Pompa centralnego ogrzewania - najważniejsze informacje

Pompa centralnego ogrzewania - właściwości, zastosowanie

Pompa centralnego ogrzewania, czyli pompa obiegowa jest urządzeniem, które wywołuje przepływ wody znajdującej się w obiegach w instalacji grzewczej. Pompa centralnego ogrzewania wprawia w ruch wodę, a także nadaje jej ciśnienie o takiej wartości, aby mogła ona dotrzeć do każdego z odbiorników, np. grzejników itd. Warto także wspomnieć, że pompa obiegowa ma także zastosowanie do instalacji chłodzącej.

Pompy obiegowe usprawniają działanie systemu grzewczego oraz zwiększają elastyczność przy projektowaniu przewodów i przy wyborze miejsca dla kotła. Dzięki temu pompa obiegowa sprawia, że kocioł nie musi być koniecznie umiejscowiony poniżej grzejników, może on być także zainstalowany np. na piętrze. Kolejną zaletą jaką dają pompy c.o. to możliwość użycia rur o mniejszym przekroju. Bardzo istotny jest fakt, że w przypadku niskotemperaturowych źródeł ciepła, pompy obiegowe są absolutnie niezbędne, gdyż naturalna siła wyporu jest zbyt mała, aby mogła pokonać opory przepływu.

Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania pozwala na skuteczne ogrzanie domu jednorodzinnego i uniezależnienie się od miejskiej sieci ciepłowniczej. Pamiętajmy jednak, że urządzenie to stanowi tylko niejako narzędzie do rozprowadzenia ciepłej wody w domu, samo w sobie nie stanowi źródła ciepła. Do tego konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kotła. Pompa centralnego ogrzewania sprawdza się w przypadku tradycyjnych kaloryferów, ale to także doskonałe rozwiązanie wykorzystywane do ogrzewania podłogowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pompach ciepła.

Pompy c.o. w instalacji grzewczej - budowa, rodzaje

Pompy obiegowe to takie pompy wody, których praca opiera się o wirnik, są to zatem wirowe pompy wody. Jak już wspomniano, najważniejszym, kluczowym elementem w przypadku takich pomp jest wirnik. Najczęściej można się spotkać z wirnikami łopatkowymi, które wykonane są z żeliwa lub z tworzyw sztucznych. Wirniki silników mogą pracować w systemie dławnicowym, gdzie woda pompowana oddzielona jest od silnika lub w systemie bezdławnicowym, gdzie tłoczona ciecz otacza wirnik silnika. W przypadku instalacji domowych stosowana jest zwykle bezdławnicowa pompka centralnego ogrzewania.

Współcześnie produkowane pompy do centralnego ogrzewania to urządzenia nowoczesne, które charakteryzują się wysoką sprawnością oraz energooszczędnością. Dzięki temu mogą pracować znacznie efektywniej, a przy tym zapewniają niższy pobór energii. Takie nowoczesne pompy posiadają elektroniczne sterowniki. Dzięki temu pompa elektroniczna do centralnego ogrzewania umożliwia płynną regulację obrotów, a także dostosowanie trybu jej pracy do wymagań i warunków w instalacjach grzewczych. Takie rozwiązanie nosi nazwę funkcji autodopasowania. Ponadto pompa elektroniczna c.o. jest rozwiązaniem, które posiada technologię elektronicznej komutacji, czyli dynamicznego zestawiania połączeń. Ponadto pompa elektroniczna daje możliwość uzyskania znacznie większej prędkości niż w przypadku tradycyjnych układów, dysponując taką samą mocą znamionową silnika.

Pompy c.o. - na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze pompy obiegowej do systemu grzewczego w swoim domu należy zwrócić uwagę na charakterystyką hydrauliczną tej pompy wody, czyli innymi słowy: na odwzorowanie zależności wysokości podnoszenia cieczy od wydajności pompy. Pompa do wody w systemie centralnego ogrzewania powinna być więc tak dobrana, aby mogła ona osiągnąć optymalną sprawność przy założonych: wydajności i wysokości podnoszenia.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

W związku z tym, jeżeli zdecydowalibyśmy się na urządzenie zbyt słabe w stosunku do potrzeb naszego systemu, to nie uzyskamy wówczas odpowiedniego przepływu wody w tych odcinkach instalacji, które charakteryzują się największymi oporami. Spowoduje to, że pomieszczenia, które znajdują się najdalszych fragmentach układu będą niedogrzane. Natomiast jeżeli zamontowalibyśmy pompę obiegową o zbyt dużej mocy, miałoby to wpływ na głośność instalacji, czyli głośniejszy przepływ, jak również na znacznie większy pobór energii elektrycznej.

Inne rozwiązania grzewcze

Pompa ciepła

Aby skutecznie ogrzać dom jednorodzinny nie musimy korzystać z pomp obiegowych do centralnego ogrzewania. Innym korzystnym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Pompa ciepła może wykorzystana np. do ogrzewania podłogowego. Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła: powietrzne, gruntowe, wylotowe, wodne oraz hybrydowe. Pompy ciepła to rozwiązanie, które pozwala na to, aby uniezależnić się od miejskiej sieci centralnego ogrzewania.

Pompa cyrkulacyjna

Możemy się czasami także spotkać z błędnym określeniem: pompy cyrkulacyjne centralnego ogrzewania. O ile pompy cyrkulacyjne mają bardzo podobną budowę do pomp obiegowych, to stosuje się je jedynie jako pompy do ciepłej wody użytkowej. Jeżeli zatem spotkamy się kiedykolwiek z określeniem pompy cyrkulacyjne centralnego ogrzewania, to chodzi zapewne o pompy obiegowe do centralnego ogrzewania.

Pompa centralnego ogrzewania - najlepsi producenci, ceny

Najlepsi producenci pomp centralnego ogrzewania to takie uznane firmy jak: Grundfos, Wilo, czy Omnigena. Pompka centralnego ogrzewania tych wiodących marek to gwarancja wysokiej jakości oraz długiej żywotności. Cena pompy c.o. zależy od wielu czynników, wśród których na pierwszym miejscu z pewnością należy wymienić moc tego urządzenia. W tabeli przedstawiamy najlepsze modele pomp centralnego ogrzewania, a także ich parametry i ceny.

Polecane modele pomp obiegowych wiodących producentów, parametry, ceny

Model

Temperatura cieczy

Ciśnienie wejściowe

Maksymalne ciśnienie robocze

Pobór mocy

Zasilanie

Cena

POMPA OBIEGOWA IBO PSI 25-40/180 ENERGOOSZCZĘDNA

10 bar

5-22W

230V/50Hz

194,99 zł

Wilo-Yonos PICO 2.0 25/1-4 Pompa obiegowa c.o.

- przy maks. temperaturze otoczenia +40°C od -10° do + 95°C

- przy maks. temperaturze otoczenia +25°C od -10° do + 110°C

10 bar

1~230 V, 50 Hz

393 zł

Wilo-Yonos PICO 2.0 25/1-6 Pompa obiegowa c.o.

- przy maks. temperaturze otoczenia +40°C od -10° do + 95°C

- przy maks. temperaturze otoczenia +25°C od -10° do + 110°C

10 bar

1~230 V, 50 Hz

454 zł

Wilo Stratos PICO 25/1-4 Pompa obiegowa 180 mm

Maks. temperatura przetłaczanej cieczy  110 °C

Min. temperatura przetłaczanej cieczy  2 °C

10 bar

3 W

1~230 V ±10%, 50/60 Hz

611 zł

Wilo Stratos PICO 25/1-6 Pompa obiegowa 180mm

Zakres temperatury przy max. temperaturze otoczenia +25°C:  -10...+110 °C

Zakres temperatury przy max. temperaturze otoczenia +40°C:   -10...+95 °C

10 bar

1~230 V, 50 Hz

485 zł

Grundfos ALPHA1 L 25-60 pompa obiegowa

2-95 °C

75 °C - 0,005 MPa / 0,05 bar

95 °C - 0,05 MPa / 0,5 bar

10 bar

475 zł

Grundfos ALPHA1 L 25-40 pompa obiegowa

10 bar

372 zł

Pompa obiegowa c.o. Grundfos Alpha 2 25-60 230V

+2°C do +110°C

10 bar

3 .. 34 W

230V

760 zł

Pompa obiegowa c.o. Grundfos Alpha3 25-40 230V

+2°C do +110°C

10 bar

3 .. 18 W

230V

999 zł

LFP EXPERIA L 25-60 230V - Pompa obiegowa

+2°C do +110°C

10 bar

5 - 45 W

1~230-240 V

485 zł

Pompa centralnego ogrzewania, czyli pompa obiegowa jest urządzeniem, które umożliwia transport wody ogrzanej przez kocioł po całym systemie grzewczym w domu. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest uniezależnienie się od miejskiego systemu centralnego ogrzewania, a w przypadku domów, które znajdują się z dala od takich sieci można je skutecznie ogrzać. Pamiętajmy jednak o tym, że pompka centralnego ogrzewania (wraz z kotłem) to jedno z rozwiązań, które pozwala na ogrzanie domostwa. Innym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Pompa cyrkulacyjna w instalacji to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny