Pompa do basenu – rodzaje i ceny

Pompa filtrująca do basenu oraz pompa ciepła

Pompa do basenu stanowi główny element instalacji basenowej. Odpowiednia budowa tych urządzeń sprawia, że są one odporne na chemię basenową, wysoką temperaturę wody oraz korozję. Działanie pompy opiera się na zasysaniu wody, która następnie wtłaczana jest do filtra basenowego. Szacunkowo zakłada się, że dobra pompa do basenu, powinna być w stanie 4-krotnie przepompować całą objętość basenu w ciągu doby. Wyróżnia się pompy z przeznaczeniem wyłącznie do małych powierzchni basenowych oraz takie, które mają zastosowanie w średnich i dużych zbiornikach basenowych. Liczy się przede wszystkim wydajność. Jeśli interesuje cię także zakup odkurzacza do basenu, w tym artykule znajdziesz niezbędna porady.

Pompa filtrująca do basenu, inaczej nazywana obiegową, to jeden z kluczowych elementów całej instalacji filtracyjnej basenu. To właśnie pompa filtrująca do basenu odpowiedzialna jest za filtrowanie wody oraz aktywność innych atrakcji basenowych. Dobór odpowiedniej pompy zależny jest od objętości basenu. Cennik waha się między 500 zł (mini pompa) a 3000 zł. W niewielkich prywatnych basenach zazwyczaj wystarczy pompa filtrująca do basenu o mocy ok. 600 – 1000W. Urządzenia takie jak np. Bestway lub Intex utrzymują wysoki poziom czystości wody w basenie.

Często zdarza się, że pogoda panująca na zewnątrz nie sprzyja kąpielom basenowym. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest pompa ciepła do basenu, która podgrzewa wodę znajdującą się w basenie. To niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła do basenu czerpie energię z powietrza. Bardzo szybko można więc odczuć sporą oszczędność. Jedynym warunkiem jest odpowiedni dobór urządzenia. A więc w pełni automatyczna pompa ciepła do basenu, to najlepszy sposób ogrzewania wody. Ceny urządzeń wahają się w granicach 3000 - 7000 zł. Wprawdzie nie jest to mały wydatek, ale zostanie w pełni zrekompensowany przez niewątpliwą przyjemność kąpieli w ciepłej wodzie, bez względu na pogodę. Jeśli interesuje cię także aranżacja ogrodu, więcej informacji znajdziesz tu.

Ceny wybranych modeli – m.in. intex i bestway

Jednymi z nowoczesnych pomp są urządzenia Intex. Pompy do basenu znajdujące się w ofercie firmy, posiadają dwa odmienne systemy filtracyjne. Tańsze modele wyposażone są w filtry kartuszowe, których budowa składa się z siateczek wyławiających zanieczyszczenia. Ma on jednak wadę, ponieważ często się zapycha i należy go wymieniać. Droższe modele wyposażone są już w filtr piaskowy, który jest znacznie lepszy i dokładniejszy. O jego efektywności i niezawodności świadczą dobre opinie użytkowników.

Ceny pomp Intex z filtrem wynoszą ok. 80 zł – 500 zł. Cennik znajdujący się na popularnych aukcjach internetowych kształtuje się w granicach 80 zł – 900 zł. Innym rodzajem jest pompa do basenu firmy Bestway. Są to specjalne pompy piaskowe do basenu, których działanie wymaga zastosowania wkładu. Ów wkład stanowi w tym przypadku piasek kwarcowy.

Pompa do basenu firmy Bestway posiada często wbudowany ciśnieniomierz. Dzięki niemu można z łatwością odczytać ciśnienie, jakie panuje w zbiorniku. Pompy piaskowe do basenu są sporo droższe. Ceny zestawów z piaskiem wynoszą ok. 400 zł – 900 zł. Najzwyklejsza, mała pompa do basenu firmy Bestway na popularnych aukcjach internetowych kosztuje ok. 50 zł – 100 zł. Sprawdź więcej informacji o basenie w ogrodzie w tym artykule.

Pompa do basenu to kilka różnych rodzajów urządzeń, które dobrze sprawdzają się w wielu przypadkach. Są bardzo skuteczne, potrafią błyskawicznie przefiltrować wodę.
Pompa do basenu - ceny, rodzaje, którą wybrać?

Filtr do basenu - rodzaje

Filtr węglowy do basenu oraz filtr piaskowy

Wiele słyszy się o niezwykłych właściwościach chłonnych, jakie posiada węgiel. Produkt ten skutecznie absorbuje zanieczyszczenia, dlatego znalazł zastosowanie jako główny składnik filtra basenowego. Pompa filtrująca do basenu wyposażona w filtr węglowy do basenu, doskonale oczyszcza wodę. Dzięki temu kąpiel w przydomowym basenie jest przyjemnością. Pompa piaskowa z filtrem to niezbędny element wyposażenia basenu.

Filtr do basenu pełni niezwykle istotną funkcję. Cały proces filtracyjny odbywa się poprzez zasysanie wody z basenu i wtłaczanie jej właśnie do filtra. Urządzenie wyłapuje i zatrzymuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a woda zostaje ponownie wtłaczana do zbiornika. Dzięki temu utrzymanie czystości jest dużo prostsze.

Innym rodzajem akcesorium jest filtr piasku do basenu. Wypełnieniem filtrów piaskowych jest głównie piasek kwarcowy, który doskonale zatrzymuje zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, aby wymieniać filtr piasku do basenu min. co 2 lata. Ceny za gotowy zestaw filtracyjny z filtrem piasku na popularnych aukcjach internetowych wynoszą ok. 500 zł – 1700 zł. Na szczęście tego typu filtr do basenu, można wykonać samodzielnie w domu.

Jak zrobić filtr piaskowy do basenu?

Filtr piasku do basenu z łatwością można wykonać samodzielnie, bez konieczności wydawania większych pieniędzy. Zwykle każda tania pompa do basenu, posiada w zestawie najprostszy papierowy filtr. To akcesorium niestety jest niepraktyczne i często nie radzi sobie z oczyszczaniem wody. Dlatego poniżej podpowiemy, jak zrobić filtr piaskowy do basenu samodzielnie w domu. Potrzebne będą: duży pojemnik plastikowy (np. kosz na śmieci 60L), rurka kanalizacyjna oraz kilka trójników, Poxylina, a także specjalny piasek kwarcowy (worek).

Koszt materiału jest niewielki. Domowy filtr piasku do basenu wykonuje się od wywiercenia dwóch dziur w pojemniku. Jedna z nich powinna zostać wycięta ok. 2 cm powyżej dna, a druga na wysokości ok. 2/3. Do otworu należy włożyć rurkę kanalizacyjną i połączyć ją trójnikami. Najlepiej, jeśli w środku pojemnika rurki będą tworzyły kilka wyjść. Kolejny krok to przymocowanie i uszczelnienie otworów Poxyliną. Ramiona rurek, znajdujące się w środku pojemnika dobrze jest ponacinać, aby woda lepiej mogła zostać wypompowana.

Sprawdzanie wody w basenie polega na zbadaniu poziomu kwasowatości wody. Filtr do basenu może bardzo pomóc.
Pompa do basenu - ceny, rodzaje, którą wybrać?

Dolny odpływ należy połączyć z ramionami środkowymi. Dobrze jest na tym etapie sprawdzić, czy nasz filtr do basenu jest odpowiednio szczelny. Pomoże w tym podpięcie go do pompy. Ważne jest, aby filtr został ustawiony na mniej więcej podobnej wysokości, jak basen. Jego samoczynne napełnianie się nie będzie wówczas zaburzone. Na koniec wystarczy już tylko wsypać piasek. Nasz domowy filtr piasku do basenu jest gotowy. Małym nakładem pracy można sprawić, że woda w basenie cały czas będzie czysta.

Cennik – akcesoria basenowe oraz chemia basenowa

Zarówno akcesoria basenowe, jak i chemia basenowa, są niezbędnymi materiałami w przypadku posiadania basenu. W skład niezbędnych akcesoriów zalicza się przede wszystkim: filtr do basenu, maty pod basen, drabinki, odkurzacze do basenu, siateczki do wyłapywania większych zanieczyszczeń, pokrywy basenowe oraz panele solarne, służące do podgrzewania wody w basenie. Koszty basenu oszacujesz w tym miejscu.

Równie niezbędna do utrzymania wysokiego poziomu czystości wody w basenie jest chemia basenowa. Są to różnego rodzaju preparaty i detergenty, dzięki którym wykonuje się dokładne czyszczenie oraz dezynfekcję powierzchni basenowej. Wśród nich najpopularniejsze są: chlor w postaci tabletek, produkty do pielęgnacji wody basenowej, koncentraty myjące z dodatkiem chloru oraz preparaty stabilizujące pH wody.

Wybór dobrej pompy do basenu nie jest prosty. Jest to zwykle decyzja uzależniona od wielu czynników. Najbardziej popularna okazuje się być pompa filtrująca do basenu z wkładem piaskowym. Sprzęt posiada bardzo dobre opinie zarówno wśród sprzedawców, jak i użytkowników. Pompy piaskowe do basenu powinny być dobierane przede wszystkim do objętości zbiornika. Muszą być przecież wydajne. Natomiast przy zakupie zestawu basenowego warto zwrócić uwagę na filtr do basenu. Tanie pompy posiadają w zestawie papierowe filtry, które nie są wydajne. Dobrze jest zainwestować w filtr węglowy do basenu lub samodzielnie wykonać filtr piasku do basenu. Ta opcja jest dużo tańsza. Pełny sprzęt pozwoli nam przez długi czas zażywać relaksacyjnej kąpieli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny