Pokój dziecka – aranżacja

Jest kilka kwestii, które bezwzględnie należy wziąć pod uwagę przy aranżacji pokoju dla dziecka. Przede wszystkim jest to dostosowanie pomieszczenia do wieku pociechy. Inne są bowiem potrzeby dziecka w wieku przedszkolnym, inne w wieku szkolny, a jeszcze inne w przypadku nastolatka. Z aranżacją pokoju adekwatnie do wieku wiąże jest jedna, bardzo ważna kwestia, mianowicie bezpieczeństwo. Dorastające dzieci są ciekawe świata i wystarczy na chwilę spuścić je z oka, by sięgnęły po zakazana rzecz lub naraziły się na wypadek. Z tego powodu pokój malucha powinien być wyposażony w bezpieczne meble, przymocowywane do ścian. Większość z zestawów jest wyposażona w śruby i inne elementy montażowe, ale równie dobrze można je dokupić samodzielnie.

Pokój dziecka, niezależnie od wieku, warto podzielić na trzy strefy – spania, zabaw i nauki. Nawet przedszkolak musi mieć miejsce do malowania i kolorowania, więc biurko przyda się już na początku rozwoju dziecka, a potem będzie mu z powodzeniem towarzyszyło przez okres wzrostu. W sklepach znaleźć można także gotowe zestawy łóżko plus biurko lub elementy te można zakupić osobno. Jest to o tyle wygodniejsze rozwiązanie, gdyż łóżko może wymagać wcześniejszej wymiany, gdy dziecko z niego wyrośnie.

Ważnym aspektem przy poszukiwaniu inspiracji na aranżację pokoju dziecka i dekoracje do niego jest także wygoda. W pokoju dla dziecka powinno się znaleźć łóżko z wygodnym materacem. To między innymi dzięki niemu maluch przekona się do spania samodzielnie. Pomoże mu w tym także to, że pokoik zostanie ciekawie urządzony, zgodnie z jego małoletnim i dopiero kształtującym się, ale jednak gustem. Inspiracje, dekoracje i zdjęcia, a nawet gotowe, przykładowe projekty pokoi dla dziecka znaleźć można w Internecie oraz w katalogach, ale ostateczne rozwiązania warto konsultować z samym młodym mieszkańcem pomieszczenia.

Pokój dziewczęcy i pokoik dla chłopców

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o pokój dziewczęcy, niepodzielnie rządzą wróżki, księżniczki i motywy z bajek, głównie Disneya. Mała dziewczyna marzy zwykle o łóżku z baldachimem i pokoiku w odcieniach różu. Przy aranżacji pokoju dziecka warto wziąć pod uwagę, że młoda dama dość szybko wyrośnie ze swoich upodobań i jako poważna nastolatka nie będzie chciała mieszkać w cukierkowym królestwie. Można temu zaradzić, wybierając uniwersalne, białe meble i stawiając na łatwe do wymiany dekoracje, jak na przykład poduszki z motywami z bajek, zdjęcia na ścianach z ulubionymi bohaterami. Taki pokoik łatwo na późniejszym etapie przearanżować.

Projekty pokoi dla chłopców, na które inspiracje i zdjęcia znaleźć można w Internecie, są co do zasady bardziej uniwersalne, gdyż modnym trendem są na przykład pokoiki w stylu marynistycznym. Pasują one zarówno do kilkulatka, jak i jedenasto- czy nawet trzynastolatka. Dla młodszych dzieci rarytasem na pewno będą dekoracje z popularnym wzorem klocków LEGO czy z uwielbianej przez dzieci bajki Auta. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest także skupienie się na jakimś motywie przewodnim, zgodnym z zainteresowaniem dziecka. Być może będzie to nauka i doświadczenia lub dinozaury. Warto jednocześnie podkreślić, że taki pokoik pasuje także do dziewczynki, więc może stanowić kompromis, gdy trzeba urządzić pomieszczenie dla rodzeństwa.