Remont pokojów w mieszkaniu – najczęstsze problemy
Wydawałoby się, że remont pokojów w mieszkaniu nie jest skomplikowany. W zasadzie wystarczy odświeżyć ściany, ewentualnie poprawić podłogę i już można przystąpić do wybierania mebli. Okazuje się jednak, że w czasie jego przeprowadzania można popełnić szereg błędów, które sprawią, że koniec końców nie będziesz zadowolony ze swojego mieszkania. Dowiedz się, czego się wystrzegać w czasie wykańczania i urządzania pokojów w mieszkaniu.
Zbyt intensywne lub za ciemne kolory
W katalogach może i to wygląda obłędnie, ale kiedy już pomalujesz ściany na ciemny granat, wyrazistą żółć albo butelkową zieleń, zaczynasz się wycofywać z tego pomysłu. Dlaczego? Takie kolory może i wspaniale się prezentują, ale najczęściej na pojedynczych ścianach. Pomieszczenia w standardowym mieszkaniu są zazwyczaj małe i niskie. Ciemny kolor będzie je zbyt przytłaczał, bardzo jaskrawy za bardzo rozpraszał uwagę. Eksperymentom kolorystycznym mówimy tak, ale w bardzo ograniczonym zakresie.
Za mało światła
To kolejny bardzo ważny problem w wielu mieszkaniach. Pokoje zazwyczaj mają mało okien, a rosnące pod blokiem drzewka i stojące miejskie billboardy skutecznie jeszcze je zacieniają. Dlatego tak ważne jest sztuczne oświetlenie. Problemem najczęściej jest montowanie małych żyrandoli pod sufitem, wyposażonych w jedną lub dwie żarówki. To zdecydowanie za mało. Warto mieć kilka możliwości rozświetlenia pokoju i będziesz mógł wybrać sposób doświetlenia odpowiadający twoim potrzebom w danym momencie.
W czasie remontu tak rozplanuj sieć elektryczną, by mieć więcej źródeł światła. Zaplanuj, gdzie mają stanąć lampy i lampki, a w dużych pokojach, jak na przykład w salonie połączonym z jadalnią lub kuchnią wyprowadź dwa miejsca na żyrandol. Takie oświetlenie będzie o wiele bardziej efektywne.
Kiepskiej jakości materiały wykończeniowe
Przeprowadzając remont mieszkania nie warto oszczędzać na materiałach wykończeniowych. To od ich jakości właściwie zależy, czy zmiany będą trwałe. To bardzo istotne, jeśli nie chcesz za chwilę powtarzać remontu mieszkania. Co prawa lepszej jakości materiały najczęściej oznaczają wyższą cenę, jednak w tym wypadku można oszczędzić na innych elementach.
Nie musisz kupować płytek czy podłogi z najwyższej półki, takie o średnich cenach są już dostatecznie dobre. Warto jednak zainwestować w dobre kleje, zaprawy czy podkłady. To one w dużej mierze decydują o trwałości i wytrzymałości. Warto także nie oszczędzać na farbie i kupić plamoodporną i wytrzymałą na ścieranie. Dzięki temu wydłużysz okres do kolejnego odświeżania pokoi.
Zasłony, rolety, żaluzje…
Ciężkie zasłony i grube, długie firanki o „kryjącej” fakturze powoli odchodzą do lamusa. Jednak nadal bardzo często się pojawiają, podobnie jak rolety „dzień – noc” czy standardowe rozsuwane żaluzje. I oczywiście, są one przydatne, zwłaszcza kiedy oglądasz film i światło pada ci na telewizor lub wieczorem, gdy nie chcesz, by pół osiedla widziało, co robisz w mieszkaniu. Jednak w ciągu dnia to najprostszy sposób na to, by przyciemnić i optycznie „dociążyć” mieszkanie.
Słoneczne pomieszczenia prezentują się o wiele ładniej, wydają się bardziej przestronne i lekkie. Dlatego warto zrezygnować z grubych zasłon i zastąpić je lekką mgiełką, krótką wariacją z lekkich i kolorowych materiałów lub ażurową ozdobną firanką. Warto także pamiętać o odsłanianiu rolet jak tylko wstaniesz rano i kupić takie w jaśniejszych kolorach.
Estetyka przede wszystkim
To także często powtarzany błąd przy urządzaniu mieszkania – zwracanie uwagi wyłącznie na estetykę i atrakcyjność rozwiązań. Okazuje się, że niestety często zapominamy o funkcjonalności i praktyczne rozwiązania poświęcamy na rzecz bardziej ozdobnych czy ciekawszych wizualnie. To duży błąd, zwłaszcza w mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni.
Ogromna, modna narożna sofa? Pod warunkiem, że nie będzie utrudniać przechodzenia na balkon. Ładna, lekka komódka? Zastanów się nad tym, czy na pewno wszystko w niej zmieścisz. Ten punkt dotyczy nie tylko mebli, lecz także materiałów wykończeniowych. Płytki o ciekawej fakturze są z pewnością bardzo ładne, jednak może okazać się, że trudno będzie je umyć. Lśniące płytki do kuchni także wspaniale wyglądają, jednak będą na nich widoczne wszystkie odbicia palców. A biały dywan nigdy nie będzie dobrym wyborem w domu, w którym są małe dzieci. Plamy po czekoladowych buziakach, marchewkowych paluszkach i ściekającym z bródki soku wiśniowym prawdopodobnie zostaną na nim na zawsze.
Stylistyczny miszmasz
Zanim przystąpisz do remontu, zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić całe mieszkanie. W innym wypadku może się okazać, że stworzysz stylistyczny miszmasz, który nie będzie szczególnie estetyczny. I nie chodzi tutaj tylko o meble, lecz także o rodzaj płytek czy parkietu. Do stylu musi być od razu dobrana kolorystyka i punkty oświetlenia, które planuje się wcześniej. Warto dobrze to przemyśleć, żeby kompozycja była spójna.
Warto także zwrócić uwagę na to, by wszystkie pomieszczenia były harmonijne. Styl eklektyczny jest bardzo trudny do uzyskania, dlatego trzeba do tego podejść konsekwentnie.