Pokrycia dachowe

To najbardziej zewnętrzna warstwa połaci dachu, która zabezpiecza dom przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim przed opadami, wiatrem i słońcem. Przy wyborze pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę konstrukcję więźby dachowej, a przede wszystkim nachylenie dachu oraz nośność więźby. Ponadto znaczenia mają aspekt wizualny i finansowy. Za pomocą różnego rodzaju pokryć można osiągnąć ciekawy wygląd domu, a każde z rozwiązań wiąże się z różnej wysokości wydatkiem.
Cennik pokryć dachowych 2018 - blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny
Cennik pokryć dachowych 2018 - blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny
Mycie dachów - cennik 2018 prac w różnych miastach w Polsce
Mycie dachów - cennik 2018 prac w różnych miastach w Polsce
Malowanie dachów - cennik 2018 w różnych miastach w Polsce
Malowanie dachów - cennik 2018 w różnych miastach w Polsce
Montaż podbitki dachowej – krok po kroku
Montaż podbitki dachowej – krok po kroku

Pokrycia dachowe – rodzaje dachówek i co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o dachy w Polsce i ich poszycie, bodaj najbardziej popularnym i najchętniej wybieranym rozwiązaniem w ostatnich latach są różnego rodzaju dachówki oraz blachy dachowe. Na dalszy plan schodzą papy i folie, których niekwestionowaną zaletą są niższe ceny. Systemy dachowe to jednak rozwiązania, na których nie warto oszczędzać. Prawidłowo i solidnie wykonane poszycie dachu to inwestycja na długie lata. Jakie są rodzaje pokrycia dachowego i jaki koszt wiąże się z ich wyborem?

Pierwsza kategoria to dachówki, które posiadają swoje podkategorie. Wyróżnić można bowiem dachówki ceramiczne, betonowe i bitumiczne. Pierwszy rodzaj jest jednym z najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Dachówki ceramiczne wykonane z wypalonej gliny cechuje wysoka wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto szeroka gama barw i kształtów sprawia, że budynek prezentuje się ciekawie i estetycznie. Wymaga ona jednak dość skomplikowanego montażu, co znacznie podnosi koszt, gdyż krycie nie należy do najtańszych. Ceny za dachówkę ceramiczną wynoszą około 30-40 zł za metr kwadratowy. Podobny koszt wiąże się z wykorzystaniem na pokrywanie dachu dachówek betonowych. Są one podobne do swoich ceramicznych odpowiedniczek, jednak już nieco mniej trwałe. Podobnie jak omówione już rozwiązanie, wymagają one wytrzymałej konstrukcji więźby dachowej, gdyż są dosyć ciężkie.

Ostatni rodzaj dachówek na pokrycia dachowe to dachówki bitumiczne, nazywane także gontem bitumicznym. Różnią się od dwóch omówionych wyglądem, gdyż bardziej przywodzą na myśl papę niż dachówki, ale jest to rozwiązanie wysoce estetyczne. Występują w licznych kształtach i kolorach, a przy okazji są lekkie, więc nie wymagają wybitnie wytrzymałej konstrukcji dachu. Niższe są także ceny za ten materiał, gdyż wynoszą około 25 zł za metr kwadratowy. To rozwiązanie bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Pozostałe systemy dachowe

Dachówki to nie jedyny rodzaj, jeśli chodzi o systemy dachowe. Popularnym rozwiązaniem są także blachy dachowe, czyli powszechnie nazywane blachodachówki. Spore zainteresowanie tego typu materiału jest związane z jego stosunkowo niską ceną. Ceny zaczynają się od około 25 zł za metr kwadratowy. Blachy dachowe ze stali lub aluminium są pokrywane warstwą ochronną, dzięki czemu zwiększają się ich parametry wytrzymałościowe. Blachodachówki są nie tylko dość tanie, ale także lekkie, łatwe w montażu i występują w wielu kolorach. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów.

Choć tradycyjna papa asfaltowa zostaje wypierana przez lepiej prezentujący się gont bitumiczny, wciąż jeszcze można znaleźć amatorów tego typu poszycia dachu. Częściej jednak stosuje się ją na budynkach gospodarczych niż domach. Na rynku dostępne są papy samoprzylepne, które znacznie ułatwiają montaż. Nie można w przypadku papy mówić o dużych walorach estetycznych, więc jeśli już się na nią decydować, to na płaskich dachach, niewidocznych z dołu.

Rzadziej stosowane rozwiązania na dachy to pokrywanie dachu specjalną masą, która przypomina nieco wylewkę. Warunkiem zastosowania tego typu poszycia jest idealnie płaski dach. Inne sporadycznie spotykane dachy to domki z gontem drewnianym albo strzechą. Takie krycie musi jednak wpisywać się w całą stylistykę budynku.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij