Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?
Pompa ciepła powietrze-woda jest urządzeniem, które wykorzystuje energię zawartą w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania pomieszczeń lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczna i efektywna alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania, takich jak piece gazowe czy kotły na paliwo stałe.
Choć pompa ciepła split i monoblok działają na podobnej zasadzie, istnieją między nimi znaczące różnice, które mogą spowodować, że dana technologia w określonym miejscu po prostu nie zda egzaminu.
Jak działa pompa ciepła?
Każda pompa ciepła powietrze-woda składa się z czterech głównych części: parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Proces rozpoczyna się w parowniku, gdzie czynnik chłodniczy (najczęściej jest to specjalny gaz lub mieszanina gazów) pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. czynnik chłodniczy ulega wówczas ewaporacji, zamieniając się w gaz o niskiej temperaturze. Następnie para czynnika chłodniczego jest sprężana przez sprężarkę, co zwiększa jej temperaturę i ciśnienie. W ten sposób energia cieplna, którą urządzenie pobrało z powietrza, zostaje skoncentrowana i przygotowana do oddania do układu grzewczego. Wysokotemperaturowa para czynnika chłodniczego przechodzi do skraplacza, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do medium grzewczego, np. wody lub powietrza, które jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Choć brzmi skomplikowanie, efekt jest dobrze znany – komfort termiczny w pomieszczeniu i ciepła woda w kranie!
Dlaczego pompa ciepła monoblok?
Pompa ciepła monoblok sprawdzi się w domach o mniejszej kubaturze. Nie wymaga montażu jednostki wewnętrznej, toteż pozwala odzyskać trochę przestrzeni użytkowej. Wszystkie jej elementy umieszczone są razem, w jednej obudowie, a to sprawia, że cała konstrukcja staje się bardziej kompaktowa.
Pompa ciepła monoblok jest też łatwiejsza w instalacji od urządzenia split – nie pojawiają się tu połączenia pomiędzy jednostkami, niweluje się zatem ryzyko nieszczelności czy mechanicznych uszkodzeń rur, przez które przepływać będzie czynnik chłodniczy.
Doskonałym przykładem jednoelementowej pompy ciepła jest urządzenie monoblok Arctic KHC. Oprócz grzania, pozwala tez chłodzić, dzięki czemu można go używać przez cały rok i nie ma konieczności dodatkowego instalowania klimatyzacji.
Pompa ciepła split – najważniejsze cechy
Pompa ciepła powietrzna split składa się z dwóch oddzielnych jednostek – jednostki wewnętrznej, która odpowiada za rozprowadzanie ciepła (lub chłodu) wewnątrz budynku, oraz jednostki zewnętrznej, która pobiera energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przekazuje ją do systemu.
Większość z nas wszędzie gdzie się da szuka sposobów na zmniejszenie wydatków. Właśnie dlatego każda pompa ciepła split KAISAI charakteryzuje się wysoką wydajnością i efektywnością energetyczną. Może ona dostarczać więcej energii w stosunku do pobranego prądu, co prowadzi do oszczędności i obniżenia kosztów eksploatacyjnych.
Dzięki rozdzieleniu elementów pompy ciepła powietrze-woda na dwie jednostki, które odpowiadają za odrębne funkcje, dostęp do wszystkich części pompy w razie serwisu będzie łatwiejszy.
Którą technologię wybrać?
Pod wieloma względami pompy ciepła split i monoblok są do siebie podobne – obie tak samo wydajnie będą ogrzewać pomieszczenia, obie mogą też być wzbogacone o podobne, dodatkowe moduły. Obie wreszcie będą bardzo oszczędne – idealne do domów pasywnych i energooszczędnych. Większość pomp charakteryzuje się klasą na poziomie A lub wyższym, co pozwala być pewnym zwrotu z inwestycji.
Głównymi cechami, które powinny być wzięte pod uwagę przy zakupie są zatem kwestie montażowe i budowa pompy. Jeśli inwestor ceni wygodę i dysponuje dodatkową przestrzenią w domu – pompa ciepła split będzie dobrym wyborem. Jeśli dom jest mniejszy – sprawdzi się w nim monoblok, do którego działania nie jest potrzebna dodatkowa jednostka wewnątrz.
Podejmij decyzję!
Pompa ciepła powietrzna, niezależnie od tego, czy jest to pompa ciepła monoblok czy split, to rozwiązanie, które idealnie dopełni termomodernizację starego domu lub budowę nowego. Pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania, pozwalają też zredukować koszty eksploatacyjne, gdyż całą potrzebną energię czerpią z natury. To czyni z nich doskonały wybór dla wszystkich którzy szukają rozwiązań łączących ekologię i ekonomię!