Najlepsze pokrycia dachowe - rodzaje, ceny, wytrzymałość, co wybrać?

Najlepsze pokrycia dachowe - rodzaje, ceny, wytrzymałość, co wybrać?

Dach stanowi zwieńczenie każdego domu i budynku mieszkalnego. Jego wygląd może wpłynąć na zachowanie walorów wizualnych nieruchomości. Dobrze dobrane pokrycia dachowe będą nie tylko ozdobą, ale również trwałym zabezpieczeniem. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych materiałów pokryciowych. Z pewnością warto poznać ich najważniejsze wady oraz zalety.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to jedno z najbardziej luksusowych i eleganckich rozwiązań. Zapewnia efektowny design dachu oraz ponadstandardową wytrzymałość. Dachówka ceramiczna jest materiałem odpornym na działanie zmiennych warunków pogodowych. Jej dużym atutem okazuje się również odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Systemy dachowe wykorzystujące dachówkę ceramiczną nie są nowym rozwiązaniem. Znajdziemy je na wielu zabytkowych kamienicach. Bez wątpienia jest to materiał pokryciowy o bardzo dużej żywotności. Szacuje się, że dachówka ceramiczna może przetrwać w idealnym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Jej wysoka waga może być zarówno atutem, jak i mankamentem. Ciężkie pokrycia dachowe nie ulegają uszkodzeniom i nie zmieniają położenia pod wpływem działania porywistych wiatrów. Są zatem szczególnie polecane do montażu w miejscach narażonych na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych. Niestety większa waga sprawia także pewne trudności montażowe. Ciężkie pokrycia dachowe wymagają zbudowania masywnej więźby dachowej, która będzie zdolna przenieść cały ciężar. Bardziej masywna więźba oznacza jednocześnie wyższe ceny zbudowania dachu.

Warto również zaznaczyć, że dachówka ceramiczna może być z powodzeniem montowana na dachach o kącie nachylenia powyżej 15 0. Zapewnia dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako pokrycia dachowe nad poddaszami użytkowymi. Gruba warstwa ceramiki skutecznie tłumi dźwięki uderzeniowe, co nabiera szczególnego znaczenia podczas intensywnych opadów deszczu lub gradu.

A może dachówka betonowa?

Betonowe pokrycia dachowe to coraz popularniejsza alternatywa dla dachówek ceramicznych. Dachówka betonowa może imitować wygląd naturalnej ceramiki. Mimo wszystko jej walory wizualne pozostają nieco gorsze. Wybierając tego typu pokrycia dachowe nie musimy inwestować w bardzo masywną więźbę. Wszystko za sprawą mniejszej masy materiału. Dachówka betonowa jest znacznie lżejsza niż jej ceramiczne odpowiedniki. Zapewnia przy tym podobny poziom izolacji akustycznej. Nowoczesne systemy dachowe z betonu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie zmiennych warunków pogodowych. Dobrze radzą sobie w niesprzyjających warunkach, a dzięki temu mogą być z powodzeniem montowane na poszycie dachowe domów jednorodzinnych.

Warto również dodać, iż cena dachu pokrytego dachówką betonową będzie bardziej atrakcyjna (w porównaniu z pokryciami ceramicznymi). Niższe ceny wynikają z dwóch głównych przyczyn. Jednym z nich będzie mniejsza masywność więźby. Drugą, atrakcyjny cennik zakupu dachówki betonowej. Dach pokryty dachówką betonową może być zatem tańszą wersją budowli wykończonych dachówkami ceramicznymi.

Wybierając dachówki betonowe warto pamiętać także o podstawowych wadach tego materiału. Betonowe pokrycia dachowe są mniej trwałe niż ich ceramiczne odpowiedniki. Dodatkowo wymagają regularnej konserwacji, która zabezpieczy je przed szarzeniem i zielonym nalotem. Są to podstawowe niedogodności, o których warto pamiętać podczas wyboru materiału na pokrycie dachowe.

Lekka blachodachówka

Blachy dachowe to bardzo popularne rozwiązanie, które możemy wykorzystać na więźbach niemal każdego budynku. Blachodachówka wyróżnia się mnogością wzorów, grubości oraz kolorów. Paleta barw jest niemal nieograniczona. Nowoczesna blacha na dach jest też rozwiązaniem łatwym w zakupie. Znajdziemy ją w każdym sklepie branżowym. Różnorodność wyboru sprawia, że każdy inwestor będzie w stanie wybrać rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb.

Warto również podkreślić, iż blachodachówka jest materiałem lekkim. Zatem może być z powodzeniem wykorzystana na lekkiej więźbie dachowej. Całe pokrycie dachowe nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku. Dzięki temu nie musimy inwestować w solidniejsze fundamenty. Dużym atutem tego rozwiązania jest również atrakcyjna cena dachu. Blachodachówka jest tania w zakupie i może być wykonana na poszycia dachowe z membrany. W ten sposób ograniczamy koszty inwestycyjne i sprawiamy, że tanie pokrycie dachowe nie generuje zbyt wysokich wydatków montażowych.

Wybierając blachy dachowe musimy liczyć się również z pewnymi niedogodnościami. Blachodachówka jest materiałem cienkim, a co za tym idzie nie zapewnia dobrej izolacji termicznej ani akustycznej. Jej zastosowanie może spowodować zmniejszenie komfortu zamieszkania na poddaszu. Wszystko za sprawą głośnych dźwięków uderzeniowych, które usłyszymy podczas intensywnych opadów atmosferycznych.

Pozostałe blachy dachowe

Blacha dachowa występuje w wielu wariantach. Dużą popularnością cieszą się blachy trapezowe. Trapezowa blacha na dach wyróżnia się nieco większą grubością oraz bardzo dużą wytrzymałością. Świetnie sprawdzi się na dachach o prostym kształcie. Trapezowe blachy dachowe są łatwe w montażu, a ich arkusze dobrze trzymają się więźby. Są zatem lepiej zabezpieczone przed działaniem intensywnych podmuchów wiatru. Dużym atutem tego rozwiązania są również atrakcyjne ceny zakupu. Dostępna w ofertach sprzedaży trapezowa blacha na dach może być nawet trzykrotnie tańsza niż dachówka ceramiczna. Ze względu na łatwość montażu oraz stosunkowo niewielką wagę (w porównaniu z dachówkami ceramicznymi), trapezowe blachy dachowe okazują się też tańsze w montażu. Wykorzystanie tego materiału okazuje się dobrym sposobem na tanie pokrycie dachowe.

Ile kosztują pokrycia dachowe?

Dostępne w ofertach sprzedaży systemy dachowe możemy nabyć w dość zróżnicowanych przedziałach cenowych. Wszystkie rodzaje pokryć dachowych mogą różnić się od siebie walorami wizualnymi, grubością, wagą oraz jakością wykonania. Dlatego oglądając systemy dachowe zwróćmy największą uwagę na ich parametry techniczne. Do budowy warto wybierać dobrej jakości pokrycia dachowe, które dają gwarancję żywotności oraz trwałości całej konstrukcji dachowej.

Najtańsza w zakupie będzie blacha na dach. Ostateczny cennik zależy od parametrów technicznych oraz aktualnej oferty producenta. Jednak możemy przyjąć, iż blachodachówka, czy blacha trapezowa będzie wydatkiem minimum 25 zł/m2. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajduje się również blacha na dach, której ceny przekraczają kwotę 50 – 60 zł/m2. Mowa tu o pokryciach dachowych z dodatkową posypką mineralną.

Dachówka betonowa okazuje się nieco droższa w zakupie. Uśredniony koszt zakupu wynosi ok. 40 zł/m2. Warto jednak pamiętać, że cena dachu będzie jeszcze większa, ze względu na konieczność wykonania masywniejszej więźby dachowej.

Najdroższe w zakupie pokrycia dachowe to dachówki ceramiczne. Za produkty z pośredniej półki cenowej trzeba zazwyczaj zapłacić ok. 65 zł/m2. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdą się również systemy dachowe, których koszt zakupu przekracza kwotę 80 zł/m2. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze masywna więźba, poszycia dachowe oraz akcesoria dodatkowe.

Kiedy zaplanować rodzaj pokrycia dachowego?

Specyfikę dachu i wybór pokrycia dachowego warto zaplanować jak najwcześniej. Najlepiej byłoby podjąć ostateczną decyzje podczas zakupu projektu budowlanego. Pamiętajmy, że lekkie blachy dachowe nie wymagają tworzenia bardzo masywnej więźby. Przez to ostateczny koszt wykonania dachu okazuje się nieco atrakcyjniejszy. Cięższe pokrycia dachowe stanowią już znacznie większe obciążenie dla konstrukcji całego budynku. Dlatego dachówka ceramiczna oraz dachówka betonowa muszą zostać zaplanowane w projekcie budowlanym. Montaż najcięższych pokryć dachowych wiąże się nie tylko z budową masywniejszej więźby. W niektórych przypadkach trzeba również zaplanować i wykonać solidniejsze fundamenty, które wytrzymają zwiększone obciążenie całego budynku.

O wyborze konkretnego pokrycia dachowego decyduje również kształt połaci. Na niektórych dachach lepiej sprawdzają się blachy dachowe. W innych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem okazują się dachówki ceramiczne bądź betonowe. Wybór powinien uwzględniać również nasze indywidualne potrzeby i preferencje wizualne.

Wybieramy poszycia dachowe

Planując budowę dachu musimy pamiętać o każdym elemencie. Opisaliśmy już główne pokrycia dachowe, jednak nieodłącznym elementem kompletnego systemu są również poszycia dachowe. Do wyboru inwestora pozostają membrany dachowe oraz papa bitumiczna na deskowaniu. Oba rozwiązania zyskują swoich zwolenników oraz przeciwników. Poszycia dachowe z membrany są dość nowym rozwiązaniem. Membrana charakteryzuje się łatwością montażu oraz atrakcyjnym kosztem zakupu. Jest szczególnie polecana jako poszycie na dach o bardziej skomplikowanym kształcie. Dużym atutem tego rozwiązania jest też zadowalający poziom paroprzepuszczalności.

Poszycia dachowe z papy na deskowaniu są już bardziej sprawdzonym, tradycyjnym rozwiązaniem. Tego rodzaju poszycia dachowe uchodzą za najbardziej trwałe. Dodatkowo usztywniają więźbę, co stanowi ich następny atut. Papa na deskowaniu tworzy trwałą i szczelną powłokę ochronną. Może pozostawać na dachu przez dłuższy czas, bez konieczności natychmiastowego montażu głównego pokrycia dachowego. Dzikie temu inwestor zyskuje możliwość wykończenia dachu w kolejnym sezonie. Takiej właściwości nie mają membrany, które okazują się mało odporne na działanie intensywnych promieni słonecznych. Trudno jest również określić ich żywotność, bowiem jest to nowe i nie do końca wypróbowane rozwiązanie.

Dlatego wielu inwestorów nadal decyduje się na poszycie z papy oraz deskowania. Tego typu rozwiązanie generuje nieco wyższe koszty. Wiąże się to z większą trudnością montażową oraz wyższą ceną materiałów. Ceny będą jeszcze większe w przypadku dachów o bardzo skomplikowanych kształtach. Mimo wszystko poszycia dachowe z papy są szczególnie polecane w przypadku budynków z poddaszami użytkowymi. Duża trwałość oraz sztywność poszycia zapewni wygodne użytkowanie poddasza przez długie lata.

Kompleksowe zestawienie kosztów remontu dachu znajdziesz tu.