Inspiracje na pokój dziecięcy - jak urządzić miejsce dla naszego dziecka?

Inspiracje na pokój dziecięcy - jak urządzić miejsce dla naszego dziecka?

Pokój dziecięcy to jedno z pomieszczeń, w którym najważniejszą rolę odgrywają aspekty bezpieczeństwa. Aranżacja tego wnętrza musi zapewniać wygodny wypoczynek oraz niczym niezagrożoną zabawę. Przeglądając inspiracje na pokoje dla dzieci możemy zaobserwować wiele ciekawych i sprytnych rozwiązań. Poniżej przybliżymy praktyczne pomysły na aranżacje pokoi dla dzieci.

Skąd czerpać inspiracje na pokój dziecięcy?

Przygotowując pokoik dziecięcy we własnym domu lub mieszkaniu warto zadbać o dobry plan działań. W pierwszej kolejności należy obejrzeć ciekawe inspiracje oraz praktyczne rozwiązania, które uatrakcyjnią przestrzeń, a jednocześnie zwiększą jej funkcjonalność. Z pewnością warto obejrzeć zdjęcia gotowych realizacji i podpatrzeć kilka praktycznych rozwiązań. Bogata galeria fotografii powinna ułatwić wybór wiodącej stylistyki oraz najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Pamiętajmy jedynie, że pokój dziecięcy musi być dobrze dopasowany do wieku użytkownika. Inaczej umeblujemy pokój dla chłopca w wieku 5 lat, inaczej pokój dla dziewczynki, a jeszcze inaczej pomieszczenie dla noworodka.

W przypadku pokoju dla nieco starszej pociechy warto zapytać ją o preferencje i upodobania. Najciekawsze pokoje dla dzieci nawiązują do zainteresowań najmłodszego użytkownika. Nawet mały pokój może skutecznie rozbudzać wyobraźnie i kreatywność naszej pociechy. Wystarczą praktyczne pomysły oraz dopasowanie pomieszczenia do indywidualnych oczekiwań dziecka.

Najważniejsze meble dziecięce

Wszystkie aranżacje pokoi dla dzieci powinny być wyposażone w podstawowe meble, które umożliwią wygodę użytkową. Podstawowym elementem wyposażenia okazują się łóżka. Pokoje dla dzieci możemy wyposażyć w drewniany stelaż oraz wygodny materac. Zwróćmy szczególną uwagę na wagę użytkownika, dopasowując do niej stopień twardości materaca.

Niektóre pokoje dla dzieci wyposaża się w bardziej wymyślne łóżka dziecięce, nawiązujące do ulubionych bajek czy zainteresowań. Czasem wystarczy jedynie zmienić barwę stelaża lub umieścić na wezgłowiu ozdobne poduchy z wybranym motywem dekoracyjnym. Uzyskany w ten sposób efekt uatrakcyjni pokój dziecięcy i uprzyjemni codzienny wypoczynek młodego użytkownika. Przeglądając ciekawe inspiracje nie zapominajmy także o aspekcie praktycznym. Łóżko nie powinno posiadać ostrych krawędzi ani niebezpiecznych elementów. Ważne będzie również jego ulokowanie. Nie poleca się ustawiania łóżka bezpośrednio przy kaloryferach, drzwiach czy oknach. Może to doprowadzić do przegrzania lub przewiania młodszego użytkownika. Najbezpieczniejsza lokalizacja znajduje się w najcichszym zakątku pomieszczenia.

Meblując pokoje dla dzieci nie sposób zapomnieć także o praktycznych półkach i schowkach, w których można będzie schować zabawki oraz drobne akcesoria. W każdym pokoju dobrze sprawdzi się zestaw szuflad oraz wyeksponowanych półek. Ich rozmiar, a także ilość zależą jedynie od wieku dziecka oraz metrażu pomieszczenia.

Dzieci uczęszczające do szkoły powinny posiadać możliwość komfortowej nauki. Dlatego tak ważne jest wyposażenie wnętrza w odpowiedniej wielkości biurko. Przy biurku powinien znajdować się wygodny, wyprofilowany fotel. Jego rozmiar musi być dopasowany do gabarytów dziecka. Zwróćmy na to szczególną uwagę, bowiem tylko dobrze dopasowane siedzisko zapewni prawidłową pozycję ciała, a tym samym zmniejszy ryzyko pojawienia się wad postawy.

Tworząc aranżacje pokoi dla dzieci trzeba także pamiętać o dobrym oświetleniu blatu roboczego. Optymalna lokalizacja biurka znajduje się przy oknie. Dzięki temu dziecko może odrabiać lekcje korzystając z naturalnych promieni słonecznych. Bezpośrednio na blacie warto też umieścić wydajną lampkę, która doświetli biurko w godzinach wieczornych.

Wyposażenie w pokoju dla dziewczynki

Pokój dla dziewczynki jest dość szczególnym pomieszczeniem. Z reguły dominują w nim żywe, jasne barwy. Nawet mały pokój dla dziewczynki może stać się bardzo praktyczny, a jednocześnie efektowny. Najlepsze pomysły aranżacyjne odnajdziemy pytając o zdanie własnego dziecka.

Pokoje dla dzieci często wykorzystują bajkowe inspiracje. Ulubiona postać, czy zwierze mogą stanowić wiodący motyw dekoracyjny. W ofertach sprzedaży znajdziemy trwałe naklejki, które skutecznie ozdobią meble. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzić z ich ilością.

Planując pokój dla dziewczynki warto poprosić ją o pomoc. To właśnie dziecko powinno wybierać lokalizację ozdób i niektórych elementów wyposażenia. W ten sposób wykorzystamy jego kreatywność, a jednocześnie stworzymy wymarzone wnętrze. Wiele dziewczynek z pewnością zainteresuje się biało pudrowymi meblami, przywodzącymi na myśl bajkowe królestwo. W ofertach sprzedaży znajdziemy gotowe zestawy mebli, które z łatwością dopasujemy do większości pomieszczeń. Dużym atutem tego rozwiązania okazuje się atrakcyjna cena zakupu oraz dobre dopasowanie wszystkich elementów wyposażenia. Gotowe zestawy meblowe są do siebie dopasowane zarówno pod względem wymiarowym jak i kolorystycznym.

Wybierając elementy wyposażenia pokoju dla dziecka warto pomyśleć również o bardziej kreatywnych rozwiązaniach. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wigwamy dla dzieci. Za ich pomocą stworzymy przyjemny kącik do zabawy, który zapewni duży stopień prywatności młodszych użytkowników. Dobrze dopasowany wigwam może jednocześnie podkreślać stylistykę pomieszczenia i wprowadzić do niego dodatkową atrakcję dla dziecka.

Wymarzony pokój dla chłopca

Planując aranżacje pokoju dla dzieci powinniśmy sugerować się indywidualnymi oczekiwaniami naszych pociech. Nie inaczej będzie w pokoju dla chłopca. Przed rozpoczęciem działań praktycznych warto zapytać go o preferencje.. Dobrze zaplanowany pokój może rozbudzić owe zainteresowania i nakłonić do kreatywnego myślenia. W pokoju warto umieścić półki na drobne akcesoria oraz zabawki. Wyposażenie powinno być dobrze dopasowane do wieku młodego użytkownika. Aranżacje pokoi dla dzieci w wieku 5 – 10 lat mogą nawiązywać do ulubionych bajek czy zainteresowań. Wielu młodych chłopców interesuje się samochodami lub majsterkowaniem. Wykorzystajmy to w aranżacji, tworząc niebanalny efekt dekoracyjny. Pokój dla chłopca powinien uwzględniać miejsce do zabawy. Jego wyposażenie oraz specyfika muszą być dobrze dopasowane do indywidualnych preferencji oraz możliwości pomieszczenia.

Projektując pokój dla nastolatka kierujemy się już zupełnie innymi zasadami. W tego typu pomieszczeniu rzadko znajdzie się miejsce dla ulubionych postaci z bajek. Zamiast tego lepiej wybrać uniwersalne meble, które nie znudzą się po pierwszym sezonie. Zadbajmy też o biurko, pojemne szuflady oraz szafki. Nastolatek posiada już wyrobione upodobania. Wykorzystajmy je jako inspiracje do wykonania idealnego pokoju.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak urządzić wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki, przeczytaj tu.

Fototapety w pokoju dziecięcym

Nowoczesne fototapety są świetnym sposobem na uatrakcyjnienie pokoju dla dziecka. Mogą pokrywać całą ścianę lub stanowić niewielki element dekoracyjny. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz upodobań młodego użytkownika. W ofertach sprzedaży znajdziemy fototapety z różnorodnymi motywami. Bez trudu dobierzemy produkt z ulubioną postacią naszej pociechy, wybierzemy motyw motoryzacyjny lub muzyczny. Dobrze dobrana fototapeta powinna podkreślić upodobania użytkownika. Jednocześnie może poprawić proporcje wizualne pomieszczenia i zwracać uwagę na najestetyczniejsze fragmenty aranżacji.

Ozdabiając pokoje dla dzieci zwróćmy też uwagę na aspekt praktyczny. Najtańsze fototapety tworzy się z nietrwałego materiału, który nie nadaje się do mycia na mokro. Jego powierzchnia może ulec szybkiemu uszkodzeniu, a ślady plam nie będą możliwe do usunięcia. Dlatego zdobiąc pokoik dziecięcy warto wykorzystać fototapety o lepszej jakości wykonania. Niektóre z nich nadają się do mycia na mokro, zapewniają odporność na zaplamienia i dobrze trzymają się podłoża. Ich powierzchnia nie ulega odbarwieniu, dzięki czemu motyw dekoracyjny utrzymuje się w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Dobieramy firany i zasłony

Firany oraz zasłony to kolejna grupa produktów, która może elegancko ozdobić pokoje dla dzieci. Firany i zasłony warto dobrać pod względem praktycznym. Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na długość. W pokojach dla dzieci najlepiej sprawdzają się firany dosięgające do wysokości parapetu. Zbyt długie, mogłyby ulec szybkiemu uszkodzeniu. Dużą popularnością cieszą się ozdobione gipiurą firany woalowe. Są to produkty o różnych rozmiarach i ciekawych wycięciach. Ich zastosowanie może elegancko podkreślić dziecięcą stylistykę dekoracyjną.

Oprócz firan warto pamiętać również o zasłonkach. W ofertach sprzedawców znajdziemy ciekawe modele zasłon do pokoju dziecięcego. Zobaczymy na nich interesujące motywy zwierzęce oraz inspiracje bajkowe. Dobrze dopasowana zasłona zapewni prywatność po zapadnięciu zmroku, a jednocześnie uatrakcyjni aranżacje pomieszczenia. Jej barwa oraz motyw zależą wyłącznie od indywidualnych upodobań oraz inspiracji, którymi kierują się aranżacje pokoi dla dzieci.

Rośliny w pokoju dla dziecka?

Tworząc pokoje dla dzieci możemy pomyśleć również o motywach roślinnych. Z pomocą przyjdzie nam wiele ciekawych kwiatów, które ozdobią aranżacje i podkreślą jej niebanalny charakter. Dekorując duży lub mały pokój dla dziecka zwróćmy uwagę na jego płeć. Nie każdy chłopiec zaakceptuje dekoracyjne storczyki, czy różowe kalanchoe. Tworząc pokoje dla dziewczynki mamy do dyspozycji większe możliwości.

Wybór roślin do pokoju dziecięcego okazuje się sprawą indywidualną. Dopasujmy gatunek rośliny do warunków w pomieszczeniu oraz upodobań najmłodszych użytkowników. Jeśli chcemy, aby dziecko samodzielnie zajmowało się rośliną, najlepiej będzie wybrać egzemplarz o mniejszych wymaganiach uprawowych. Regularne podlewanie oraz pielęgnacja rośliny może być dla naszej pociechy dobrą lekcją odpowiedzialności i systematyczności. Pamiętajmy przy tym, że niektóre rośliny niosą za sobą korzyści prozdrowotne. Dobrym przykładem będzie tu paproć i skrzydłokwiat. Są to rośliny wykazujące dużą zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn. Z pewnością warto umieścić je zarówno w pokoju dziecięcym, jak i we własnej sypialni.

Wyposażając duży lub mały pokój dla małego dziecka pamiętajmy, aby unikać roślin trujących. Jest to najważniejsze kryterium, którym warto kierować się podczas doboru żywych elementów wyposażenia. Spożycie niektórych liści może doprowadzić do silnego zatrucia pokarmowego. Tego typu rośliny z pewnością nie sprawdzą się w żadnym pokoju dla dziecka.