Pompa zanurzeniowa

Zapewne nie raz spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy trzeba było przelać wodę z jednego miejsca do drugiego. Obojętnie, czy była to beczka na deszczówkę, czy może zalane pomieszczenie. Wykorzystanie do tego celu tradycyjnych wiaderek mijało się z celem. W takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem są pompy zanurzeniowe, które w błyskawicznym tempie potrafią opróżnić wodę z danego zbiornika (czy właśnie pomieszczenia), transportując ją w pożądane miejsce. Oczywiście pompa pompie nierówna, ponieważ jedne przeznaczone są do wody czystej i lekko zabrudzonej, inne – do wody brudnej. Przyjrzymy się dosłownie kilku zastosowaniom zarówno tych pierwszych, jak i drugich.

Pompy do wody czystej i lekko brudnej

W przypadku pomp do wody czystej lub lekko zabrudzonej możemy wymienić co najmniej kilka zastosowań. Przede wszystkim będzie to na pewno pomocny sprzęt dla wszystkich użytkowników basenu. Mowa tutaj zarówno o basenach stałych, kopanych, jak i tych prowizorycznych, pompowanych powietrzem. Zarówno z jednym jak i z drugich trzeba w końcu pozbyć się wody, a pompa zanurzeniowa nadaje się do tego znakomicie.

Warto przyjrzeć się dokładnemu działaniu i specyfikacji danego przedmiotu. Niektóre takie pompy (przepuszczające nieczystości do 5 milimetrów) mają zamocowane ruchome nóżki, które umożliwiają pompowanie wody do wysokości 1 milimetra. Po skończony procesie powierzchnia wygląda więc, jakby przed chwilą nie zalegała na niej woda, ale jakby została przemyta ścierką czy mopem. Z reguły pompy takie są zaopatrzone w filtr wstępny, więc jeśli w procesie pompowania sprzęt natrafiłby na większe niż dopuszczalne zabrudzenie, nie spowoduje to uszkodzenia pompy.  

Pompy do wody brudnej

W końcu mamy do dyspozycji pompy przeznaczone specjalnie do radzenia sobie z wodą brudną, kiedy zanieczyszczenia dochodzą nawet do 20 milimetrów. Przydaje się ona przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, czyli na przykład przy niespodziewanych podtopieniach (powiedzmy w wyniku ulewnego deszczu), ale też przy awariach związanych z funkcjonowaniem systemu wodociągowego albo w przypadkach, kiedy konieczne jest osuszenie rowu melioracyjnego. Pompy te charakteryzują się dużą wydajnością – im ona większa, tym wyższa cena pompy. Choć po przejrzeniu ofert w Internecie trzeba zauważyć, że za dużo lepszy sprzęt nie trzeba płacić dużo większych pieniędzy: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/pompy/pompy-zanurzeniowe.html.

Ponadto zastosowanie tego typu urządzeń może być całkiem – ujmijmy to – nieawaryjne. Możne je bowiem wykorzystać na przykład do oczyszczania oczek wodnych przed zimą, kiedy trzeba wypompować całość albo część znajdującej się w nich wody. Wówczas pompy do brudnej wody spisują się na medal.

Do pomocy w ogrodzie

Jak wiadomo, woda jest niezbędnym składnikiem, aby utrzymać wszelkie organizmy przy życiu. Bardzo dobrze widać to w ogrodzie, gdzie woda potrzebna jest na każdym kroku. Pompy zanurzeniowe mogą być używane również do nawadniania ogrodu. Jak bowiem czytamy na stronie „Poradnik Ogrodniczy” (https://poradnikogrodniczy.pl/pompy_do_nawadniania.php):

– Pompy zanurzeniowe to agregaty złożone z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody, tak że funkcjonuje ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Tego typu pompy do nawadniania ogrodu mogą czerpać wodę nawet, jeżeli zwierciadło wody opada ponad 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Dzięki odpornej na korozję obudowie mogą stale przebywać zanurzone w wodzie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Skoro wiemy już do czego mogą przydać nam się pompy zanurzeniowe, pora zastanowić się na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu. Pierwsza rzecz, o której już wspomnieliśmy, to cel, w jakim będziemy go wykorzystywać, tj, pompować wodę czystą czy raczej brudną. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na takie parametry jako moc (W) oraz maksymalna wydajność – pompy do brudnej wody potrafią osiągać nawet do 15 000 litrów na godzinę, co jest całkiem imponującym wynikiem, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się wody. Po trzecie, nie bez znaczenia pozostaje ciężar sprzętu (jako że trzeba go będzie zapewne względnie często przenosić z miejsca na miejsce) oraz jego wymiary. Należy także przyjrzeć się dodatkowemu wyposażeniu, które albo jest dołączane do pompy, albo trzeba je dopiero dokupić (na przykład skrzynka ułatwiająca transport).

Wszystko zależy od okoliczności i naszego wyboru. Ważne, aby w sposób efektywny pozbyć się niechcianej wody. Czy jest coś lepszego, co poradzi sobie z tym lepiej niż dobra pompa?artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny