Pokrycia dachowe - rodzaje, ceny, opinie, zalety i wady

Wyróżniamy wiele metod na pokrycie dachów. Pokrycia dachowe wykonywane są obecnie z bardzo różnych materiałów, nadal jednak pewne materiały stosowane są częściej, a inne rzadziej. Czym pokryć dach? Jakie są rodzaje pokryć dachowych? Jakie są ceny poszczególnych rozwiązań? Przeczytaj i sprawdź, czy najczęściej wykorzystywane pokrycia dachowe są rzeczywiście najlepsze.

Jeśli planujesz prace związane z budową lub remontem dachu, przydatna okaże się usługa Szukaj Wykonawcy, dostępna na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej, po wypełnieniu formularza, za darmo otrzymasz oferty najlepszych firm z twojej okolicy, które podejmą się wykonania dachu.

Rodzaje pokryć dachowych, czyli czym pokryć dach?

Pokrycia dachowe dzielą się na wiele rodzajów. Różnią są ich ceny wykonania, zastosowanie oraz oczywiście posiadają swoje wady i zalety. Najbardziej powszechnie stosowana jest dachówka ceramiczna, która posiada zarazem stosunkowo najwięcej plusów.

Dachówka ceramiczna jest stosowana jako pokrycia dachowe przy dachach spadzistych o kącie nachylenia powyżej 15º. Dachówka ceramiczna jest wyrabiana z wypalanej gliny i charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a co za tym idzie, także trwałością. Dachówka ceramiczna posiada bardzo wiele atutów. Jednym z nich jest mrozoodporność, wytrzymałość na wysokie temperatury oraz niekorzystne oddziaływanie pogody. Posiada dobre właściwości termoizolacyjne oraz jest dźwiękoszczelna. Dachówka ceramiczna umożliwia dobre odprowadzanie wody deszczowej. Okna dachowe montuje się łatwo, podobnie wymiana poszczególnych elementów nie stanowi problemu.

Jak każdy materiał budowlany i wykończeniowy, dachówka ceramiczna posiada również swoje wady. Przede wszystkim ceny tego typu dachówek są dość wysokie. Poza tym ich montaż nie należy do najłatwiejszych, także ze wględu na różne, niezbędne akcesoria dachowe. Więźba dachowa musi być bardzo solidna, gdyż dachówka ceramiczna jest ciężka, co stanowi kolejny minus jej stosowania.

Dachy pokryte tego typu materiałem prezentują się bardzo efektownie. Na rynku jest duży wybór wzorów dachówek ceramicznych. Występują ponadto w bogatej kolorystyce. Jeśli oprócz tego, czym pokryć dach, zastanawiasz się także, na jaki jego rodzaj się zdecydować, pod tym linkiem znajdziesz porównanie kosztów dachu dwu-, cztero- i wielospadowego.

Nie tylko dachówka ceramiczna na dach - blachy dachowe i dachówki betonowe

W odpowiedzi na pytanie, czym pokryć dach, warto zwrócić uwagę także na dachówki betonowe. Dachówka betonowa stanowi niewątpliwą konkurencję dla dachówki ceramicznej, ponieważ jest tańsza i również posiada wiele zalet, a także dobre parametry techniczne.

Dachówka betonowa charakteryzuje się wysoką izolacyjnością zarówno dźwiękową, jak i termiczną. Zapewnia sprawne odprowadzanie wody deszczowej. Dachówka betonowa waży mniej od ceramicznej. Podobnie, jak w przypadku dachówki z ceramiki, tutaj również zmiany wprowadzane na dachu są jak najbardziej możliwe i dość proste.

Na rynku istnieją obecnie do wyboru różne rodzaje dachówek tego typu, które można nabyć w wielu wariantach kolorystycznych. Powoli zaczynają swoją estetyką naśladować dachówki ceramiczne, jednak są uważane za mniej atrakcyjne wizualnie.

Popularne są również pokrycia dachowe z blachy. Są różne rodzaje blachy na pokrycia dachowe. Wśród nich najczęściej występujące to blachodachówka modułowa, blachy faliste oraz płaskie, a także, zyskująca na znaczeniu, blacha trapezowa. Blachodachówka modułowa charakteryzuje się niewysoką ceną i ze względu na nowoczesne procesy technologiczne, jeśli chodzi o obróbki blacharskie, materiał ten jest trwały. Zachowuje swoje parametry użytkowe co najmniej kilkadziesiąt lat. Blachodachówka, czyli np. blachy trapezowe, również występuje w różnych wzorach i kolorystyce, a także różni ją grubość blachy. Jest najczęściej produkowana jako blacha profilowana, czyli tzw. blacha falista lub płyta falista.

Blachodachówka musi być jednak bardzo mocno zainstalowana do łat, ponieważ charakteryzuje się niewielkim ciężarem. Coraz rzadziej pokrywa się dachy blachami - falistą czy płaską. Blachy dachowe tego typu posiadają słabe właściwości izolacyjne. Obie blachy dachowe ważą za to niewiele i można je nabyć za niewygórowane ceny. Natomiast na popularności zyskuje obecnie blacha trapezowa. Blacha trapezowa jest wytrzymała i można ją stosować na dachy o dużej rozpiętości. Wbrew obiegowym opiniom, trapezowae blachy wcale nie są nieestetyczne i coraz częściej pokrywane są nimi dachy domów prywatnych.

Blacha trapezowa występuje w wielu różnych wzorach i kolorystyce. Blacha trapezowa ma stosunkowo niskie ceny i łatwo się ją montuje. W Polsce jest wiele firm, które specjalizują się w jej produkcji dla budownictwa przemysłowego i prywatnego.

Inne systemy dachowe - papa na dach

Stosowane są w dalszym ciągu również pokrycia dachowe bitumiczne. Bitumiczna papa na dach jest tania i nadaje się dobrze do wierzchniego krycia, zwłaszcza jeśli chodzi o dachy płaskie. Papa na dach posiada sporo cech, które niejednokrotnie dyskredytują ją jako skuteczne pokrycia dachowe. Przede wszystkim papa na dach nagrzewa się bardzo mocno pod wpływem promieni słonecznych i wysokich temperatur. Jej wygląd również pozostawia wiele do życzenia, dlatego papa dachowa nie jest zbyt częstym wyborem, jeśli chodzi o projekty domów.

Papa na dach może, ze względu na niski koszt, zostać wykorzystana jako pokrycia dachowe bitumiczne budynków gospodarczych. Nie poleca się jej obecnie do pokrycia dachu domów mieszkalnych. Już częściej znajduje zastosowanie jako papa podkładowa lub papa wierzchniego pokrycia mniejszych zabudowań.

Specyficzną odmianą papy jest papa zgrzewalna. Papa termozgrzewalna na dach zgrzewalna jest wykorzystywana do pokrycia dachów płaskich oraz tych, które posiadają stosunkowo małe nachylenie. Papa zgrzewalna jest wypierana przez gonty bitumiczne. Gont bitumiczny jest lekki i elastyczny. Gont bitumiczny można układać zarówno na dachach o sporym, jak i niewielkim kącie nachylenia. Gont bitumiczny jest dużo bardziej estetyczny niż papa zgrzewalna, dlatego pokrycia dachowe bitumiczne stanowią tak silną konkurencję. Jednak zarówno papa zgrzewalna, jak i gont bitumiczny charakteryzują się niską termoizolacyjnością.

Do każdego pokrycia dachowego należy dobrać odpowiednie akcesoria dachowe, rynny oraz okna dachowe. Nie w każdym przypadku montaż rynny i okien będzie równie bezproblemowy. Nie należy zapominać, że elementy wykończeniowe dachu, takie jak podbitka dachowa również są bardzo istotne i należy je dobrać z rozwagą. Podbitka dachowa jest wykonywana z różnych materiałów, jednak najpopularniejszymi jest drewno, blacha lub PCV.

Ekologiczne pokrycia dachowe

Blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna czy gont bitumiczny to tylko niektóre propozycje pokryć dachowych. Warto również zaznajomić się z mniej konwencjonalnymi materiałami, które posiadają bardzo wyrazisty styl i niezaprzeczalny urok, w przeciwieństwie do gontu bitumicznego.

Istnieje pewien katalog naturalnych pokryć dachowych, które mogą stanowić oryginalną i ekologiczną alternatywę dla standardowych. Mowa tu o goncie drewnianym, łupku, słomianej lub trzcinowej strzesze czy dachu pokrytym trawą.

Pokrycia dachowe z trzciny zyskują na popularności. Rodzaje trzciny są różne, jednak najczęściej jest stosowana trzcina wodna. Posiada bardzo dobre właściwości użytkowe. Przede wszystkim ścisłe i zwarte pokrycie trzcinowe sprawia, że w lecie w domu jest chłodno, a zimą ciepło. Dach wykonany z trzciny wodnej oddycha i wpływa na przyjemny klimat wewnątrz domu. W zależności od jakości wykonania, tego typu dach może przetrwać od 60 do 90 lat.

Kolejnym ciekawym pomysłem są gonty drewniane. Wykonuje się je z drewna drzew iglastych. Gonty drewniane mogą być łupane lub cięte. Mimo iż gonty łupane są solidniejsze i trwalsze, rzadziej się je stosuje, ponieważ jest to droższa i bardziej pracochłonna metoda. Dach pokryty gontami drewnianymi jest bardzo dekoracyjny i stylowy.

Bardzo rzadko na poszycia dachów wykorzystuje się łupki osadowe. Jest to spowodowane faktem, że metoda ta jest mało znana i skomplikowana wykonawczo. Jednak dach z łupków jest wytrzymały i bardzo odporny na ogień oraz niesprzyjające czynniki atmosferyczne.

Kolejnym naturalnym materiałem na pokrycie dachu są wióry osikowe. Są wytwarzane w postaci płatów. Charakteryzują się niską ceną, niewielką wagą i są dość wytrzymałe. Na dachu w niezmienionym stanie przetrwają około 30 lat.

Ostatnią propozycją na ekologiczny dach jest pokrycie z trawy. Zielone dachy stają się coraz bardziej modne. Ich niezaprzeczalną zaletą jest nietuzinkowy wygląd i styl. Dodatkowo posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Nie na każdym dachu można jednak zastosować tą metodę. Zielony dach wymaga bardzo mocnego fundamentu budynku. Jeśli zainteresowały cię ekologiczne rozwiązania, przeczytaj także nasz artykuł o kolektorach słonecznych do domu jednorodzinnego.

Ceny różnych rodzajów pokryć dachowych

Ceny pokryć dachowych mogą różnić się między sobą, i to znacznie. Nie zależy to tylko i wyłącznie od materiału oraz stopnia skomplikowania konstrukcji samego dachu. W różnych regionach Polski ceny mogą kształtować się odmiennie, w zależności od przyjętych standardów i doświadczenia danej firmy budowlanej. Oczywiście ceny hurtowe będą w tym wypadku odpowiednio niższe.

Ceny poszczególnych materiałów również bardzo różnią się między sobą. Papa zgrzewalna, blachodachówka czy dachówka ceramiczna mogą mieć bardzo rozmaite ceny w zależności od producenta. Łatwiej zatem poruszać się w widełkach cenowych lub ustalić ceny minimalne.

Gonty bitumiczne są dość tanie. Za gont bitymiczny zapłacimy od 25 złotych za m2. Dachówka ceramiczna lub dachówka betonowa to wydatek około 30-40 złotych za m2. Blachodachówka kosztuje od 25 złotych za m2 w standardzie. Jeśli jednak nabędziemy balchodachówkę z posypką mineralną, wtedy koszty mogą wzrosnąć nawet do 70 złotych za m2. Do ceny materiałów należy doliczyć koszty podkładu, których koszt jest mniejszy w przypadku gontów bitumicznych. W zależności od jego rodzaju, koszt to od 15 do 30 złotych za m2.

Niejednokrotnie w przypadku dachu o skomplikowanej konstrukcji przydadzą się drogie akcesoria, które należy uwzględnić w kosztorysie. Im bardziej skomplikowany dach, tym droższa będzie również sama robocizna. Koszt robocizny to w przybliżeniu od 50 do 150 złotych za m2. Poznaj przykładowe i dokładne koszty budowy dachu. Przeczytaj nasz artykuł: Koszt budowy dachu dwuspadowego.

Pokrycia dachowe – rodzaje dachówek i co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o dachy w Polsce i ich poszycie, bodaj najbardziej popularnym i najchętniej wybieranym rozwiązaniem w ostatnich latach są różnego rodzaju dachówki oraz blachy dachowe. Na dalszy plan schodzą papy i folie, których niekwestionowaną zaletą są niższe ceny. Systemy dachowe to jednak rozwiązania, na których nie warto oszczędzać. Prawidłowo i solidnie wykonane poszycie dachu to inwestycja na długie lata. Jakie są rodzaje pokrycia dachowego i jaki koszt wiąże się z ich wyborem?

Pierwsza kategoria to dachówki, które posiadają swoje podkategorie. Wyróżnić można bowiem dachówki ceramiczne, betonowe i bitumiczne. Pierwszy rodzaj jest jednym z najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Dachówki ceramiczne wykonane z wypalonej gliny cechuje wysoka wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto szeroka gama barw i kształtów sprawia, że budynek prezentuje się ciekawie i estetycznie. Wymaga ona jednak dość skomplikowanego montażu, co znacznie podnosi koszt, gdyż krycie nie należy do najtańszych. Ceny za dachówkę ceramiczną wynoszą około 30-40 zł za metr kwadratowy. Podobny koszt wiąże się z wykorzystaniem na pokrywanie dachu dachówek betonowych. Są one podobne do swoich ceramicznych odpowiedniczek, jednak już nieco mniej trwałe. Podobnie jak omówione już rozwiązanie, wymagają one wytrzymałej konstrukcji więźby dachowej, gdyż są dosyć ciężkie.

Ostatni rodzaj dachówek na pokrycia dachowe to dachówki bitumiczne, nazywane także gontem bitumicznym. Różnią się od dwóch omówionych wyglądem, gdyż bardziej przywodzą na myśl papę niż dachówki, ale jest to rozwiązanie wysoce estetyczne. Występują w licznych kształtach i kolorach, a przy okazji są lekkie, więc nie wymagają wybitnie wytrzymałej konstrukcji dachu. Niższe są także ceny za ten materiał, gdyż wynoszą około 25 zł za metr kwadratowy. To rozwiązanie bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Pozostałe systemy dachowe

Dachówki to nie jedyny rodzaj, jeśli chodzi o systemy dachowe. Popularnym rozwiązaniem są także blachy dachowe, czyli powszechnie nazywane blachodachówki. Spore zainteresowanie tego typu materiału jest związane z jego stosunkowo niską ceną. Ceny zaczynają się od około 25 zł za metr kwadratowy. Blachy dachowe ze stali lub aluminium są pokrywane warstwą ochronną, dzięki czemu zwiększają się ich parametry wytrzymałościowe. Blachodachówki są nie tylko dość tanie, ale także lekkie, łatwe w montażu i występują w wielu kolorach. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów.

Choć tradycyjna papa asfaltowa zostaje wypierana przez lepiej prezentujący się gont bitumiczny, wciąż jeszcze można znaleźć amatorów tego typu poszycia dachu. Częściej jednak stosuje się ją na budynkach gospodarczych niż domach. Na rynku dostępne są papy samoprzylepne, które znacznie ułatwiają montaż. Nie można w przypadku papy mówić o dużych walorach estetycznych, więc jeśli już się na nią decydować, to na płaskich dachach, niewidocznych z dołu.

Rzadziej stosowane rozwiązania na dachy to pokrywanie dachu specjalną masą, która przypomina nieco wylewkę. Warunkiem zastosowania tego typu poszycia jest idealnie płaski dach. Inne sporadycznie spotykane dachy to domki z gontem drewnianym albo strzechą. Takie krycie musi jednak wpisywać się w całą stylistykę budynku.