Pompa szlamowa potrzebna w domu?

Elektryczne lub spalinowe pompy do szlamu najczęściej są stosowane przez straż pożarną. Po powodzi albo po pożarach pompy służą do usuwania brudnej, szlamowatej wody z mieszkań. To pompa dużej wydajności, która przetacza nawet więcej niż 1000 l w minutę.

Do użytku domowego nie jest potrzebna aż tak duża pompa szlamowa. Tak naprawdę o takim sprzęcie warto pomyśleć na przykład po powodzi lub kiedy woda zaczyna wchodzić do piwnicy wraz ze szlamem. Czasami przyda się zwykła pompa do wody brudnej, warto mieć bowiem na uwadze to, że pompa do szlamu jest dość kosztowna. Pompy szlamowe znajdują zastosowanie w osuszaniu wykopów budowlanych po deszczach i ulewach. Używa się ich także po powodziach lub w piwnicach, do których podchodzi woda. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat pomp.

Pompa do szlamu – rodzaje

Podstawowym i najczęściej wybieranym rodzajem jest motopompa szlamowa elektryczna. Pompy elektryczne w ogóle zawojowały ten rynek. Nie ma w tym nic dziwnego – są o wiele wygodniejsze i pozwalają na o wiele szybszą pracę niż pompy ręczne. Można ich jednakże używać wyłącznie tam, gdzie jest łatwo dostępne źródło prądu. W innych przypadkach lepiej sprawdzają się pompy spalinowe, ale te bardzo rzadko można znaleźć w sklepach. Motopompa spalinowa elektryczna to połączenie obu opcji – może być zasilana prądem, może także pobierać energię z silnika. Tego rodzaju pompy są często wykorzystywane przez straż pożarną.

Wyróżnia się także zatapialne pompy szlamowe. To te, które zanurza się w cieczy. Bardzo często są to tak zwane pompy odśrodkowe, które wykorzystują siłę odśrodkową, żeby odprowadzać brudną wodę na zewnątrz. Pompy szlamowe dzieli się także na urządzenia z wirnikami jednokanałowymi otwartymi i zamkniętymi. Te pierwsze działają o wiele szybciej i nadają się do bardzo zabrudzonej wody. Pompy szlamowe z wirnikami zamkniętymi używa się do mniej zanieczyszczonych wód, o większej przejrzystości. Podobne urządzenie jest stosowane do wody czystej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pompie szlamowej?

Pompa do wody brudnej i do szlamu – opinie o producentach i ceny

Pompy szlamowe można kupić w specjalistycznych sklepach. Warto wiedzieć, że ceny tego rodzaju produktów są bardzo wysokie, a pompa dużej wydajności potrafi kosztować więcej niż 5 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od producenta i wielkości urządzenia.

Zdecydowanie najbardziej popularne są pompy marki Honda. To zatapialne pompy szlamowe, producent oferuje bardzo wiele modeli o różnej wydajności. Na uwagę zasługują także produkty marki Vortex. Są naprawdę dobrej jakości. Przedstawiamy porównanie kilku najbardziej popularnych pomp do szlamu.

Porównanie pomp szlamowych różnego rodzaju

Marka i model

Rodzaj

Wydajność

Zastosowanie

Cena

Vortex

Pompa spalinowa

26 m3/h

Do ścieków i osuszania wykopów budowalnych

Powyżej 4 tys. złotych

Honda WT 30 X

Motopompa

1200 l/min

Usuwanie szlamu z drobinkami nie większymi niż 28 mm

Ok. 7000 zł

Belle Pompa szlamowa

Hydrauliczna

52 m3/h

Prace budowalne

4700 zł

Tsurumi Family 12

Motopompa

80 l/min

Usuwanie szlamu z piwnic czy starych studni nie głębszych niż 5 m

1600 zł

Akcesoria hydrauliczne w dobrych cenach - sprawdź!

Pompa szlamowa – jak ją wybrać?

Pompa szlamowa to dość duży wydatek. Dlatego wybierając ją, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami i elementami. Warto zwrócić uwagę na jej wydajność. Najczęściej jest ona wyrażana w m3/h lub w l/min. Do użytku domowego nie jest konieczna pompa o najwyższej wydajności, te mniejsze z pewnością sobie poradzą, chociaż oczywiście praca może wymagać więcej czasu. Sprawdź także ten artykuł o pompie głębinowej do wody.

W przypadku pomp elektrycznych warto wziąć pod uwagę także moc. Im wyższa, tym wydajniejsza i silniejsza będzie pompa. Należy zastanowić się także nad takim parametrem, jak maksymalna wielkość drobinek, które wirniki mogą wciągnąć bez obaw o zatkanie pompy. W przypadku zwykłego szlamu i błota lub ścieków nie jest potrzebna pompa o najwyższych parametrach. W tym wypadku wystarczy taka do drobinek wielkości do 20 mm. Większe pompy to już urządzenia przeznaczone dla straży pożarnej lub specjalistów budowlanych.

Kolejnym aspektem jest to, w jakich warunkach będzie pracowała pompa. Większość pomp zanurzeniowych można umieścić dość głęboko, ale inne mają ograniczenia, na przykład tylko do 5 metrów. Dlatego warto się nad tym zastanowić. Miejsce stosowania powinno na nas wymóc także rodzaj pompy – spalinowa czy elektryczna? Wszystko zależy od tego, czy będziesz mieć stały dostęp do źródła prądu. Jeśli nie, lepiej sprawdzi się spalinowa – chociaż zużycie paliwa może być duże, jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, pozwalające na pracę w każdych warunkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pompie hydroforowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny