Aranżacje pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy dla chłopca dopasowany do jego wieku

Pokój małego dziecka był przepełniony maskotkami, bajkowymi postaciami na ścianach, a także meblami w małych rozmiarach. Gdy młodzieniec zaczyna dorastać, zmienia swoje zainteresowania, coraz więcej czasu poświęca na naukę, a także swoje pasje. Widzimy również, jak klaruje się jego osobowość.

Im nastolatek jest starszy, tym również projekt pokoju powinien być poważniejszy, ukierunkowany w jednym, konkretnym stylu. Jako rodzice z łatwością zauważymy, czym się najbardziej nasz nastolatek interesuje, jakimi kolorami lubi się otaczać, a także jakie ma preferencje. Pamiętajmy, że jest to dobry moment na to, żeby dziecko zaczynało eksperymentować i szukać własnego stylu, w którym będzie się najlepiej czuło. Powoli musimy odsuwać własną decyzyjność, pozwalając mu tym samym na podejmowanie drobnych decyzji. W ten sposób sprawimy, że dziecko będzie czuło się akceptowane, rozumiane, a także odpowiedzialne za siebie i swoje otoczenie. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o meblach młodzieżowych.

Projekty pokoju młodzieżowego a indywidualny styl

Pokój młodzieżowy dla chłopca w wieku powyżej 10 lat, na pewno będzie mieć zupełnie inny charakter niż pokój dla nastolatka, który ma 15-16 lat. Przy wchodzeniu w okres dojrzewania, dzieci nie zawsze są gotowe do porzucenia wszystkich swoich ulubionych postaci bajkowych. Natomiast starsi nastolatkowie chętniej będą kierować się swoimi pasjami, ulubionymi bohaterami filmowymi, muzykami, bądź sportowcami.

To właśnie z tego powodu aranżacje pokoju młodzieżowego będą zupełnie inne od pokojów dziecięcych. Jeżeli czujemy, że nie poradzimy sobie z dopasowaniem kolorystyki i mebli, to o projekt pokoju możemy poprosić doświadczonego architekta wnętrz. Fachowiec na pewno będzie wiedział, w jaki sposób zaprojektować pokój młodzieżowy dla chłopca, nawet tego, który jest dość niezdecydowany na proponowane mu pomysły. Przeczytaj także informacje o łóżkach młodzieżowych w tym artykule.

Inspiracje na pokój młodzieżowy - gdzie ich szukać?

Zanim jednak skorzystamy z pomocy architekta, możemy wyszukiwać inspiracje pokoju młodzieżowego na własną rękę. Tak naprawdę znajdziemy ich naprawdę bardzo dużo. Pomysły na to, jakie aranżacje pokoju młodzieżowego spodobają się Twojemu dziecku, znajdziemy w Internecie. Nie brakuje stron internetowych poświęconych tematyce wnętrzarskiej.

Jednak to nie są jedyne miejsca, w których możemy doszukać się podpowiedzi na to, jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca. Pomysły znajdziemy również w branżowych czasopismach, w których znajdują się również ciekawe porady. Do nich zaliczają się wskazówki typu DIY, czyli jak wykonać samodzielnie niektóre meble lub też dekoracje. Liczne inspiracje znajdują się również w salonach meblowych. Odwiedzając salon IKEA, znajdziemy tam przykładowe aranżacje pokoju młodzieżowego, które zostały utworzone ze wszystkich dostępnych produktów. Ponadto takie salony jak IKEA posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań, z których nastolatkowie na pewno będą zadowoleni. Są to między innymi wielofunkcyjne meble lub dodatki o ciekawym kształcie. Przy tym IKEA jest salonem oferującym nowoczesne produkty, które są przystępne cenowo.

Jak wyposażyć pokój młodzieżowy dla chłopca?

Aranżacje pokoju młodzieżowego - kolorystyka ścian

Zastanawiając się nad tym, jak pomalować ściany w pokoju młodzieżowym dla chłopca, nie powinniśmy za wszelką cenę do koloru niebieskiego lub czarnego. To właśnie te odcienie najbardziej kojarzą się z dorastającymi mężczyznami, a także niejednokrotnie ich okresem buntu. Wybór kolorystyki na szczęście jest znacznie większy.

Rzeczywiście podpowiedzi na to, jak pomalować pokój młodzieżowy dla chłopca, możemy znaleźć w wyżej wymienionych źródłach. Dzięki temu nie będziemy ograniczać się do zbyt ciemnych lub spokojnych barw. Jako bazę możemy potraktować takie kolory jak: czerń, szary, beżowy, brąz, niebieski, stalowy, granatowy, zielony, khaki, a nawet biały. Jednak tak spokojnie pomalowane wnętrze, możemy z powodzeniem przełamać bardziej soczystymi oraz wyrazistymi kolorami. Na przykład takimi jak soczysta zieleń, żółć, seledyn, błękit lub czerwień. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj ten artykuł z inspiracjami na pokój dla chłopca.

Pokój młodzieżowy dla chłopca to świetne rozwiązanie. Najlepsze projekty uwzględniają zainteresowania dziecka a takze funkcjonalność podczas zabawy i odrabiania lekcji.
Pokój młodzieżowy dla chłopca - aranżacje, inspiracje, najlepsze projekty

Pomysły na to, jak pomalować pokój młodzieżowy dla chłopca, nie ograniczają się wyłącznie do wyboru najbardziej pasujących kolorów. Pamiętajmy, że ściany możemy przełamać różnymi wzorami, szczególnie geometrycznymi. Świetnie spisze się także farba tablicowa, która pozwoli nastolatkowi na tworzenie różnych notatek na ścianie lub też wyrażanie własnej twórczości. W pokoju młodzieżowym dla chłopaka ściany w modnych kolorach to strzał w dziesiątkę.

Pokój młodzieżowy dla chłopca a meble

W pokoju młodzieżowym dla chłopaka nie może rzecz jasna zabraknąć mebli. Aranżacje pokoju młodzieżowego pokazują, jakie meble idealnie będą pasować do tego typu wnętrza. Nastolatek potrzebuje miejsca do spania, nauki, przechowywania swoich ubrań, a także licznych drobiazgów. Warto zapewnić mu również kącik, w którym poczyta sobie wygodnie książkę lub przyjmie kolegów.

Dlatego pokój dla nastolatka powinien być wyposażony przede wszystkim w łóżko lub tapczan. Oczywiście jego rozmiary powinny być dopasowane do młodzieńca, który przecież w tym wieku najszybciej rośnie. Jeżeli urządzamy niewielki pokój młodzieżowy dla chłopca, to świetnym rozwiązaniem mogą okazać się łóżka piętrowe, pod którymi organizowane jest biurko, czyli miejsce do nauki.

Na pewno meble do pokoju młodzieżowego nie mogą być nudne. Nieregularne kształty szafek i regałów, młodzieżowe pufy w kształcie piłki nożnej, czy też szafy oklejone ciekawymi wzorami, obecnie są standardowym wyposażeniem każdego pokoju nastolatka. Sprawdź także inspiracje na pokój dziecięcy, które znajdziesz w tym miejscu.

Super zabawki dla dzieci - sprawdź ceny!

Fototapety do pokoju młodzieżowego

Istotnym elementem wyposażenia są również fototapety do pokoju młodzieżowego. Tutaj chyba nie będzie problemu ze znalezieniem ulubionych wzorów lub grafik. Pozwólmy nastolatkowi na podjęcie samodzielnej decyzji.

Możemy jednak zauważyć, że największą popularnością cieszy się tapeta przedstawiająca realistyczne zdjęcia. Może to być tapeta ze zdjęciem murawy od boiska, z motywami motoryzacyjnymi, bądź też motywami muzycznymi. Oczywiście fototapety do pokoju młodzieżowego, mogą zawierać także dość awangardowe grafiki. Należy pamiętać, że tapeta jest idealnym uzupełnieniem całej aranżacji. Dlatego tematycznie powinna współgrać z meblami, a także kolorystyką ścian.

Projekty pokoju młodzieżowego a dodatki

Pokój młodzieżowy dla chłopaka zaprezentuje się idealnie w momencie, gdy pojawią się w nim dopasowane dodatki. Wśród nich wymienimy między innymi zegary, oświetlenie, dywany, rolety, poduszki, a także różnego rodzaju obrazki i grafiki powieszone na ścianach.

Wszystkie dodatki i dekoracje powodują, że pokój dla nastolatka staje się jeszcze ciekawszy. W końcu projekty pokoju młodzieżowego, które byłyby pozbawione wszystkich dodatków, przedstawiałyby raczej nudne i pozbawione charakteru wnętrze.

Aranżacja pokoju pod względem dopasowania różnych dodatków, nie musi odbywać się pod tak zwaną „linijkę”. Jeżeli będą one odbiegać od przewodniej kolorystyki lub stylizacji pokoju, to na pewno nie sprawi, iż cała aranżacja pokoju legnie w gruzach. Nie zapominajmy, że jest to mimo wszystko pokój nastolatka, młodego człowieka, u którego panowanie chociaż minimalnego chaosu, jest rzeczą jak najbardziej naturalną.Pokój młodzieżowy dla chłopca - podsumowanie

Pokój dziecięcy, a aranżacja pokoju dla nastolatka, to zupełnie dwa różne światy. Tak jak pokój dziecięcy może być przepełniony różnymi kolorami, maskotkami, a także fototapetami z ulubionymi postaciami z bajek, tak w przypadku pokoju dla nastolatka, wkrada się coraz większa harmonia oraz powaga. Chociaż musimy liczyć się z tym, iż będą przejawiać się w nim przejawy nastoletniego buntu.

Szybko zauważymy również, że pokój dziecięcy jest nie tylko bardziej kolorowy, ale i również o wiele jaśniejszy w swoim wystroju. W pokoju nastolatka natomiast będą dominować już ciemniejsze, bardziej męskie odcienie. Nie zapominajmy, by przy planowaniu całego wystroju, wysłuchiwać potrzeb dorastającego młodzieńca. Wtedy na pewno będzie on zadowolony ze swojego pokoju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny