Dachówka ceramiczna, czy blachodachówka? Co wybrać na dach?

Wybierając pokrycie dachowe stajemy przed nie lada wyzwaniem. Ponieważ chcemy, aby nasz dach nie tylko wyglądał ładnie, ale również służył długo. Co wybrać aby cieszyć się długą satysfakcją dobrego wyboru? W poniższym tekście przedstawię różnicę między dachówkami ceramicznymi, a blachodachówkami oraz które będą sprawować się lepiej na naszych dachach.

Ocena: 4,5/5 (głosów 6)

Traffic blachodachówka

Główne różnice między dachówkami ceramicznymi, a blachodachówkami

Różnice zaczynają się już przy materiale, z którego zrobione są dane dachówki. Dachówki ceramiczne jak sama nazwa wskazuje, wypalane są ze specjalnej gliny ceglarskiej. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością na różne warunki pogodowe. Jednak jako, że wykonywane są one z gliny, są dość ciężkie, co wymaga postawienia odpowiedniego rusztowania pod nimi. Dachówki takie poleca się kłaść w miejscach, gdzie występuje duże ryzyko wystąpienia silnych wiatrów, lub mocnych opadów deszczu (np.: wgórach). Dachówki ceramiczne są bardzo odporne na duże obciążenia, wywołane np.: zalegającym śniegiem, nie zmieniają kształtu, nie łamią się, dzięki czemu okres ich eksploatacji może wynosić nawet do 50 lat. Kolejną ich zaletę stanowi dobre wygłuszenie, ponieważ podczas odpadów deszczu nie stukają one i nie dudnią co często zdarza się w przypadku blachodachówek. Ich zaletą jest również format występowania, ponieważ mogą one być produkowane w formacie małych pakietów, które z powodzeniem można byłoby stosować na dachach, które posiadają skomplikowaną budowę, ale również są wytwarzane wielkoformatowe dachówki, które nadają się do użytku przy dachach o prostej budowie, jaką jest np.: budowa jedno- lub dwuspadowa dachu.

Wady dachówek ceramicznych

Do głównych wad dachówek ceramicznych należą cena oraz nasiąkliwość pokrycia ceramicznego. Z powodu swojej wielkości, oraz sporej wagi (dachówki ceramiczne mogą ważyć nawet około 50 kg) cena tego materiału jest dość wysoka. Przez co koszta związane z zabudową całego dachu mogą okazać się stosunkowo duże. Wysoko jakościowe dachówki, charakteryzują się nasiąkliwością w granicach od 2 do 10%. Jednak wraz ze wzrostem nasiąkliwości, cała konstrukcja staje się cięższa, co zmusza nas do montażu masywniejszej więźby dachowej, co z kolei przekłada się na dodatkowe koszty. Wraz ze zwiększoną nasiąkliwością wzrasta ryzyko tego, że dachówki zaczną pokrywać się mchem. Nie jest on trudny do usunięcia, ale ze względu na wysokość na jakiej się znajduje może to powodować niewygodne problemy. Dlatego też, najlepiej byłoby wybierać dachówki ceramiczne o niskim stopniu nasiąkliwości oraz produkty, które pokryte są glazurą, lub innym impregnatem, który zabezpieczy dachówki odpowiednio przed porastaniem mchem, lud uszkodzeniami mechanicznymi.

Zalety blachodachówek

Blachodachówki cieszą się coraz to większą popularnością. Głównym tego powodem jest dość niska cena materiałów oraz nie duże koszta przy samym montażu blachodachówek. Są one również materiałem lekkim, co przekłada się na to, że nie musimy wzmacniać całej konstrukcji, na którą będziemy kładli dach. W porównaniu do innych materiałów, cena blachodachówek (czytaj więcej) wydaje się być najatrakcyjniejsza, co w dużej mierze może wpłynąć na to, że ona chętnie wybierana przez klientów.

Blachodachówka – uniwersalne rozwiązanie?

Blachodachówka często określana jest jako produkt uniwersalny (czytaj więcej), ponieważ można stosować ją przy wielu konstrukcjach dachów, czy to prostych, czy bardziej skomplikowanych. Blachodachówki dobrej jakości wykonania będą odporne na powstawanie rdzy oraz uszkodzeń mechanicznych. Występują one również w wielu wariantach kolorystycznych oraz w wielu kształtach, co pozwoli na dobranie odpowiednich materiałów, które będą spełniały odpowiednie wymagania, oraz oczekiwania indywidualnego klienta.

Czy warto zasięgać pomocy specjalistów?

Warto przed wyborem materiałów budowlanych skontaktować się z doradcami, lub profesjonalnymi firmami, które pomogą w wyborze odpowiedniej dla nas oferty, która będzie atrakcyjna zarówno pod względem cenowym jak i wizualnym.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Traffic

Traffic - logo

artykuł sponsorowany

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij