych opiekunów. Pokój dziecięcy dla niemowlaka to oczywiście inna bajka niż pokój dziecięcy dla większego chłopca i o jej urządzeniu decydujemy sami.

Pokój dla chłopca można urządzić w rozmaity sposób. Dla ucznia i dla przedszkolaka powinno się w nim znaleźć miejsce do nauki, zabawy oraz do odpoczynku i relaksu. Strefy te mogą się wzajemnie przenikać, a czasem nawet muszą, jeśli dysponujemy niewielkim metrażem pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej pomysłów na aranżacje, znajdziesz je w tym artykule.

Pokój dla chłopca 5-10 lat

Pokój chłopca pełnego energii będzie różnił się znacznie od pokoju małego mola książkowego, jednak pewne pomysły są uniwersalne i sprawdzą się dla każdego malca między 5 a 10 rokiem życia. Inaczej wygląda urządzanie pokoju dla nastolatka, jest to jednak zupełnie oddzielny temat. Pokój dla nastolatka może być urządzony przez niego samego.

Pokój dziecka przede wszystkim nie powinien być nudny, dziecko powinno wracać tam i przebywać z radością, dlatego warto poświęcić trochę czasu i dobrać takie dodatki i meble dla chłopców, które będą budzić ciekawość i wpływać stymulująco na dziecko.

Urządzenie pokoju dziecięcego dla rodzeństwa to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Szczęśliwi są Ci rodzice którzy nie muszą godzić różnych dziecięcych upodobań i charakterów rodzeństwa zajmujących jeden pokój. Jednak nawet w przypadku jeśli jeden pokój zajmuje dwoje dzieci w różnym wieku można sprawę rozwiązać poprzez takie podzielenie przestrzeni aby każde z dzieci miało swój własny kącik. Z kolei pokój młodzieżowy dla nastolatka powinno się urządzać razem z dzieckiem i dać mu większą swobodę w doborze zarówno dekoracji, jak i mebli. Jeśl szukasz inspiracji, jak urządzić wspólny pokój dla chłopca i pokój dla dziewczynki, znajdziesz je w tym artykule. Pokoje dziecięce dla rodzeństwa mogą nastręczyć niemało problemów. Ciekawym pomysłem jest także pokój dla rodzeństwa na poddaszu.

Kreatywna ściana w pokoju dla chłopca

Pokój dla chłopca, a także pokój dla dziewczynki to miejsce zabawy i nauki. Doskonałym pomysłem, który niewielkim nakładem środków można wprowadzić w życie jest kreatywna ściana. Kreatywną ścianę po której można pisać i rysować stworzymy przy użyciu lakieru lub farby tablicowej. Rysunki wykonane kredą lub suchościeralnymi markerami łatwo zmyć za pomocą zwykłej szkolnej gąbki. Spełni to marzenie każdego chłopca i każdej dziewczynki w wieku przedszkolnym o malowaniu po ścianach.

Farbą tablicową można pomalować wiele gładkich  powierzchni - tynki gipsowe, płyty gips karton czy beton. Niektóre farby tablicowe można aplikować również na drewno i drewnopodobne płyty. Pokój chłopca zyska dodatkową przestrzeń do zabawy dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu. Spośród farb tablicowych na uwagę zasługuje Farba 2w1 tablicowa magnetyczna Space Creation, którą można nabyć w cenie około 65 złotych za 1 litr. Inną godną polecenia farbą tablicową jest Sigma Memo Paint, którą kupimy wraz z utwardzaczem za około 130 złotych. Do uzyskania pożądanego efektu wystarczy jedna warstwa tego produktu. Oferowane są również farby tablicowe w różnych kolorach tęczy - przykładem jest farba Tikkurila Liitu (76 złotych za 0,9 l.).

Pokój dziecka - oryginalne łóżko dla chłopca

Łóżko nie musi być nudne, a wręcz nie powinno być jeśli ma w nim spać kilkuletni chłopiec. Obecnie w polskich sklepach - stacjonarnych i internetowych mamy przeogromną ofertę oryginalnych łóżek dla dzieci, które pełnią również funkcję małego placu zabaw. Przy użyciu takiego mebla można urządzić również pokój dla rodzeństwa, ponieważ wiele propozycji to łóżka piętrowe lub na antresoli. Pokój dziecka warto wyposażyć w ciekawe elementy. Tyczy się to oczywiście także aranżacji pokoju dla dziewczynki.

Propozycja łóżek do pokoju dla chłopca

Jakie powinno być łóżko, aby spodobało się małemu chłopcu? Najlepiej żeby wcale nie przypominało łóżka. Warto aby miało elementy umożliwiające wspinanie się, zjeżdżanie oraz huśtanie. Jedną z propozycji jest łóżko wysokie z daszkiem z kolekcji MATTI, firmy Haba. Łóżko przypomina domek na drzewie, jest umieszczone na wysokiej antresoli, do wnętrza której prowadzi drabina. Daszek domku posiada drabinki na których można się huśtać. Do tego modelu łóżka można dokupić wiele akcesoriów. Cena tego modelu to 6500 złotych.

Super akcesoria dla dzieci - sprawdź ceny!

Ciekawe łóżka do pokoju dziecka

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak urządzić pokój dla chłopca, warto zapoznać się również z ofertą firmy Lifetime. Łóżko podwyższane Discovery to propozycja dla chłopców zainteresowanych kosmosem. Łóżko jest na wysokim podeście na który wchodzi się przez rakietę kosmiczną, w której wnętrzu znajdują się schody. Cena podobna do produktu firmy Habo.

W sprzedaży są również dużo tańsze łóżka - namioty oraz łóżka-samochody. Pokój chłopca zyska niepowtarzalny charakter, jeśli samodzielnie skomponujemy dodatki do łóżka. Zwyczajne łóżko na antresoli, które można nabyć już za około 500 złotych, za pomocą sznurkowych drabinek, plastikowej zjeżdżalni i innych dodatków można przemienić w domek na drzewie który spodoba się każdemu chłopcu. Więcej o łóżkach dla dzieci znajdziesz w tym artykule.

Ulubione postacie z bajek i filmów

Pokój chłopca to nie tylko meble i dodatki. Pokój dziecka powinien nawiązywać do jego zainteresowań, a wystrój do ulubionych filmów czy bajek. Nie warto jednak pokrywać tapetą nawiązującą do ulubionego filmu całego pokoju. Za rok lub dwa zainteresowanie bajką przeminie i trzeba będzie remontować pokój. Jak urządzić pokój dla chłopca tak aby znalazły się w nim akcenty odwołujące się do ulubionych postaci z filmów czy książek? Wystarczy kupić jeden lub dwa duże plakaty i zawiesić na ścianie. Umożliwi to łatwą zmianę dekoracji jeśli ozdoba się znudzi.

Przykładowo plakat Star Wars o wymiarach 91x60 można kupić za 19 do 35 złotych. W sprzedaży są również plakaty w większych rozmiarach, jak również plakaty w ramach, które wiesza się na ścianie niczym obraz. Pokój chłopca można również przyozdobić naklejkami. Dla ucznia - młodego miłośnika geografii może to być pastelowa mapa świata (100x60 cm, cena 135 złotych), dla przedszkolaka można wybrać naklejki z bajkowymi samochodzikami (106x100 cm, cena 65 złotych). Dzięki takim dodatkom pokój chłopca nabierze wyjątkowego charakteru.

Dodatki w pokoju chłopca

Pokój dla dziecka powinien być miłym miejscem, w którym dziecko dobrze się czuje i świetnie się bawi. Nie może zabraknąć w nim dodatków. Pokój chłopca bez elementów sprawnościowych byłby niekompletny.

Miejsce na aktywność w pokoju dla chłopca

Doskonałym pomysłem jest zamontowanie haka sufitowego na którym można powiesić hamak lub sznur do wspinania ( w roli sznura świetnie sprawdzi się gruba lina żeglarska).  Alternatywnie można na linie powiesić również dziecięcy worek bokserski. Za zestaw bokserski czyli worek treningowy plus rękawice dla chłopca zapłacimy 40- 60 złotych.

Pokój dziecka a organizacja zabawy

Pokój dziecka można również wzbogacić, kupując niewielkich rozmiarów tipi z przeznaczeniem do postawienia w rogu pokoju. Szczególnie młodsze dzieci docenią miejsce, w którym będą mogły się schować oraz bawić w Indian. Cena Tipi to od 200 do 450 złotych. W wielu sklepach internetowych można kupić poduszkę z imieniem dziecka. Są dostępne różne wzory i kolory. Taki dodatek spodoba się w szczególności młodszym dzieciom. Pokój dla ucznia powinien z kolei przewidywać także kącik do nauki.

Dziecko jest pełne pomysłów, tak więc pokój dziecka powinien stanowić dla niego miejsce pełne inspiracji. Jeśli brak nam pomysłów na urządzenie pokoju dziecięcego wystarczy poszukać ich na stronach internetowych. Inspiracje na pokój dziecka można odnaleźć na blogach parentingowych prowadzonych przez rodziców entuzjastów, gdzie można odkryć wiele ciekawostek i nowości. Jeśli szukasz także inspiracji na pokój dla dziewczynki, znajdziesz je w tym artykule.

Właściwy dobór kolorystyki

Styl skandynawski czy może marynistyczny? Kolorystyka pastelowa czy śnieżna biel? Niezależnie od stylu w jakim urządzimy pokój dla dziecka, ważne jest aby kolorystyka nie była przygnębiająca ani zbyt nachalna i agresywna. Ciemna czerwień czy jaskrawa zieleń to nie najlepszy pomysł. Pokój dla dziecka powinien być przyjaznym miejscem budzącym pozytywne emocje i skojarzenia.

Aranżacja wnętrza  dziecięcego pokoju jest do pewnego stopnia determinowana przez wiek dziecka. Dla nastolatka dobrze sprawdzą się różne odcienie szarości w połączeniu z bielą, dla przedszkolaka można zdecydować się na delikatne jasne pastelowe barwy. Jeśli na ścianie wisi dużo ozdób - plakatów czy obrazów, ściany powinny mieć jednolitą barwę. Jaskrawe barwy ścian nie są dobrym pomysłem.

Miejsce na zabawki

Pokój dla dziewczynki oraz pokój chłopca ma przynajmniej jeden wspólny mianownik - nie brakuje w nim zabawek. Zabawki są z dzieckiem długo i generują bałagan, którego dorośli nie lubią. Dla bezpieczeństwa i porządku warto zaopatrzyć pokój dziecka w organizery, skrzynki i pojemniki na zabawki. Wybór tego typu asortymentu w polskich sklepach jest przeogromny (tak jak i różnorodne są ceny tych dziecięcych produktów).

Do wyboru mamy kosze na zabawki z tkaniny, skrzynki drewniane, składane worki, które po rozłożeniu tworzą matę do zabawy oraz wiele innych. Dobrym pomysłem są pudełka na zabawki na kółkach, dziecku łatwo je przesuwać. Oczywiście skrzynie, pudełka oraz kosze są dostępne w bogatej kolorystyce, można również nabyć modele z motywami z bajek lub filmów dla dzieci. Pokój dla dziecka będzie bardziej uporządkowany jeśli znajdą się w nim również organizery na drobiazgi. Można je powiesić na ścianie, ramie łóżka lub przytwierdzić do drzwi szafy.

Przyjazne miejsce do nauki

W pokoju dla chłopca nie może zabraknąć miejsca do nauki. Warto wybrać solidne, funkcjonalne i estetycznie wykonane biurko. W okresie nauki przedszkolnej chłopiec może rysować siedząc przy biurku, kiedy stanie się uczniem będzie przsy nim odrabiał lekcję. Dobrym pomysłem jest zakup biurka Paco marki Halmar. Biurko wyróżnia się tym, że ma regulowany kąt nachylenia. Można również regulować jego wysokość. Biurko jest wyposażone w szufladę. Występuje w kilku kolorach. Do biurka można dobrać pasujący kolorystycznie kontenerek z kilkoma szufladami, pasujący kolorystycznie. Cena biurka Paco to około 340 złotych.

Alternatywnie można wyposażyć pokój dziecka w komplet mebli szkolnych czyli biurko z wbudowanymi szufladami lub kontenerkiem oraz dopasowanym stylistycznie fotelem obrotowym. Koszt takiego zestawu to od 200 do 500 złotych. W trosce o kręgosłup naszej pociechy warto wybierać fotele które mają regulowaną wysokość oparcia, zagłówek oraz ergonomiczny kształt. W przypadku biurka i fotela w którym dziecko z czasem zacznie spędzać kilka godzin dziennie nie można oszczędzać. Więcej porad i pomysłów na pokój dziecięcy znajdziesz w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny