Pompa do brudnej wody – zastosowanie

Zalana piwnica czy zalany dom to moment, kiedy najczęściej stosuje się pompy do wody brudnej. Ale tak naprawdę to nie jest jedyny czas. Tak naprawdę można je stosować także w innych przypadkach – pompa ogrodowa do brudnej wody sprawdzi się, kiedy zalany jest ogród i chcesz osuszyć grunt. Można ją użyć także do ścieków, chociaż nie wszystkie się do tego nadają, ponieważ mogą mieć za małe wirniki, które nie poradzą sobie z większymi drobinkami.

Pompa do brudnej wody to także urządzenia, które można zastosować w rowach melioracyjnych czy w wykopach budowlanych. W tych przypadkach często używana jest pompa szlamowa. Różnica między tymi dwoma urządzeniami tkwi w drobinkach, które znajdują się w wodzie. Pompa do wody brudnej służy do odpompowywania zanieczyszczonej cieczy, w której znajdują się bardzo drobne ewentualne elementy. Pompa szlamowa radzi sobie nawet z gęstym szlamem, błotem i substancją organiczną. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat pomp.

Rodzaje pomp do brudnej wody

Pompa do brudnej wody to nie jest jedno urządzenie. Technologia tak poszła naprzód, że powstało bardzo wiele rodzajów pomp, które wykorzystują różne sposoby odpompowywania wody. Niektóre urządzenia są wyposażone w dodatkowe funkcje, które sprawiają, że ich stosowanie jest bardziej wydajne lub szybsze. Oczywiście najbardziej powszechna jest pompa ssąco tłocząca, czyli taka, która zasysa brudną wodę. Niektóre pompy jednak wykorzystują siłę odśrodkową. Można wyróżnić jeszcze inną klasyfikację pomp – ze względu na zastosowanie lub ze względu na sposób użycia.

Pompa ogrodowa do brudnej wody to jeden z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń tego typu. To tak zwana pompa powierzchniowa. Jej zadaniem jest osuszenie kałuż z ogrodu. Pompy powierzchniowe usuwają nadmiar deszczówki, którą można zmagazynować a potem wykorzystać do podlewania.

Pompa zanurzeniowa to także bardzo powszechne rozwiązanie. Pompy tego rodzaju to najczęściej urządzenia spalinowe, które umieszcza się wraz z silnikiem pod powierzchnią wody. Ich zadaniem jest przepompowanie wody poza dany obszar. Każda pompa zanurzeniowa ma określoną głębokość, na którą można ją zanurzyć.

Akcesoria hydrauliczne w dobrych cenach - sprawdź!

Pompa hydroforowa jest pewnym rodzajem pomp zanurzeniowych. Pompa hydroforowa jest wyposażona w zbiornik, w który można przechowywać brudną wodę do ponownego wykorzystania. Oczywiście nie można pomylić pompy hydroforowe z tymi, które zaopatrują nasz dom w zimną wodę. To inny rodzaj urządzenia, które jednak ma bardzo podobne działanie. Pompy hydroforowe używane są do brudnej wody dość rzadko. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pompie szlamowej?

Pompa pływakowa, jak można się łatwo domyślić, jest niejako przeciwieństwem pompy zanurzeniowej. Nie umieszcza się jej poniżej lustra wody, jest tak skonstruowana, że pływa na jej powierzchni. Pompa pływakowa może wykorzystywać różne technologie pobierania brudnej wody.

Pompy do brudnej wody – dodatkowe elementy

Kupując pompę do brudnej wody warto zwrócić uwagę na tak zwane elementy dodatkowe. Najnowsze modele często są wyposażone w funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Najbardziej rozpowszechnione są pompy z rozdrabniaczem. Nadają się w dużej mierze do usuwania ścieków i szamba, chociaż warto zwrócić uwagę na przepływ wirników.

Pompa może być także samozasysająca. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ może się ona oczyszczać samodzielnie i w czasie pracy usuwać wszystkie nagromadzające się zanieczyszczenia. Pompa samozasysająca często jest przeznaczona do wody czystej i brudnej. Takie połączenia także są warte uwagi. Warto o nich pomyśleć, jeśli nie masz jednego, konkretnego zastosowania dla pompy, ale po prostu chcesz mieć urządzenie, które będzie ci służyło w różnych sytuacjach. Sprawdź także ten artykuł o pompie głębinowej do wody.

Pompa do brudnej wody – producenci i opinie

Pompy do brudnej wody są bardzo popularne, więc nietrudno znaleźć model, który będzie odpowiadał twoim potrzebom. Warto zwrócić uwagę na jego moc, sposób zasilania i wydajność, a także czy nadają się do wody czystej i brudnej. Przedstawiamy orientacyjne porównanie najbardziej popularnych pomp do brudnej wody dostępnych w sklepach typu dom i ogród.

Porównanie pomp do różnych zastosowań

Marka i model

Rodzaj zasilania

Moc

Wydajność

Cena

Gardena Classic

elektryczne

220 W

6000 l/h

250 zł

Castorama Pompa zatapialna

elektryczne

400 W

8000 l/h

Ok. 100 zł

Wilo pompa zatapialna TM

elektryczne

250 W

bd

450 zł

Targed Pompa pływakowa

elektryczne

1600 W

12500 l/h

Ok. 200 zł

Verto 52G441

elektryczne

400 W

7000l/h

150 zł

Jak widać, pompa do wody brudnej nie jest zbyt dużym wydatkiem. Urządzenia domowe najczęściej są zasilane elektrycznie. Pompy spalinowe, tak zwane motopompy są o wiele silniejsze, ale znajdują raczej zastosowanie profesjonalne – na przykład w straży pożarnej czy na budowach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pompie hydroforowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny